Před soudem v Paříži v pondělí začal proces proti bývalému francouzskému prezidentu Jacquesi Chirakovi kvůli údajnému nelegálnímu zaměstnávání osob na pařížské radnici v době, kdy ji vedl. Bývalá hlava státu nebyla před soudem přítomna.
Chirac, který byl omluven na prvním slyšení u soudu na základě žádosti svých právníků, má přijít v úterý. Je to první bývalý francouzský prezident, který stojí před soudem.
Bývalý prezident "od dnešního slyšení nic neočekává, je klidný. Má v úmyslu přijít zítra a jsem si jistý, že tu zítra bude," řekl jeho právník Georges Kiejman.
Osmasedmdesátiletý Chirac je podezřelý, že umožnil, aby osoby pracující především pro jeho Sdružení pro republiku (RPR, dnešní vládní Svaz pro lidové hnutí, UMP) odměňovala pařížská radnice. Chirac byl starostou Paříže v letech 1977 až 1995. Podle obvinění měla pařížská radnice na přelomu 80. a 90. let údajně na výplatní pásce 21 osob, které ve skutečnosti pracovaly pro RPR.
Kromě toho je Chirac ještě obviněn v případu vyšetřovaném v Nanterre u Paříže, kde jde o nelegální zaměstnávání sedmi osob. V tomto případu bylo již v roce 2004 vyneseno několik rozsudků, mimo jiné proti bývalému premiérovi a nyní ministru zahraničí Alainu Juppému, který byl tehdy generálním tajemníkem RPR a na pařížské radnici měl na starosti finance.
Většina Francouzů má na Chiraka dobré vzpomínky
Podle průzkumu zveřejněného v pondělí v listu 20 Minutes má 77 procent Francouzů na působení Chiraka v čele státu v letech 1995–2007 "dobré vzpomínky", ale 71 procent z nich soudí, že je přirozené, aby byl souzen. Bývalý prezident mohl být postaven před soud teprve poté, co ho v roce 2007 přestala chránit prezidentská imunita.
Chirac k soudu nepůjde, za svá obvinění se vykoupí půl milionem eur - čtěte ZDE
Jacques Chirac bude souzen. Hrozí mu až 10 let vězení - čtěte ZDE
To, že se inkriminované skutečnosti odehrály dávno a že byly oba případy spojeny, je kartou obhajoby ve hře. Obhájce bývalého ředitele Chirakova úřadu, který stojí rovněž na lavici obžalovaných, již oznámil, že bude požadovat, aby text, který zabránil promlčení, byl označen za protiústavní.
Pařížská radnice, tedy hlavní poškozený, se procesu neúčastní, protože loni v září uzavřela s UMP a Chirakem dohodu o vyrovnání.
Bývalý prezident může být potrestán až deseti lety vězení, pokutou ve výši 150 tisíc eur (3,6 milionu korun) a tím, že bude na pět let vyškrtnut z volebních listin a deset let nebude smět být volen.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist