Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v sobotu dál ztrácel vliv nad většinou země. Bývalý libyjský ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl údajně buduje přechodnou vládu v baště opozice Benghází na východě země.
Západ postupně zavádí proti Kaddáfího režimu sankce. Z Libye nadále utíkají tisíce cizinců před násilnostmi a chaosem vyvolávanými nyní cílenými útoky Kaddáfího jednotek proti odpůrcům režimu. V Tripolisu zavřely svoje ambasády Británie a Francie, Česko se k tomu chystá v neděli.
Obama i Merkelová: Kaddáfí má složit účty
Americký prezident Barack Obama podle sdělení Bílého domu v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou prohlásil, že by Kaddáfí měl okamžitě odejít z čela země, protože vůdce, který se drží u moci jen za cenu masového násilí proti vlastnímu lidu, ztratil legitimitu na to, aby u moci setrvával. Obama se s Merkelovou také shodli na tom, že Kaddáfího vláda má "skládat účty".
Počet Kaddáfího věrných se podle agentury DPA den po dni snižuje. Jeho jednotky kontrolují už jen pár větších měst. V Benghází, kde protivládní nepokoje vypukly, vznikla podle listu Kuryna vzdorovláda, která se chce ujmout moci na přechodnou dobu. Exministr spravedlnosti zdůraznil nutnost zachování celistvosti země. Z odpovědnosti za zločiny v zemi obvinil samotného Kaddáfího, členům jeho kmene je prý ale odpuštěno.
V Tripolisu v sobotu podle očitých svědků vládl napjatý klid následující po ojedinělých nočních střetech mezi Kaddáfího stoupenci a odpůrci. Zatímco v prázdných ulicích metropole hlídkovali Kaddáfího ozbrojenci, ve městě Misuráta jejich výsadek dopravený vrtulníky střílel na účastníky pohřbu obětí z předchozího dne. Další útok podnikli v oblasti mezi městy Sabratha a Surmán, kde jsou hlášeny desítky vážně zraněných.
Sankcemi začaly Spojené státy, OSN jedná
V pátek oznámil uvalení jednostranných amerických sankcí na Libyi kvůli násilným represím americký prezident Barack Obama. Sankce jsou namířeny proti Kaddáfího vládě a členům jeho rodinného klanu, chránit mají naopak jmění a prostředky, jež patří libyjskému lidu.
Rada bezpečnosti OSN v sobotu začala jednat o rezoluci o sankcích proti Kaddáfího režimu. Podle dokumentu, který navrhly Francie s Británií, by útoky proti libyjským civilistům mohly být označeny za zločiny proti lidskosti, jež může stíhat Mezinárodní trestní soud (ICC).
Na balíku sankcí proti libyjskému režimu se v pátek v zásadě shodly i členské země Evropské unie. Formální rozhodnutí by mělo padnout až počátkem příštího týdne.
Kaddáfí v sobotu hovořil o nutnosti "vyzbrojit" lid k boji proti povstalcům, jeho syn Sajf Islám zase ohlásil ofenzivu na východě země, kde už ale Kaddáfího jednotky nejsou vůbec přítomny. Také navrhoval "pokojné řešení" a vyjednávání.
Kaddáfího syn lidu: Musíme se domluvit
V rozhovoru pro satelitní televizní stanici Al-Arabíja Sajf Islám tvrdil, že jsou demonstranti zmanipulovaní, i když zároveň připustil, že v zemi je "vnitřní vůle po změnách". Tvrdil, že nepokoje otevírají všechny možnosti, včetně občanské války a zahraniční intervence. Prohlásil, že libyjský lid nemá žádnou budoucnost, pokud se mezi sebou nedomluví na novém politickém programu. Také řekl, že ve třech čtvrtinách země je situace "výborná".
Kaddáfího klan se v metropoli zabarikádoval. Může spoléhat především na svou prezidentskou gardu o síle bezmála 3000 mužů, kteří mu zůstali věrní, jsou vyzbrojeni nejmodernějšími zbraněmi a nejlépe vycvičeni.
Libyjci hromadně prchají ze země
Z Libye v sobotu po moři i vzdušnou cestou uprchlo dalších několik tisíc cizinců, kteří zaplavují řadu středomořských přístavů. Z libyjské pouště dvě britská vojenská letadla evakuovala více než 150 civilistů. Jde hlavně o britské pracovníky v naftařském průmyslu. Dalších 133 lidí evakuovaly také dva stroje německého vojenského letectva.
Nejrušněji je mezi Bengházím, které je v rukou povstalců, a Krétou, kam cesta trajektem trvá asi 13 hodin. Další častou destinací je Malta, kam trajekt naposledy dopravil přes 2200 lidí, skoro samé Číňany. Libyi opouštějí hlavně zahraniční pracovníci, od počátku nepokojů bylo evakuováno 16.000 Číňanů, 15.000 Turků a 1400 Italů. Jen do Tuniska uprchlo po zemi více než 38.000 lidí, vesměs Tunisanů a Egypťanů. Do desítek tisíc jdou i počty osob překračujících egyptskou hranici.
Češi evakuují ambasádu
České ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany k opuštění této země, v neděli budou evakuováni pracovníci české ambasády v Tripolisu.
Letadlem rumunských aerolinií v sobotu přiletěla do Bukurešti Češka se dvěma dětmi. Situaci v Tripolisu vylíčila jako naprosto chaotickou a nebezpečnou. Demonstranti jsou prý převážně mladí lidé, kteří chtějí pouze odchod Kaddáfího rodiny z čela země. Chtějí demokracii a svobodu a řádný soud pro Kaddáfího.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist