Na letošní Nobelovu cenu za mír, jejíž laureát bude oznámen v říjnu, bylo podáno rekordních 241 nominací. Oznámil to v úterý Nobelův ústav v norském hlavním městě Oslu, který cenu administrativně spravuje. Již v roce 2010 byl tehdejší počet 237 nominací rekordní, letos se podle ústavu v dalším zvýšení promítly zejména lidové revolty v arabských zemích.
"Počet nominací nám nyní roste prakticky každý rok," řekl agentuře AFP ředitel ústavu Geir Lundestad.
"Dostali jsme řadu návrhů v reakci na nejnovější vývoj situace v Tunisku, Egyptě a Libyi," dodal. Uzávěrka pro podání nominace byla 1. února.
Letošní návrhy podalo 53 organizací a 188 oprávněných jednotlivců. Organizátoři ceny dodržují tradici, že jména nominovaných nezveřejňují. U laureáta to platí až do oficiálního oznámení o udělení ceny, jména všech "neúspěšných" nominovaných nesmějí být zveřejněna nejméně 50 let. Má se tak zabránit případným spekulacím nebo osočování.
Jména nominovaných jsou tudíž známa pouze tehdy, když je oznámí ti, kteří je nominovali. Mezi letošními jsou například ruská aktivistka za lidská práva Světlana Gannuškinová, kubánští disidenti nebo internetový server WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování důvěrných a utajovaných informací. Ten navrhl norský poslanec Snorre Valen s odůvodněním, že WikiLeaks touto činností významně přispívá ke zvýšení transparentnosti ve světě, nevyjímaje demokratické společnosti.
Nová odhalení WikiLeaks: Al-Káida plánovala 11. září pro Londýn - čtěte ZDE
Úleva pro vojína Manninga: Hlavní zdroj WikiLeaks přesunou do mírnějšího vězení - čtěte ZDE
Laureáta z návrhů vybírá pětičlenný Nobelův výbor, jehož složení určuje norský parlament. Loni výbor cenu udělil čínskému disidentovi Liou Siao-poovi za jeho boj za lidská práva, demokracii a svobodu projevu v Číně. Toho doporučovala i řada českých osobností. Čína na to reagovala podrážděně tvrzením, že Nobelův výbor udělil cenu "zločinci".
Letos pak první místopředseda českého Senátu Přemysl Sobotka oznámil, že znovu navrhl na cenu Nicholase Wintona, britského zachránce stovek československých židovských dětí za druhé světové války.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist