Syn libyjského diktátora Saif al-Islám vyzval k rozsáhlým útokům na vzbouřence proti vládnímu režimu. "Nastal čas na osvobození. Nastal čas na akci. Vyrážíme", řekl v rozhovoru agentuře Reuters. Zároveň vyzval: "nikdy se nevzdáme. Je to naše země. Bojujeme tady, v Libyi. Nikdy tu nepřivítáme NATO, nikdy tu nepřivítáme Američany.", dodal al-Islám.
Britský ministr zahraničí William Hague v reakci na výroky Saifa al-Isláma řekl, že takový útok by "výrazně posílil" důvody pro vytvoření bezletové zóny nad Libyí, uvedla ČTK.
Zatímco v minulých dnech ovládali odpůrci Kaddáfího režimu ropný přístav Rás Lanúf, ve čtvrtek jednotky režimu posílily ofenzívu a rebelové zahájili masový ústup, napsala BBC.
Kaddáfího jednotky "vyčistily" přístav Sidra
Libyjská státní televize informovala, že Kaddáfího jednotky "vyčistily" přístav Sidra. Jeden z rebelů přímo z místa řekl agentuře AFP: "Byli jsme poraženi. Jsou odstřelováni a my prcháme z oblasti. To znamená, že převzali Rás Lanúf."
Nejen povstalci, ale i civilisti a také i polní nemocnice s pacienty jsou evakuováni z oblasti dále na východ, napsala AFP.
Kaddáfího jednotky bombardují ropná zařízení, odstřelují domy i nemocnice, řekl Tony Birtley z Rás Lanúfu pro televizi Al Džazíra. Nejméně čtyři lidé zemřeli, dalších 35 utrpělo zranění.
Sarkozy: Bezletová zóna nestačí, zaměřme se na konkrétní cíle v Libyi - čtěte ZDE
Kaddáfího jednotky zajaly reportéry BBC. Zbily je, a pak poslaly na "popravu" - čtěte ZDE
Ve čtvrtek Evropská unie rozšířila sankce uvalené na Libyi. Severoatlantická aliance monitoruje vzdušný prostor nad státem. O vytvoření bezletové zóny zatím nepanuje shoda mezi zeměmi NATO, ale severoatlantická aliance chce do středomořské oblasti vyslat víc lodí. Francie a Británie vyzvaly partnery k uznání povstalecké Národní rady.
EU zároveň rozšířila sankce vůči libyjskému režimu. Restriktivní opatření se nově budou vztahovat i na pět klíčových libyjských finančních společností, mezi nimiž je třeba libyjská centrální banka či libyjský investiční úřad.
Arabské revoluce
V Libyi boje pokračují, v dalších arabských zemích je situace relativně klidná a chystají se ústavní změny.
Marocký ministr zahraničí Taieb Fassi Fihri označil ústavní změny v zemi, které vyhlásil král Mohammed ve středu, za "historické". Stanici BBC ve čtvrtek řekl, že "u nás (v Maroku) je zcela odlišná situace než v Tunisku, Egyptě nebo Libyi. Máme stejné sociální problémy, ale důležité je poznamenat, že u nás je demokracie".
V Egyptě pokračují přípravy na ústavní referendum, které se bude konat 19. března. V Káhiře se ve čtvrtek střetli křesťanští Koptové s muslimy. Během střetnutí bylo zabito 13 křesťanů.
V Jemenu tamější prezident Alí Abdalláh Sálih ve čtvrtek slíbil, že se ještě letos bude konat referendum o ústavních změnách. Učinil tak v projevu vysílaném státní televizí, napsala ČTK. V jemenských městech se téměř každodenně konají protesty, jimiž si Jemenci chtějí vynutit prezidentovo odstoupení a politické reformy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist