Hackeři sdružení ve skupině Anonymous vyhrožují novými počítačovými útoky ve Spojených státech. Důvodem je serveru WikiLeaks, který zveřejnil velké množství amerických utajovaných informací.

Hackeři se hodlají zaměřit především na americké vládní činitele, kteří mají něco společného se zadržováním Bradleyho Manninga, informuje stanice NBC News.

Vojín je podezřelý, že serveru WikiLeaks poskytl utajované depeše americké armády a diplomatů. Muž je již zhruba tři čtvrtě roku zadržován na americké vojenské základně Quantico za podmínek, které kritizují ochránci lidských práv.

Cíl: Politici i PayPal

V hledáčku hackerů je ale například i společnost PayPal, která zprostředkovává na internetu platby. Firma zmrazila účet, na nějž server WikiLeaks dostával příspěvky od svých příznivců. Skupina Anonymous požaduje, aby PayPal "ukázal, že má páteř, a účet opět zpřístupnil".

Skupina již na podzim zřejmě stála za útoky na webové stránky firem Visa a MasterCard, které také odstřihly server WikiLeaks od peněz. Hlásila se ale i k útokům na stránky vlád Egypta či Tuniska, které se násilím bránily projevům nespokojenosti ve svých zemích.

"Je to guerillová válka v kyberprostoru - tak tomu říkám," řekl stanici NBC News Barett Brown, který se označuje za stratéga a propagandistu skupiny. "Účastníme se nekonvenčního, asymetrického boje. Ale nutně to neznamená, že jsme jej začali. Ten oheň už nějakou dobu hoří," dodal.

Skupina v nedávné době zaútočila na šéfa společnosti HBGary Federal Grega Hoglunda. Firma, které se zaměřuje na bezpečnost v kyberprostoru hrozila tím, že odhalí členy skupiny Anonymous. Hackeři se ale nabourali do firemního e-mailu společnosti a do účtu jejího šéfa na sociální síti Twitter.

"Nejsou to žádné aktivističtí hackeři. Jsou to kriminálníci. Provádějí vloupání do počítačových systémů a kradou informace - což je porušení mnoha federálních zákonů," řekl pak rozzuřený Hoglund. Z e-mailů jeho firmy mimo jiné vyplynulo, že spolu se dvěma dalšími společnostmi navrhovala americké vládě dezinformační kampaň proti serveru WikiLeaks.

Skupina Anonymous je volná organizace hackerů. Podle Browna má tisíce až desetitisíce členů. Při svém boji se prý řídí etickými pravidly. Jejich cílem je informační svoboda.

"Můžeme odhalit různé lidi. Můžeme se obracet na média, předávat jim sólokapry. Můžeme jim předávat informace o firmách a jejich poklescích," uvedl Brown. "Neodpouštíme, nezapomínáme," dodal.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru