V úterý krátce po šesté hodině raní místního času byl z druhého reaktoru slyšet nový výbuch. Informovala o tom japonská agentura Kjódó. Exploze podle zástupců společnosti Tepco nastala "v blízkosti palivové nádrže".

Již v pondělí došlo k druhému výbuchu za poslední tři dny. Exploze ve třetím reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I zranila jedenáct lidí. Sedm osob, včetně šestice vojáků, se zatím pohřešuje. Vláda i energetická společnost Tepco ale potvrdily, že vnitřní obálka reaktoru zůstala neporušena.

Jak ale uvedla agentura Reuters, v jednom z reaktorů se začala chladicí voda vypařovat a její hladina klesla až téměř "na nulu".Od té chvíle pracovníci střídavě úspěšně bojovali s e stoupající a klesající hladinou až do úterního rána.

Situaci v Japonsku jsme sledovali ON-LINE ZDE

V sobotu elektrárna zažila první výbuch, po kterém se zřítila část budovy haly prvního reaktoru. Roztavení jádra reaktoru se pracovníci po vysazení chladící věže snažili zabránit tím, že ho ochlazovali mořskou vodou. A k tomuto kroku přistoupili znovu i v pondělí dopoledne, u reaktoru číslo dvě.

Guvernér hlavního města, které je od elektrárny vzdáleno asi 240 kilometrů, nařídil měření úrovně radiace ve městě. Třináctimilionové Tokio v pondělí dopoledne místního času zažilo další zemětřesení, tentokrát o síle 6,2 stupně Richterovy stupnice. Jeho epicentrum bylo vzdáleno od metropole zhruba 140 kilometrů směrem k jadernému komplexu Fukušima.

Po původním varování, že znovu hrozí tsunami o velikosti až pěti metrů, úřady informovaly, že přívalová vlna ostrovu Honšú nehrozí.

V pátek zasáhlo Japonsko zemětřesení o síle 8,9 stupně, které doprovázela mohutná tsunami. Podle oficiálních údajů si katastrofa zatím vyžádala přes 1400 mrtvých. Jejich skutečný počet se ale může blížit až k 11 tisícům. Záchranářské týmy z celého světa stále pokračují ve vyprošťování lidí.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:47
7:47 Další dva tisíce obětí

Počet obětí může přesáhnout i 11 tisíc. V prefektuře Mijagi záchranáři v pondělí nalezli asi dva tisíce mrtvých.

07:48
7:49 Tokio: Další zemětřesení, zatím bez podrobností

Po pondělních otřesech o síle 6,2 stupně Richterovy stupnice, nejsou o možných obětech nebo škodách zatím žádné zprávy.

Podle zpravodajky agentury DPA byly silné otřesy cítit také na mezinárodním letišti Narita u Tokia. Na vyděšené cestující v odletové hale prý zaměstnanci volali, aby si lehli na zem.

07:50
7:55 Šetřete elektřinou!

Energetici varují všechny občany, aby se snažili co nejvíce šetřit elektřinou. Ke snížení spotřeby proudu se snaží přispět i regionální železnice, píše agentura AP. Ty dnes buď zrušily své spoje úplně, nebo výrazně omezily jejich počet.

Společnost Tepco kvůli strachu Japonska z dalších otřesů i jaderné katastrofy, odložila plánované střídavé tříhodinové vypínání proudu v osmi prefekturách a řadě měst, včetně částí Tokia.

07:56
8:02 Japonsko evakuuje obyvatelstvo

Již v pátek japonská vláda nechala evakuovat okolí jaderného komplexu ve Fukušima do vzdálenosti 2 kilometrů. V sobotu se evakuační oblast ještě rozšířila a své domovy muselo opustit na 300 tisíc lidí.

 

08:08
8:11 Poblíž elektráren stále zůstávají stovky lidí

V okolí dvaceti kilometrů od elektráren v oblasti Fukušima stále žije asi 600 lidí. Vláda všem doporučila, aby zůstali ve svých domovech a snažili se vůbec nevycházet ven a neotvírat okna.

08:29
8:30 Mapa humanitární pomoci

Po pátečních silných otřesech a následné vlně tsunami je severovýchodním pobřeží ostrova Honšú připravena humanitární pomoc všem obyvatelům. Na mapě zveřejněné na serveru Google jsou vyznačeny místa dodávek potravin i vody, ale také místa, kde lze dobít baterii mobilních telefonů.

08:34
8:39 Problémy má další elektrárna

Po jaderných elektrárnách v komplexu Fukušima a Onagawa, se objevily problémy také v elektrárně Tokai, informuje televize Al-Džazíra. Problémy se prý týkají chladícího systému, který přestal fungovat.

08:40
8:44 Japonský akciový trh po zemětřesení výrazně ztratil
Index Nikkei v pondělí klesl o 6,18 % a zaznamenal nejhlubší jednodenní ztrátu od vrcholu finanční krize v říjnu 2008. Celý článek si přečtěte ZDE.
08:43
8:56 Američané couvají, bojí se radiace

Sedmá flotila amerického námořnictva začala stahovat své lodě a letadla dál od Japonských břehů. Důvodem je podle informací agentury AP naměření nízké hladiny radiace v regionu.

 

09:29
9:40 Německo bude kontrolovat své elektrárny

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Německo v rámci bezpečnostních opatření plánuje kontroly všech 17 jaderných elektráren v zemi, aby nedošlo k tomu, co se děje v komplexu jaderných továren Fukušima.

09:40
9:43 MS v krasobruslení nebude

Mezinárodní bruslařská unie (ISU) dnes kvůli situaci po zemětřesení v Japonsku zrušila mistrovství světa v krasobruslení. Šampionát se měl konat od 21.března, zatím ale nebylo oznámeno, zda bude závod jen přeložen, nebo bude zrušen úplně.

Celý článek si přečtěte ZDE.

09:46
9:51 Zemětřesení v Naganu

Další vlna zemětřesení postihla japonské město Nagano. Otřesy o síle 6 stupňů Richterovy škály se vůbec poprvé objevily na západu země, zatímco až do této chvíle všechny silné záchvěvy byly ve východní části, podotýká zpravodaj listu Daily Telegraph z Tokia Nick Allen.

09:51
10:01 Mořská voda proudí do reaktoru číslo 2

Pracovníci jaderné elektrárny Fukušima právě začali pumpovat mořskou vodu do druhého reaktoru, která ho má ochladit. Informuje o tom na Twitteru Dominick Čchu z agentury Bloomberg.

10:17
10:21 Hlas z Tokia: Pořád se to tu třese
Spolupracovník HN Josef Gohori z japonské metropole píše, že se téměř neustále ozývají další a další otřesy.
"Teď to bylo zemětřesení s epicentrem v asi 70 kilometrů vzdálené oblasti Čúecu v prefektuře Niigata
trochu silnější. Úřady hlásí 6 stupňů. Tokijské energetické závody hlásí, že jim chybí zhruba jeden milion kilowattů..."
 
10:24
10:29 Radioaktivita zasáhla dvě desítky lidí

U nejméně 22 lidí byla zahájena léčba kvůli vystavení radioaktivnímu záření, píše server BBC News.

10:29
10:45 Finanční injekce v řádech bilionů


Japonská centrální banka Bank of Japan se rozhodla podpořit ekonomiku zasaženou přírodními katastrofami mimořádnou finanční injekcí.

Objem peněz, které banka poskytne na zajištění stability, je rekordních 15 bilionů jenů, což je v přepočtu více než 3,2 bilionu korun.

Podle oficiálního prohlášení jde hlavně o to, poskytnout dostatek hotovosti pro vyplácení bankovních vkladů.

Více o japonské ekonomice si přečtěte ZDE.

10:49
10:55 Japonské golfové trio se trápí

Trojice japonských golfistů se během turnaje elitní série World Golf Championships dozvídala jen z obrazovek amerických televizních stanic, co se děje v jejich vlasti.

"Dostal jsem vzkaz od táty, že rodina je v pořádku a ať se koncentruju na golf," říkal nejmladší z nich devatenáctiletý Ryo Išikava. Ve druhém kole si pohoršil, i když si nepřipouští, že by to se zprávami o Japonsku jakkoli souviselo.

Blog šéfredaktora časopisu Golf Digest Čeňka Lorence si můžete přečíst ZDE.

11:04
11:11 Čína posílá zdravotníky i odborníky na radioaktivitu

Do Japonska již o víkendu dorazil čínský záchranářský tým a kromě dalších zdravotníků bude následovat i dodávka zásob, uvedl dnes čínský premiér Wen Ťia-pao.

"Také Čína je zemí, kterou sužují zemětřesení, a proto plně chápeme, jak se nyní japonský lid cítí," řekl politický představitel.

Skupina, která stále čeká na odlet v čínské metropoli, má mezi sebou třicítku lékařů a zdravotních sester a expertů na radioaktivitu. Peking navíc Japonsku poukázal v přepočtu asi 79,6 milionu korun.

11:22
11:27 Ptejte se do Tokia

Panikaří lidé v Japonsku? Obávají se úniku radiace? Zeptejte se Čecha žijícího v Tokiu, jaká je v zemi situace. Miloš Procházka bude odpovídat od 12:00 ZDE.

11:30
11:33 Auta teď vyrábět nebudeme, hlásí automobilky

Japonské automobilky oznámily, že kvůli zemětřesení zastavují výrobu. Toyota by chtěla pásy znovu spustit pásy ve středu. Nissan a Honda zatím neví, jak dlouho bude odstávka trvat, píše agentura AP.

11:34
11:43 Výrobci elektroniky zastavily výrobu

Po automobilových závodech přerušily výrobu také Sharp, Sony, Panasonic a další. Hrozí tak zdražování mobilních telefonů, počítačů i tabletů.

Jak se zemětřesení projevuje v IT průmyslu si přečtěte ZDE.  

11:52
11:57 Putin: Žádná globální nukleární katastrofa nehrozí

Ruský premiér Vladimir Putin prohlásil, že světu nehrozí žádná nukleární katastrofa, kterou by spustilo silné zemětřesení v Japonsku, píše agentura Reuters.

Japonská agentura pro jadernou bezpečnost již během pondělního dopoledne prohlásila, že neexistuje možnost, že by problémy v jaderné elektrárně Fukušima dosáhly "černobylských rozměrů".

12:00
12:11 Největší mobilizace od dob druhé světové

Jon Snow ze zpravodajské stanice Channel 4 tweetuje: Největší mobilizace japonských složek od druhé světové války - sto tisíc lidí v pohybu. Záchranná operace je skvělá, nikdo se nelituje.

12:15
12:18 VIDEO Nadzvukové stíhačky nestihly před tsunami vzlétnout

Na internetu přibývají nová svědectví ničivého zemětřesení a přívalové vlny tsunami.

Podívejte se na několik videí, která zachycují přírodní katastrofu v Japonsku.

12:35
12:35 Krize v druhém reaktoru: Hrozí tavení paliva

Záchranné operace ve druhém reaktoru nejdou podle plánu. Odborníci na místě se obávají, že hladina chladící vody v reaktoru je téměř na nule a oficiální představitelé elektrárny uvedli, že nemohou vyloučit možnost tavení palivových tyčí. To by podle agentury Reuters výrazně zvýšilo riziko úniku radiace.

12:50
12:52 Radiace zasáhla 17 amerických vojáků

U sedmnácti příslušníků amerického námořnictva byla objevena mírná kontaminace radioaktivitou. Spojené státy už dopoledne odvolaly svou letadlovou loď USS Ronald Reagan i letectvo z blízkosti japonských břehů.

Podle agentur prý loď vjela přímo do radioaktivního mraku. Podařilo se ji prý odstranit umytím vodou a mýdlem.

13:11
13:15 Bez domova je zatím půl milionu lidí

Kvůli zemětřesení, následné přívalové vlně i možné jaderné katastrofě své domovy opustilo přibližně půl milionu Japonců, kteří museli být evakuováni, píše agentura Kjódó. Další miliony obyvatel ale strávili poslední tři noci v zimě, bez elektřiny, jídla a pitné vody.

13:37
13:43 Stav reaktoru ve Fukušimě I se lepší

Ke chlazení jádra reaktorů 1, 2, i 3 elektrárny používají slanou vodu. Snaží se tak zabránit jejich roztavení hrozící kvůli selhání chlazení.

Podle posledních zpráv hladina vody v reaktoru číslo 2 dnes klesla až do té míry, že zcela odkryla palivové tyče. Jak ale uvedla japonská vláda, situace se začíná zlepšovat a voda opět stoupá. V současnosti už dosahuje dvou metrů, informuje televize NHK. Chlazení je avšak porouchané i u reaktoru 4.

O něco lépe je na tom Fukušima 2. Jejím pracovníkům se podařilo bezpečně zchladit dva jaderné reaktory, píše server BBC News. V elektrárně Tokai by měl být reaktor bezpečně ochlazen do úterního rána.

Japonsko z jádra získává asi 35 procent energie. Odstavené reaktory v elektrárnách Fukušima 1 a 2, Tokai a Onagawa, v jejímž okolí byl podle MAAE také vyhlášen stav ohrožení, dodávají asi desetinu tohoto množství.

13:55
13:55 Rusko nabízí elektřinu a plyn

Rusko nabízí svému sousedu pomoc v podobě dodávek 6000 MW elektřiny. Japonsko také požádalo o zvýšení dodávek plynu a uhlí a Moskva již přislíbila 150 tisíc tun zkapalněného plynu.

14:10
14:13 Zemětřesení a tsunami změnilo japonskou krajinu

Podívejte se na fotogalerii, která ukazuje, jak se proměnilo Japonsko po nejsilnějším zemětřesením v japonských dějinách a přívalové vlně, která zalila severovýchod ostrova Honšú.

14:14
14:20 Německo se bojí nukleární hrozby

Angela Merkelová prohlásila, že Německo kvůli současným problémům japonských jaderných elektráren pozastaví prodloužení životnosti německých nukleárních zařízení.

Více o německém plánu si přečtěte ZDE.

14:21
14:34 Neúprosná čísla

38 zemětřesení zasáhlo jen během pondělka Japonsko a jeho okolí, nejsilnější z nich dosáhlo 6,9 stupně Richterovy škály

40 kilometrů od Fukušimy mohli lidé pocítit výbuch v reaktoru, zvýšená radiace byla naměřena v okruhu téměř sta kilometrů
113 000 domácností postihl dnes výpadek proudu

15 000 pohřešovaných evidují nyní japonské úřady
1597 mrtvých je aktuální oficiální údaj o obětech, ale odhady jsou řádově vyšší

14:50
14:55 Situace není dobrá...

Šéf japonské agentury pro jadernou bezpečnost Toshihiro Bannai v rozhovoru s BBC Radio 4 uvedl, že situace ve Fukušimě není dobrá. Nicméně je prý momentálně "stabilní". 

15:00
15:01 Muž, který informuje svět

Yukio EdanoNa sociální síti Twitter vysílají tisíce lidí svá povzbudivá přání všem, kdo přežili zemětřesení a následné vlny tsunami v Japonsku. Objevily se však také zprávy určeny jedinému muži, mluvčímu japonské vlády. Neúnavnému Yukio Edanovi, který informuje celý svět o aktuálním dění v oblastech postižených katastrofou, vzkazují lidé, aby si odpočinul a šel se pořádně vyspat.

"Pane Edano, prosím, nepřehánějte to," napsal uživatel Twitteru sarang5NY v pondělí. "Velmi si vás vážím, protože pokaždé když objasňujete lidem situaci, mluvíte k ním namísto čtení z papíru."

Edano, který je pravou rukou japonského premiéra Naoto Kana, se v posledních dnech stal vládní tváří i hlasem. Vytrvale předstupuje k tiskovým konferencím a rozhovorům pro média i několikrát za hodinu, a to během téměř celého dne.

15:08
15:08 Charita ČR vypsala sbírku na pomoc obětem

Česká charita ve spolupráci s japonskou charitou vypsala sbírku na pomoc obětem zemětřesení a následné vlně tsunami.

Lidé mohou přispívat na sbírkové konto Charity ČR na číslo účtu: 55660022/0800, variabilni symbol: 135. Pomoci lze i zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS CHARITACR na cislo 87777.

Japonská Charita bude svoje úsilí směřovat do následne dlouhodobé pomoci (např. rekonstrukce obydlí či psychologická pomoc ad.), a to zejména v okolí města Sendai, které bylo katastrofou velmi silně zasaženo.

Občané mohou přispět i prostřednictvím organizace Armáda spásy zasláním DMS ARMADASPASY na číslo 87777 nebo na účet sbírky 475 335 533/0300, VS 222.

15:34
15:34 Následujících 24 hodin je kritických

Japonský jaderný inženýr Masashi Goto řekl, že následujících 24 hodin je kritických. Jaderný reaktor totiž používá určitý typ paliva, jehož výbuch by znamenal rozložení plutonia až dvakrát tak daleko, než činí odhad pro konvenční výbuch jaderného paliva.

Zároveň vyjádřil Goto znepokojení nad potenciálními výbuchy reaktorů Fukušima 3 a Fukušima 1. Výbuch by mohl způsobit poškození ocelového pláště zařízení, určeného k zastavení úniku radioaktivních látek do ovzduší.


16:22
16:20 EU svolává mimořádnou schůzku expertů na jadernou energetiku

V Bruselu se v úterý uskuteční mimořádná schůzka expertů členských zemí na jadernou energetiku, v reakci na potíže s japonskými jadernými elektrárnami.

"Ke zhodnocení situace v Japonsku a také obecného stavu připravenosti v rámci Evropské unie komisař (Günther) Oettinger svolal koordinační schůzku na úterý 15. března," řekla mluvčí komise Pia Hansenová. "Bude to otevřená debata," doplnila další z mluvčích komise Helen Kearnsová.

Jaderné elektrárny má nyní 14 z 27 států EU. Rakousko zopakovalo požadavek, aby středoevropské jaderné elektrárny prošly testy odolnosti.

16:34
16:38 Evakuace českých občanů zatím není nařízena

Řada zemí doporučila svým občanům, aby kvůli následkům zemětřesení a tsunami a hrozbě jaderné havárie odložili své cesty do Japonska, nebo alespoň do Tokia a severní části země. Francie a Británie například doporučily svým občanům opustit tokijskou aglomeraci.

Američané stahují ze země vládní zaměstnance, kteří nejsou nezbytně nutní například k chodu velvyslanectví, i vojáky od oblasti v okolí postižených jaderných elektráren. Objevily se i zprávy o přípravách evakuací velvyslanectví některých evropských států v Tokiu, které ale nejsou potvrzeny. "Evakuace není nařízena, situaci, která se mění každou chvíli, sledujeme," řekla Veronika Honcová, zástupkyně ředitele tiskového odboru českého ministerstva zahraničí.

16:43
16:49 Fukušima 2 zůstává v ohrožení

Hladiny vody v reaktoru Fukušima 2 prudce klesly. Jaderné palivové tyče jsou i nadále vystaveny nebezpečí tavení, napsal server BBC News. Podle nepotvrzené zprávy japonské televize NHK se v reaktoru náhle zvýšil tlak, což zablokovalo přísun vody do reaktoru.

16:58
17:01 Japonsko požádalo Mezinárodní agenturu pro atomovou energii o pomoc

Japonsko oficiálně požádalo experty z Mezinárodní agentury pro atomovou energii o pomoc v současné "jaderné krizi", napsala agentura AFP s odvoláním na šéfa IAEA Yukiya Amana.

17:17
17:17 Šéf textilky věnoval obětem 300 tisíc sad termoprádla

Šéf textilního koncernu Uniqlo, úspěšně expandujícímu na americký či anglický trh, věnoval obětem zemětřesení kromě 1 biliónu japonských jenů také 300 000 sad spodního termo-prádla, napsal spolupracovník HN Josef Gohori. Počet obětí japonského zemětřesení podle oficiálních zdrojů vystoupal na 5000, podle odhadů však celková bilance bude více než dvojnásobná.

17:25
17:29 Nová slabší zemětřesení

Další čtyři otřesy o síle 5,1 a 5,2 stupně Richterovy škály zasáhly severovýchodní pobřeží Japonska. Informoval o tom Americký geologický ústav.

17:43
17:43 Německo pozastavuje prodloužení životnosti jaderných elektráren

Německo kvůli současným problémům japonských jaderných elektráren pozastavuje na tři měsíce prodloužení životnosti německých nukleárních zařízení a prověří jejich bezpečnost. Oznámila to dnes kancléřka Angela Merkelová. Možnost moratoria na delší využívání jádra v Německu, schváleného loni, už předtím připustil i ministr zahraničí Guido Westerwelle.

17:49
17:54 "Je to znepokojující, nemáme všechny informace", říká člověk žijící poblíž Fukušimy

Mark Kemp, který žije nedaleko jaderné elektrárny Fukušima stanici BBC řekl: "Máme velmi málo informací a nejsme si vůbec jisti, nakolik nám vylo řečeno vše. Je to opravdu znepokojující."

18:04
18:06 Členové České filharmonie pokračují v turné po Japonsku

Českou filharmonii, která odletěla do Japonska již 6. března, zastihlo zemětřesení během tradičního turné. Podle mluvčí organizace Lucie Sobkové jsou všichni členové vpořádku, napsala ČTK. Některé koncerty byly zrušeny.

Vedení České filharmonie podle Sobkové jednalo s pořadatelem japonského turné agenturou Fuji o co nejrychlejším přesunu orchestru do bezpečné oblasti Japonska. Během úterý se všech 106 účastníků turné přesune z Tokia do města Kanazawa na západním pobřeží Japonska, kde má na programu koncert ve středu. Tato oblast je klidná a zemětřesení ji nepostihlo.

18:16
18:16 Nebezpečí radioaktivního úniku je omezené

Yukiya Amano, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) uvedl, že reaktor ve Fukušimě "se zatím drží a nebezpečí radioaktivního úniku je omezené", navzdory dopadům zemětřesení a tsunami na jadernou elektrárnu.

18:34
18:34 Deset tisíc obětí

Už více než 10 000 lidí zemřelo po zemětřesení a následných vlnách tsunami. Místní a mezinárodní záchranné týmy i nadále hledají v troskách oběti páteční živelní katastrofy. Dva tisíce těl bylo nalezeno v prefektuře Miyagi, která byla citelně poničena, uvedla agentura Kjódo.

V zemi jsou rozmístěno 100 tisíc vojáků a více než 500 záchranářů-specialistů ze zahraničí. Je zde však zdevastovaná infrastruktura, silniční i železniční spojení bylo přerušeno, napsal deník Guardian.

 

18:46
18:47 Druhý Černobyl nehrozí, říká šéf IAEA

Dnešní výbuch vodíku v hale třetího reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 nepoškodil vnitřní obal reaktoru. Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (IAEA) to oznámila japonská vláda, podle níž nehrozí katastrofa podobná černobylské.

"Budova reaktoru byla výbuchem poškozena, ale bezpečnostní obal reaktoru zůstal nepoškozen. Velín třetího bloku elektrárny zůstal funkční," oznámil šéf IAEA Yukiya Amano ve Vídni.

Situace ve Fukušimě se "velmi dynamicky mění", řekl šéf bezpečnostního odboru IAEA James Lyons ve Vídni.

19:06
19:08 Palivové tyče v reaktorech se zřejmě opět taví

Mluvčí japonské vlády varoval, že ve třech reaktorech ve Fukušimě se zřejmě palivové tyče taví. "Přestože to nemůžeme přímo ověřit, velmi pravděpodobně se to děje," řekl.

Hladina vody v reaktoru 2 podle japonských médií dnes kvůli nedostatku pohonných látek ve vodní pumpě dočasně klesla natolik, že palivové tyče zůstaly úplně odkryté, čímž se zvýšilo riziko přehřátí. Pak se přísun vody do reaktoru načas podařilo obnovit, ale podle posledních zpráv jsou palivové tyče opět zcela odkryté.

19:14
19:14 Zázrak: Čtyřměsíční holčička přežila tři dny v troskách

Tři dny ležela v troskách města Ishinomaki v prefektuře Miyagi. Poté ji našli záchranáři. Čtyřměsíční holčička přežila zemětřesení a dnes se shledala se svým otcem, napsal server deníku Daily Mail.

19:25
19:26 Účet za zemětřesení: nejméně 3,1 bilionu korun

Náklady na obnovu a rekonstrukci Japonska po rozsáhlém zemětřesení dosáhnou nejméně 180 miliard dolarů (3,1 bilionu Kč). To odpovídá zhruba třem procentům ročního výkonu japonské ekonomiky. Uvedla to dnes agentura Reuters ve své analytické zprávě.

Zkušenosti z minulosti navíc podle analytiků ukazují, že náklady by mohly počáteční odhady výrazně překonat. "Existuje tu mnoho nejistot," uvedl analytik Brendan Brown ze společnosti Mitsubishi UFJ Securities. Upozornil například, že není jisté, jak dlouho budou trvat výpadky elektrické energie.

19:39
19:39 Francie: jadernou katastrofu nelze vyloučit

Francouzský ministr průmyslu Eric Besson situaci označil za znepokojivou a prohlásil, že jadernou katastrofu nelze vyloučit. Podle francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost dosáhla nehoda v japonských elektrárnách pátého nebo šestého stupně na sedmibodové stupnici, přestože japonské úřady ještě v sobotu uváděly čtvrtý stupeň.

Pokud by se potvrdily francouzské údaje, současná nehoda by odpovídala úniku radioaktivity z americké atomové elektrárny Three Mile Island v roce 1979. Katastrofa v sovětském Černobylu se řadí na sedmý stupeň.

19:43
19:45 Oblak se přesouvá, směřuje na Tokio

Jaderný expert z Velké Británie stanici BBC řekl, že směr větru od východního pobřeží Japonska se přesouvá směrem na jih, k oblasti kolem Tokia, kam by se také mohl přesunout radioaktivní oblak z jaderné elektrárny Fukušima.

19:48
19:56 Přímo ze Sendaje: Lidé drží při sobě, už funguje i elektřina

V Sendaji, od níž 130 kilometrů bylo epicentrum zemětřesení, si lidé pomáhají, jsou navzájem solidární a dělí se o věci, kterých je nedostatek. Řekl to slovenský hudebník Henrich Tatar, žijící ve městě Sendaj nedaleko jaderné elektrárny v rozhovoru slovenským Hospodářským novinám.

V pondělí zde byly obnoveny dodávky elektřiny a funguje i telefonické spojení. V obchodě lze koupit potraviny i pitná voda. Lidé se dovídají informace o dění z televizi, řekl Tatar.

20:52
20:48 - Pumpování vody do druhého reaktoru

Provozovatel elektrárny oznámil, že druhý reaktor se stále přehřívá a proto do něj začal pumpovat vodu z moře.

20:53
21:06 - Další otřesy

Budovami v Japonsku zatřáslo další zemětřesení, tsunami nehrozí

Lidé z Tokya na Twitteru hlásí, že poslední otřesy byly o poznání silnější, než minulé.

"Myslel jsem, že následné otřesy budou zeslabovat...," Lee Chapman

"Poslední otřes byl jako náhlé škubnutí. Bylo to proto, že epicentrum bylo blízko Tokya?" Steve Nagata

21:06
21:11 - Experti USA na chlazení reaktorů míří do Fukušimy

Spojené státy vyslaly do Fukušimy dva experty na chlazení jaderných reaktorů.

Japonsko také požádalo o vybavení, které by pomáhalo čerpat do přehřátých reaktorů více vody. Informoval o tom šéf americké komise pro jadernou energetiku Greg Jaczko.

22:03
22:04 - Nejméně tři procenta HDP

Podle prvních odhadů bude zemětřesení japonskou ekonomiku stát nejméně 180 miliard dolarů, což jsou přibližně tři procenta HDP.

V porovnání se zemětřesením v Kóbe před šestnácti lety je to o polovinu víc.

Analytici varují, že podobné odhady bývají obvykle "podstřelené".

22:04
22:19 - Premiér bude dohlížet na průběh operací

Premiér Naoto Kan prohlásil, že bude osobně dohlížet na průběh operací. Krizové centrum vznikne v tokijském sídle společnosti Tepco (Tokyo Electric Power Company).

22:44
22:40 - Seznam, lidí, které se vyplatí na Twitteru sledovat

OSN vydalo seznam lidí, které se v souvislosti se situací v Japansko vyplatí na Twitteru sledovat

 

Seznam najdete ZDE

23:18
23:18 - Summit G20

Francie chce na příští měsíc svolat summit G20, na které by nejbohatší země světa probrali, jaký dopad bude japonská katastrofa mít na světovou ekonomiku.

23:18
23:23 - Dům v Pacifiku

Tento dům ještě před týdnem stál na japonské půdě, nyní plave v Tichém oceánu. (foto: Reuters)

23:30
Radioaktivita u reaktoru mírně vzrostla

Mluvčí vlády Jukio Edano uvedl, že třetí reaktor "nemusí být nutně ve stabilním stavu." Uvedl také, že míra radiace u druhého reaktoru vzrostla, ale ne nikterak závratně.

23:49
23:41 - Zemětřesení mělo sílu 9 stupňů

Americká geologická služba (USGS) upravila sílu pátečního zemětřesení. Dosud se uvádělo 8,9 stupně Richterovy škály, USGS ji zvýšilo na 9 stupňů.

00:04
0:17 Další exploze v druhém reaktoru

Agentura Kjódó informovala, že v úterý v 6:10 místního času byl slyšet z druhého reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I další výbuch.

00:19
0:24 Všichni pracovníci evakuováni

Mluvčí společnosti Tokyo Electric uvedl, že všichni pracovníci z jaderné elektrárny Fukušima, kde došlo po šesté hodině raní místního času k výbuchu, byli evakuováni.

00:26
0:36 Úroveň radiace zůstává prý nízká

Japonská agentura Jiji s odvoláním na úřady uvedla, že úroveň radiace v okolí je stále relativně nízká. Přesto pracovníci museli komplex pro jistotu opustit.

00:37
0:41 Možnost tání palivových tyčí existuje

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) varovala před možností tání palivových tyčí ve druhém reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I.

00:42
1:02 Kousek od palivové nádrže

Podle vyjádření zástupců společnosti Tepco, která svolala mimořádnou tiskovou konferenci, k výbuchu v druhém jaderném reaktoru došlo "poblíž palivové nádrže".

Pracovníci prý byli okamžitě evakuováni, přesto asi padesát zaměstnanců v areálu stále zůstává.

01:03
1:26 Explodoval vodík

Japonská agentura pro jadernou bezpečnost uvedla, že ve druhém reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I v úterý ráno došlo k výbuchu vodíku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist