Muammar Kaddáfí tvrdí, že je ponořen do boje proti terorismu. Zároveň je prý překvapen tím, že ho v tomto boji nikdo v zahraničí nepodporuje. V rozhovoru pro nedělní vydání francouzského nedělníku Le Journal du Dimanche zároveň varoval Evropu před "tisíci uprchlíky", kteří ji zaplaví, pokud by jeho protivníci ho přece jen svrhli.
"Jsem překvapen tím, že nikdo nerozumí tomu, že bojuji proti terorismu," prohlásil Kaddáfí, který je u moci přes 40 let. Prohlásil také, že jeho tajná služba spolupracuje se zpravodajskými složkami západních zemí. "Hodně jsme vám pomáhali v posledních několika letech. Tak proč se stalo to, že když bojujeme proti terorismu tady v Libyi, tak nikdo nám na oplátku nepomáhá?" citovala jej agentura Reuters.
Kaddáfí, který čelí ve své zemi bezprecedentní vzpouře, jež přerostla ve faktickou občanskou válku, varoval také před tím, že islámská svatá válka zachvátí středomořský region, pokud povstalci v Libyi uspějí a nakonec ho odstaví od moci.
"Vypukne džihád. Bude to katastrofa pro celý svět."
"Vypukne islámský džihád (svatá válka) tady před vámi, ve Středomoří. Napadnou šestou americkou flotilu, budou tady pirátské útoky, u vašich dveří, 50 kilometrů od vašich hranic. Lidé (teroristy Usámy) bin Ládina budou vymáhat výkupné na zemi i na moři. Bude to opravdová světová krize a katastrofa pro celý svět. Ale já to nedovolím," citovala Kaddáfího výroky agentura AFP.
Libyjský vůdce dále také tvrdil, že jeho tajní agenti zjistili, že Al-Káida je v kontaktu s jakýmsi Dakem Amirovem, který vede islámský džihád v Rusku. Tamější islamisté jsou prý domluvení se svými spojenci, že budou pomáhat ve válce v Libyi.
Libyjské vládní jednotky převzaly podle nedělního oznámení státní televize plnou kontrolu nad městy Závíja a Misuráta na západě země, o která několik dní bojovaly s povstalci. Zároveň prý vyrazily na cestu k baště povstání proti režimu Kaddáfího, a sice do východolibyjského Benghází, které je sídlem povstalecké vzdorovlády. Opozice ale ztrátu měst ležících na východ od Tripolisu popřela.
Kaddáfího síly útočí východně od Syrty
Libyjské vládní jednotky v neděli obnovily v centrální části pobřeží útoky na místa ležící východně od rodiště Kaddáfího. Podle agentury AFP je v Bin Džavádu 11 raněných, mezi nimi i jeden francouzský novinář. Letectvo podniklo ráno dva útoky na povstalecké tábory v Rás Lanúfu. Předtím státní televize hlásila velké zisky Kaddáfího sil na východě země. V Tripolisu, který je Kaddáfího základnou, se od časného rána slaví. Vzbouřenci ale ztrátu pozic popírají.
V centru Tripolisu je od rána početný dav oslavující údajné vítězství v Závíji a Misurátě na západě země a prý také v Tobrúku na východě. Zprávy si ale protiřečí, protože svědci z míst jako Benghází, Tobrúk i Misuráta tvrdí, že opozice tato místa neztratila.
Mezi dobytá místa patřil do soboty i ropný terminál Rás Lanúf a nedaleko ležící Bin Džavád. Ráno ale Kaddáfího letectvo Rás Lanúf dvakrát bombardovalo. Cílem prý byl tábor, který si opozice zřídila v tamní vojenské základně. Při prvním náletu spadly dvě bomby do písku v blízkosti hlídkového stanoviště povstalců. Jejich oddíly podle AFP letadla ostřelovaly protiletadlovými raketami.
Povstalci odrazili dva Kaddáfího útoky s tanky. A sestřelili vládní bojové letadlo - čtěte ZDE
Libye investovala ropné miliardy v 35 zemích světa. Podíl má i v Juventusu - čtěte ZDE
Z Bin Džavádu přišla zpráva o útoku automatickými zbraněmi a granáty. AFP hlásí, že je na místě 11 raněných. Jeden z povstaleckých bojovníků, který byl raněn a ustoupil z bojové linie, prý byl otřesen a situaci popsal jediným slovem: "Smrt." Ve městě jsou prý Kaddáfího vojáci a střílí do lidí.
Bin Džavád leží mezi Rás Lanúfem a Syrtou. Na asi 100 kilometrů na západ vzdálenou Syrtu míří početné oddíly opozice. Boje o ni mají být klíčové, protože Syrta se svou velkou vojenskou základnou je považována za Kaddáfího baštu hned po hlavním městě Tripolisu.
Plukovník Abdal Kádir, který vede povstalecké oddíly mířící na Syrtu, ráno na tiskové konferenci v Rás Lanúfu řekl, že si je jist, že opozici podpoří i lidé ze Syrty. V oblasti Rás Lanúfu má prý opozice k dispozici 8000 ozbrojených povstalců. Kaddáfí údajně posiluje své jednotky v Syrtě. "Máme tam své bratry a ti takovou situaci nepřipustí. Vědí, že je to (Kaddáfí) vrah, který ukradl naše peníze, a půjdou s námi. Máme v Syrtě hodně lidí, půjdou s námi. Sestřelili jsme jedno letadlo v Rás Lanúfu a vrtulník v Naufalíji," řekl Kádir.
Povstalci zajali britské příslušníky zvláštních sil
Libyjští povstalci údajně zadrželi příslušníky britských zvláštních jednotek, kteří na východě země doprovázeli britského diplomata na misi zaměřené na navázání diplomatických vztahů. Jak v neděli napsal britský nedělník The Sunday Times, jde o asi osm příslušníků SAS. Britské ministerstvo zahraničí tuto informaci odmítlo potvrdit, ale také vyvrátit.
Podle listu přítomnost britských vojáků patrně podráždila vedoucí povstalecké představitele v lůně protivládního povstání Benghází. Proto nařídili umístění Britů na jednu vojenskou základnu.
Odpůrci Kaddáfího se totiž obávají, že jakýkoli náznak vojenské intervence ze strany západních zemí jim odradí stoupence zakládající si na svém vlastenectví. A také nechtějí dát Kaddáfímu do rukou propagandistickou munici, že Libye je vlastně napadena zvenčí.
Podle libyjských zdrojů citovaných britským nedělníkem vojáci doprovázeli britského diplomata, který připravoval půdu pro příjezd významnějšího činitele britského ministerstva zahraničí pro navázání diplomatických styků s východolibyjskými povstalci.
Demonstruje se v Bahrajnu i Jemenu, v Arábii se zatýká
Demonstrace pokračují i v jiných státech. V bahrajnské metropoli Manámě trvají s různou intenzitou už tři týdny, ale v neděli poprvé se lidé sešli před budovou vlády. Tisíce demonstrantů požadovaly demisi ministerského předsedy šajcha Chalífy bin Salmána, který je v úřadu už od roku 1971. K dalšímu vystupňování protestů až do odstoupení prezidenta Alího Abdalláha Sáliha v neděli vyzvala jemenská opozice. Hlava státu, která v Jemenu vládne už 32 let, v sobotu výzvu k rezignaci opět striktně odmítla. Saúdskoarabské bezpečnostní síly zadržely v neděli nejméně 22 menšinových šíitů, kteří minulý týden demonstrovali svůj odpor proti vládnoucím pořádkům, v nichž se cítí být diskriminováni.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist