Členské země Evropské unie se v pátek v zásadě shodly na balíku sankcí proti libyjskému režimu. Má mezi nimi být zbrojní embargo nebo zákaz dodávek zboží, které může být použito k represím, uvedla s odvoláním na berlínské a bruselské diplomaty agentura DPA.
Americký prezident Obama kvůli situaci v Libyii v noci na čtvrtek telefonoval britskému premiérovi Davidu Cameronovi, francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu a italskému premiérovi Silvio Berlusconimu, aby vyjádřil 'hluboké znepokojení' nad použitím násilí plukovníka Kaddáfího. Ten podle Obamy "porušuje mezinárodní normy a všechny standardy lidské slušnosti".
Obama přitom odmítl vyloučit vojenský zásah v Libyi.
Sankce proti Libyi se rodí také v Radě bezpečnosti OSN, která má jednat o francouzsko-britském návrhu rezoluce předpokládající zbrojní embargo, finanční sankce a požadavek, aby Mezinárodní trestní tribunál obvinil libyjské předáky ze zločinů proti lidskosti.
Podle šéfky diplomacie EU Catherine Ashtonové, která se zúčastnila setkání s unijními ministry obrany na maďarském zámku Gödöllő, mají sankce vytvořit "co nejsilnější tlak" na zastavení násilí v severoafrické zemi. Formální rozhodnutí o zavedení sankcí by podle jednoho z diplomatů mělo padnout na začátku příštího týdne. Očekává se, že v balíku sankcí proti Kaddáfího režimu bude také zákaz cestování pro přední libyjské představitele a zmrazení jejich bankovních kont.
EU neplánuje vojenskou akci, Británie nelení
Unijní ministryně zahraničí potvrdila, že EU neplánuje žádnou vojenskou akci související se situací v Libyi. Nechystá se podle ní ani společná evropská evakuační akce. V této věci se prý jednotlivé evropské země dohodly, že budou jednat samostatně. EU chce při formulování svého postoje vůči libyjskému režimu úzce spolupracovat se Spojenými státy a Radou bezpečností OSN.
Podle Daily Telegraph již britské speciální jednotky SAS dorazily do města Tripolis, aby dohlédly na evakuaci všech britských občanů. Důstojníci SAS také nabídli podporu a pomoc soukromým firmám, které na pouštích v Libyi těží ropu a stále mají v zemi asi 170 pracovníků.
Sankce navrhované Francií a Británií v Radě bezpečnosti OSN jsou reakcí na násilnosti v Libyi, kde si potlačování masových protestů proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího vyžádaly během několika dní údajně stovky mrtvých.
Francouzská ministryně zahraničí Michèle Alliotová-Marieová v rozhlasovém interview řekla, že společný francouzsko-britský návrh žádá také zákaz cest libyjských vůdců do zahraničí. Rada bezpečnosti OSN se má k jednání o návrhu sejít dnes. Podle diplomatů by se mohlo hlasovat příští týden.
V Libyi začíná boj o Tripolis: Armáda střílí do lidí, Kaddáfího syn přeběhl - čtěte ZDE
V Egyptě probíhají nové demonstrace. Protestují také Tunisané a Iráčani - čtěte ZDE
Její německý kolega Guido Westerwelle vyzval k zákazu cest členů rodiny libyjského vůdce Muammara Kaddáfího do ciziny a ke zmrazení jejich fondů v zahraničí, ale odmítl hospodářské sankce proti Libyi. Ministr dodal, že Německo okamžitě zahájí jednání na toto téma se zahraničními partnery včetně Evropské unie.
O Libyi jednala na úrovni velvyslanců i Severoatlantická rada, hlavní rozhodovací orgán NATO. Aliance bude situaci sledovat, aktivně se ale zatím nezapojí. Pokud by byl však jasný mandát od RB OSN, pak by mohla využít i vojenských kapacit, které má. V takovém případě by mohlo jít třeba o zajištění bezletových zón či prosazování případných sankcí uvalených na Libyi. "Ale v té situaci v tuto chvíli absolutně nejsme," řekl ČTK velvyslanec ČR při NATO Martin Povejšil.
Na schůzce také padlo, že nejvyšší prioritou je teď evakuace cizinců z Libye. Kdyby bylo třeba, je aliance připravena se do ní zapojit vlastními prostředky či rolí koordinátora.
Byrokracie brzdí uvalení sankcí
"Diplomaté EU říkají, že je nepravděpodobné, aby sankce proti Libyi vešly v platnost dříve, než v druhé polovině příštího týdne. Prozatímní dohodu o uvalení sankcí musí schválit ministři zahraničí členských států. Následně musí vzniknout legální nařízení ze strany Evropské komise, stanovující podrobnosti o sankcích a jména těch, koho se týkají. Toto nařízení musí nakonec znovu jednomyslně schválit všechny členské státy," uvedl z Bruselu reportér BBC Chris Morris.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist