Jednotky loajální vůči libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu pokračují v bojových akcích na východě Libye, kde s rebely svádějí bitvu o hlavní vývozní ropní terminál Marsá al-Briga a město Adžedábíja, kde se nachází velké muniční sklady.
Briga, kde si včerejší boje vyžádaly zřejmě 14 obětí, byla dopoledne zasažena několika leteckými útoky, agentura Reuters hlásí i bombardování Adžedábíji. (Video CNN ze včerejších bojů najdete ZDE)

Zdánlivý klid se podle reportéra BBC daří režimu udržovat v Tripolisu, kde vojáci potlačují náznaky demonstrací hned v zárodku. Lidé se prý také více bojí, neboť už viděli, s jakou razancí dovede Kaddáfí protesty potlačit.

Události v Libyii jsme sledovali on-line ZDE

Právě násilný postup proti demonstracím je důvodem, proč svět uvalil na tripoliský režim přísné sankce. Dnes brzy odpoledne by měl žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) Luis Moreno-Ocampo oznámit zahájení vyšetřování údajných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Libyi. Představí také seznam stíhaných osob.

Světoví politici mezitím pokračují v diskusích o tom, jak se k pokračujícímu násilí v Libyi postavit. Opatrný návrh Británie vyhlásit nad Libyí bezletovou zónu se zatím nesetkal se širší podporou, generální tajemník NATO Anders Fogh-Rasmussen prohlásil, že organizace „nemá žádný úmysl intervence“, ale plánuje své kroky pro všechny možné eventuality.

Zdá se proto stále pravděpodobnější, že úvahy o větším vojenském zapojení Západu se mohou posunout dál jedině v případě, že o to požádají zástupci povstalců.

Zástupce libyjského velvyslance při světové organizaci Ibrahím Dabbáší, který jako jeden z prvních vysoce postavených diplomatů vypověděl poslušnost Kaddáfímu, prohlásil, že Spojené národy by určitě byly přesvědčeny o nutnosti vytvoření bezletové zóny, pokud by žádost pocházela od prozatímní rady.

"V tuto chvíli je potřeba, aby takové rozhodnutí učinili oficiálně a my v New Yorku jsme o něm byli informováni, tak abychom podali formální žádost OSN," řekl Dabbáší katarské televizní stanici. "Já osobně jsem toho názoru, že v tomto okamžiku je rezoluce o bezletové zóně velmi důležitý krok a jakýkoliv odklad přispěje k tomu, že bude prolito více libyjské krve," dodal.

Do diplomatických debat kolem libyjské krize se opět vložil také venezuelský prezident Hugo Chávez, který se nabídl jako prostředník pro vyjednávání s rebely.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
11:22
Dezertér mezi diplomaty OSN

Organizace spojených národů by mohla dát souhlas s vytvořením bezletové zóny nad Libyí, pokud by o to oficiálně požádala prozatímní Národní rada, kterou na východě země ustavili povstalci. Televizi Al-Džazíra to řekl zástupce libyjského velvyslance při světové organizaci Ibrahím Dabbáší, který jako jeden z prvních vysoce postavených diplomatů vypověděl poslušnost Muammaru Kaddáfímu.

"V tuto chvíli je potřeba, aby takové rozhodnutí učinili oficiálně a my v New Yorku jsme o něm byli informováni, tak abychom podali formální žádost OSN," řekl Dabbáší katarské televizní stanici. "Já osobně jsem toho názoru, že v tomto okamžiku je rezoluce o bezletové zóně velmi důležitý krok a jakýkoliv odklad přispěje k tomu, že bude prolito více libyjské krve," dodal.

11:24
Chávez jako prostředník

Venezuelský prezident Hugo Chávez navrhuje ustavení zprostředkovatelské komise, kde by byli zástupci států Latinské Ameriky, Evropy a Blízkého východu.

Podle Al-Džazíry s plánem souhlasí Kaddáfí i šéf Ligy arabských států (LAS) Amr Músá. Ten ale na dotaz agentury Reuters, zda je to pravda, odpověděl: "Ne. Byli jsme o tom informováni a zvažujeme to."

Chávez, který patří ke kaddáfího přátelů, s libyjským vůdcem hovořil telefonicky v úterý.

11:30
8:12 Zadržení Nizozemci

Vyšlo najevo, že při evakuaci cizinců byli v neděli v Libyi zadrženi tři nizozemští vojáci, které nyní režim drží v zajetí. Nizozemsko o vydání trojice mužů intenzivně vyjednává.

Více čtěte ZDE: Kaddáfího muži zadržují tři vojáky z Nizozemska. Zajali je při evakuaci cizinců

11:31
10:20 Celebrity se zbavují peněz od Kaddáfího

Zpěvačka Beyoncé prý peníze, které obdržela za silvestrovské vystoupení pro libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2009, věnovala na pomoc Haiti postiženému ničivým zemětřesením. Uvedla to agentura AP. Její prohlášení přišlo několik dní poté co zpěvačka Nelly Furtadová na sociální síti Twitter uvedla, že dostala od rodiny Kaddáfího jeden milion dolarů (asi 17,5 milionu korun) za vystoupení v Itálii v roce 2007 a dala je na charitu.

11:36
10:30 Kaddáfího letadla opět bombardují Brigu a Adžedábíju

Z reportáže BBC:

U Adžedábíji opozice po celou noc zpevňovala obranu, přivezla nové raketomety a protitankové i protiletadlové zbraně. Dokázala na místo dopravit i tři tanky. "Díky bohu máme zbraně," usmívá se jeden z povstalců Drís Abdalvahíd. Jeden z jeho kolegů se chlubí čtyřdenním výcvikem v obsluze protiletadlového děla. Další zápasí s pětadvaceticentimetrovým pásem nábojů a jeho tíha ho sráží k zemi.

Foto ze včerejších bojů o Brigu. (Reuters)

11:42
11:13 Povstalci odmítají Chávezův plán

Zástupce prozatímní Národní rady, kterou na východě země ustavili povstalci, řekl, že vyjednávání s Kaddáfím je pro opozici nepřijatelné. Opozici prý také nikdo v otázce Chávezova plánu nekontaktoval. Al-Džazíra tvrdí, že povstalci podmiňují jakýkoli dialog Kaddáfího odstoupením.

Chávez navrhuje, aby ve zprostředkovatelské komisi byli zástupci států Latinské Ameriky, Evropy a Blízkého východu.

11:52
11:50 Rebelové kontaktují OSN

Podle televize al-Arabíja požádali zástupci protirežimních jednotek OSN o svolení k bombardování Kaddáfího žoldáků.

 

12:18
12:15 Egypt: Premiér odstoupil, nového vybrala armáda

Ve stínu libyjských bojů pokračuje politická změna i v dalších arabských zemích. Dnes abdikoval egyptský premiér Ahmad Šafík, kterého do funkce jmenoval 29. ledna exprezident Husní Mubarak.

Armáda, která je v zemi nyní u moci, pověřila sestavením nové vlády bývalého ministra dopravy Isáma Šaráfa. Vyzvala ho, aby vytvořil novou přechodnou vládu z civilistů. Prodemokratické hnutí silně kritizovalo, že setrvávání Šafíkova kabinetu neznamená skutečný konec Mubarakovy éry. Šafík podle DPA ještě ve středu večer v televizní diskusi prohlašoval, že se požadavkům na jeho odstoupení nepodvolí.

12:30
12:30 Ranní hygiena na přeplněné hranici

Bangladéšský dělník na libyjsko-tuniské hranici. Tu překročilo podle BBC během minulého týdne 90 tisíc uprchlíků, převážně námezdních pracovníků z chudých zemí. (foto: Reuters)

12:43
12:45 Soud prý obžaluje Kaddáfího a jeho syny

Podle televize al-Arabíja obviní Mezinárodní trestní tribunál (ICC) z válečných zločinů osm Libyjců, mezi nimi i přímo Muammara Kaddáfího a tři jeho syny Sajf Isláma, Chamíse a a Mutasima. Informují o tom arabští novináři na Twitteru.

13:05
13:01 Lékaři bez hranic: Nepustí nás ke zraněným

Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) vyzývá strany zúčastněné konfliktu v Libyi, aby umožnily přístup do oblastí postižených násilím, včetně dopravy humanitárních zásob.

Tým Lékařů bez hranic ve městě Benghází na východě Libye obdržel 1. března prosbu o pomoc od lékaře ve městě Misuráta na západě země, kde mělo po střetech zůstat mnoho zraněných. „Bohužel, na místo zatím nejsme schopni zásoby doručit, protože silnice do Misuraty je blokována ozbrojenci, kteří zastavují dopravu,“ uvedla zdravotnická koordinátorka Lékařů bez hranic v Benghází Anne Châtelain.

Zatímco východ Libye zůstává relativně klidný, západní část země je dle zpráv sužována násilím. Kvůli její nepřístupnosti však zatím nebylo možné přímo posoudit stav na místě ani reagovat na zdravotnické potřeby. MSF rovněž obdrželi informaci, že mnoho zraněných v Tripolisu nevyhledává zdravotnickou pomoc v nemocnicích ze strachu z odvety milicí. „Dobrovolní lékaři ošetřují zraněné v soukromých prostorách,“ uvedla krizová koordinátorka Lékařů bez hranic Rosa Crestani. „Ale prosí nás o léky, včetně léků proti bolesti, a o chirurgické vybavení, aby zajistili zraněným ošetření. Doprava zásob do Tripolisu ale zatím nebyla možná.“

(Z tiskové zprávy MSF)

13:20
13:15 Mezinárodní trestní tribunál oznámil zahájení vyšetřování

"Je jím Muammar Kaddáfí a jeho blízký kruh včetně několika jeho synů," popsal žalobce ICC Luis Moreno-Ocampoty ty, kdo jsou "de facto zodpovědní" za dění v Libyi. Více čtěte zde:

Kaddáfí po boku válečných zločinců. Krvavé potlačení nepokojů vyšetří mezinárodní soud

14:10
14:01 Mimořádný summit EU

Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová dnes oznámila, že na čtvrtek 10. března svolala mimořádnou schůzku ministrů zahraničí zemí Evropské unie k situaci v Libyi. Hlavním cílem pracovního oběda bude příprava schůzky šéfů států a vlád, která se v Bruselu uskuteční kvůli nepokojům v severní Africe o den později.

14:18
14:19 Guardian: Kaddáfího lidé stříli odpůrce v Tripolisu

Podle britského Guardianu si klid v hlavním městě Kaddáfího jednotky vynucují násilím. "Moji kolegové... jezdí po ulicích v autech a střílejí na demonstranty," řekl prý zpravodakovi v Tripolisu přímo jeden ze členů Kaddáfího revolučního výboru.

To prý potvrzují i místní, kteří popisují, jak prorežimní jednotky s kalašnikovy chodí městem a ujišťují se, že nikdo nebude demonstrovat. 

14:57
14:58 Zastřelený Brit

Britské ministerstvo zahraničí vyšetřuje zprávy o údajném zabití britského občana v Libyi. Přátelé Khaleda Attardiiho, bydlištěm v Manchesteru, řekli reportérům stanice BBC, že byl zastřelen ve středu poblíž ropných polí u Brigy.

15:01
15:21 Svět evakuuje uprchlíky přes Tunisko

Situace na tunisko-libyjské hranici se začíná uklidňovat. Lidé jsou odváženi autobusy do tuniské Džerby, z jejíhož letiště je připraveno 40 evakuačních letů. Do Tuniska podle dnešních zpráv dorazilo za libyjských nepokojů skoro 100 tisíc lidí, do Egypta přešlo východní hranicí 43 tisíc osob.

Před terminálem letiště čekají na odbavení fronty lidí. Francie je připravená poskytnout denně šest letadel a přepravit z Tuniska 5 tisíc Egypťanů. Francouzská letadla budou k dispozici aspoň čtyři dny.

Do Egypta budou pravidelně s uprchlíky létat také britská letadla. Egypt chystá repatriaci svých občanů z Tuniska, Libye i Malty. Do evakuace se zapojí také Španělsko a Německo, první běžence z Benghází dnes odvezla také Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

15:22
15:49 Kaddáfího muži dohlíží na Tripolis s kalašnikovy

Redaktoři listu Guardian mluvili se dvěma muži, kteří v ulicích libyjské metropole malují obrázky toho, co se tam děje. "(Kaddáfího jednotky) mají kalašnikovy a procházejí ulicemi města, aby se ujistily, že nikdo nebude protestovat. Když proti nim někdo vystoupí, na místě ho zastřelí, a pak už jen seberou jeho tělo," uvedl první z mužů.

Druhý Libyjec řekl, že dokonce chvíli mluvil s jedním z Kaddáfího mužů. Ten ho ujistil, že spolu s ostatními "dohlížejí na Tripolis". "Řekl mi: Moji kolegové, ti, kteří přes obličej nosí bílou masku, jezdí kolem v autech a střílí do demonstrantů, jež vyjdou do ulic," vyprávěl druhý muž.

15:49
16:08 Na pomoc uprchlíkům 30 milionů eur

Evropská unie rozhodla, že na pomoc upchlíkům, kteří opouštějí Libyi přidělí částku ve výši 30 milionů eur, píše agentura AFP.

16:09
16:16 Francie a Británie chtějí bezletovou zónu nad Libyí, Německo je proti

Pokud bude Kaddáfí dál útočit na své občany, chce Francie a Británie podpořit návrh bezletové zóny nad Libyí, oznámil francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. Šéf britské diplomacie William Hague doplnil, že země spolu pracují na ambiciózních návrzích, které předloží za týden na mimořádném summitu EU.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle se naopak vyslovil proti jakékoli vojenské intervenci. Situace v Libyi prý na to ještě "není zralá". Podle něj by vyhlášení bezletové zóny nad mělo nejprve odsouhlasit OSN.

Spojené státy oficiálně zatím upřednostňují humanitární akci. Proti vojenské operaci NATO vůči Libyi se zatím staví hlavně Turecko.

16:17
16:41 Rebelové zajali Kaddáfího příznivce

Zhruba stovka vojáků z jednotek Libyjského vůdce ve středu během ozbrojených střetů u města Briga skončila v zajetí povstalců. "Máme hodně zajatců, téměř sto," vzkázal mluvčí rebelů z Benghází.

16:41
16:57 Mubárak stále zůstává v Egyptě, na chemoterapii ale jezdí do Saúdské Arábie

Bývalý prezident Husní Mubárak i jeho rodina je stále v Egyptě, uvedla egyptská státní televize. Zpráva, která na prvním programu běžela v pásku na spodní části televize, tak reagovala na spekulace médií, že se Mubárak snaží ze země dostat, píše agendtura Reuters.

Státní noviny již ve středu přišly s informací, že Mubárak odcestoval do Tabúku v Saúdské Arábii, aby se tam podrobil chemoterapii. Léčba jeho nemoci - rakoviny tlustého střeva a slinivky - vyžaduje hodinové ozařování každý pátý den. V soukromém křídle vojenské nemocnice s ním prý byla i jeho rodina.

16:58
17:07 Medveděv: Situace v Libye je extrémní!

Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes řekl, že Libye se ocitla na pokraji občanské války. Tato situace je podle něj opravdu extrémní. Rusko se ale prý soustředí především na evakuaci svých občanů. "Naším hlavním úkolem je pomoci všem našim krajanům," dodal Medveděv.

17:08
17:37 Kaddáfí souhlasí s ukončením krize

Muammar Kaddáfí souhlasí s plánem venezuelského prezidenta Huga Cháveze, který chce, aby "skončila krize", ve které se Libye nachází, informoval o tom libyjský list Yosberides na svých internetových stránkách.

Návrh venezuelského spojence poslat do Libye mezinárodní komisi, která by promluvila s oběma znepřátelenými stranami, schválila také Arabská liga, potvrdil ministr informatiky Andres Izarra pro agenturu AFP. 

17:36
17:59 Proti Kaddáfímu stojí tisíce mladých dobrovolníků

List Guardian na svém serveru cituje Abbase Al Lawatiho, který tweetuje:

"Oficiální čísla z provizorního vojenského tábora v Benghází hovoří, že více než 5 tisíc mladých dobrovolníků je připraveno pozvednout proti Kaddáfímu režimu své zbraně."

18:02
18:33 Bombardování Brigy? Chtěli jsme jen postrašit opozici

V rozhovoru s televizní stanicí Sky News Kaddáfího druhorozený syn Sajf Islám uvedl, že jednotky libyjského vůdce povstalce ve městě Briga bombardovaly jen "pro výstrahu". Rebelové se podle něj pokoušejí zmocnit se ropných zařízení.

18:33
18:52 Bojím se chodit ven, protože jsem černý jako Kaddáfího žoldáci

Reportéři stanice BBC mluvili v Tripolisu s přistěhovalcem Muhammedem, který se kvůli barvě své pleti bojí vycházet na ulici.

"Jsem černý přistěhovalec a žiji tady (v Tripolisu) už tři roky," začal své vyprávění Muhammed. "Nicméně teď, kvůli řečem o černých žoldácích, kteří pracují pro libyjskou vládu, se nevinní lidé, jako já, stávají terči útoků. Mnoho nás proto zůstává zavřených ve svých domech, nemůžeme vycházet. Někteří z nás už byli na ulicích napadeni - vím o několika lidech, které někdo zranil."

18:52
19:19 Loď s moukou do Libye nedoplula, otočila se kvůli bombardování

Nákladní loď s tisícem tuny mouky, kterou do Libye vyslal Světový potravinový program (WFP), do přístavu v Benghází nedoplula. Kvůli bombardování oblasti, které nařídila Kaddáfího vláda, se otočila a aniž by vyložila potravinovou pomoc, vyplula zpátky.

Jak agentuře AFp sdělil mluvčí WFP, kapitán lodi se rozhodl změnit směr, protože ho "znepokojily zprávy o leteckému bombardování".

19:21
20:09 Obama vyzval Kaddáfího, aby se vzdal

Americký prezident Barack Obama dnes vyzval Muammara Kaddáfího, aby se vzdal moci. Jeho režim prý ztratil legitimitu.

Spojené státy se spojenci v těchto dnech zvažují opatření, kterými by libyjskému diktátorovi zabránili v dalším krveprolití. Nejčastěji se hovoří o bezletové zóně nad zemí, která by Kaddáfímu zabránila využívat vojenské letectvo proti vzbouřencům.

Hned několik činitelů americké armády ale uvedlo, že takový krok by zdaleka nebyl jednoduchý a že by v každém případě šlo o vojenskou operaci. USA současně přeskupují své námořní a letecké síly a posílají je blíže k libyjským břehům. Podle mluvčího Bílého domu Jaye Carneye si USA nechávají všechny možnosti otevřené. V první řadě se ale chystají na humanitární operaci.

20:13
20:44 Světová banka: Protesty přiživuje nezaměstnanost

Poslední vlna demonstrací a výrazných politických změn na severu Afriky ukazuje, že nezaměstnanost mezi mladými lidmi jen přiživuje nepokoje, řekla viceprezidentka Světové banky pro Afriku Obiageli Ezekwesiliová.

Každým rokem je v Afice kolem sedmi až deseti milionů nezaměstnaných. A právě vznik pracovních příležitostí je prý klíčem ke stabilitě regionu, který má před sebou hospodářský start zhruba jako Čína před 30 roky. V Africe chce Světová banka nově pomáhat podporou lepšího vzdělávání, zejména mladých a žen. Afričané mají nejnižší úroveň odbornosti pocházející z dalšího vzdělávání - jen pět procent práceschopné populace se zapisuje na univerzity.

20:44
21:36 Britský náměstek: Invaze musí být projednána na mezinárodní úrovni

Před pár dny britský premiér David Cameron hovořil o tom, že uvažuje o vojenské invazi do Libye. Jak ale na bratislavském bezpečnostním fóru Globsec 2011 řekl náměstek Gerald Howarth, šlo by až o krajní řešení.

Británie spolu se Spojenými státy sice do Středomoří již přesouvají své vojenské síly, jakákoli akce by ale podle náměstka působícího na ministerstvu obrany musela mít podporu dalších zemí. Tak vážný krok navíc musí být projednán na mezinárodní úrovni, upozornil Howarth. Více z bratislavského fóra si přečtěte ZDE.

21:36
22:24 Pojďte na Tripolis!

Povstalci vyzývají všechny Libyjce, aby se společně vydali na Tripolis a svrhli Kaddáfího. Libyjská vláda očekává v pátek další vlnu demonstrací.

22:25
22:52 Rektor londýnské univerzity rezignoval, měl vychovávat budoucí elitu Libye

Sir Howard Davies po více než sedmi letech rezignoval z funkce rektora britské univerzity London School of Economics (LSE), kterou před lety studoval také Kaddáfího druhorozený syn Sajf Islám.

Zjistilo se totiž, že univerzita měla úzké vazby na vládu libyjského vůdce, se kterou uzavřela dohodu, že vychová stovky mladých Libyjců, jež budou tvořit budoucí elitu národa. Již dřívější zprávy informovaly o tom, že Kaddáfího syn přislíbil škole dotaci ve výši 1,5 milionu liber ze své charitativní organizace. LSE v úterý potvrdila, že peníze skutečně získala, přiznala ovšem jen 300 tisíc liber.

LSE vyšetřuje také možnost, že by Sajf Islám opsal svou doktorandskou práci. V té se věnoval tvorbě demokratických světových institucí. O závěrečné práci Kaddáfího syna si přečtěte ZDE.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist