"Když srovnám jednání na bezpečnostní radě státu v České republice při odchodu lékařů, nouzový stav, tak to byla dětská hra proti tomu, co by se dělo tady," přirovnal ministr vnitra Radek John možné masivní přívaly přistěhovalců do Evropy s protestní akcí českých lékařů hrozících odchodem z nemocnic. V takovém případě by se na řešení situace musely podílet všechny státy Evropské unie, tedy zřejmě i Česko, připustil v Bruselu v pondělí po jednání s kolegy.
Ministr o situaci v nepokoji zmítané Libyi a hrozbách přílivu přistěhovalců jednal v Bruselu s kolegy ze zemí EU. Na schůzce prý padala čísla, že v této severoafrické zemi je kolem 1,5 a dvou milionů nelegálních přistěhovalců, kteří přešli hranice této země a kteří by chtěli zamířit do Evropy.
Nepanikařme, analyzujme
"V případě občanské války by se mohla řada z nich pohnout," řekl John. "Pak se budou otevírat fotbalové stadiony a na nich budou uprchlíci," nastínil možný nejhorší scénář. "Pokud by nastala (nejkrizovější varianta), tak je to humanitární katastrofa, která nemá v Evropě obdoby za posledních 20 let," dodal.
Zatím nicméně EU věří, že k ničemu takovému nedojde. "Nepanikařme, analyzujme. Neříkejme kdyby, říkejme, jaká je situace teď. V této chvíli je 6000 uprchlíků. V této chvíli je ještě naděje, že to v Libyi neskončí krvavým masakrem," nastínil závěry čtvrteční schůzky John.
Prozatím se hovoří jen o několika tisících uprchlíků, kteří se z Tuniska rovněž sužovaného protivládními střety dostali na italskou Lampedusu. Podle Johna i řady dalších ministrů nicméně italské úřady mohou tuto situaci zvládnout.
Konflikt v Libyi: Vojáci prchají, režim si kupuje zahraniční žoldnéře - čtěte ZDE
John začal vymetat kostlivce na vnitru. Policie má prověřit praní svých uniforem - čtěte ZDE
Klíčové pro Itálii i další jižní země EU prý je, aby vytvořily takový filtr, který by zabránil tomu, aby se do Evropy dostávali čistě ekonomičtí migranti, nebo také příslušníci organizovaného zločinu. "Je to docela dobrý způsob výsadku do Evropy," řekl o současné tíživé situaci a možnému pronikání zločinců na území evropských států český ministr.
"Solidarita EU s Čechy je nedostačující"
John po jednání s kolegy ze zemí Evropské unie také kritizoval státy "sedmadvacítky" kvůli nedostatečné solidaritě s Českou republikou kvůli vízům do Kanady. Na tomto problému, na který Češi v EU dlouhodobě upozorňují, se prý ukazuje, že solidarita je v EU někdy jen "papírové slovo".
"Já tady opakovaně vystupuji, opakovaně žádám o solidaritu," řekl John. Ministry a zástupce Evropské komise upozornil, že je podle Česka bezprecedentní, že na jeho občany byla opětovně uvalena víza. "Opakovaně říkám, že to jsou věci, které si jiné země ani ve snu neumí představit, že to je potupné, že to je urážka Evropské unie," řekl.
Při cestách do Kanady potřebují Češi víza od předloňského července, kdy Ottawa vízovou povinnost jednostranně obnovila. Praha to ostře kritizovala a jako protiopatření zavedla víza pro kanadské diplomaty. Solidaritu a nějakou akci či protiopatření žádala také od EU, která nicméně zatím k ničemu nepřistoupila.
"Ty reakce jsou takové, že ty velké země si říkají: Nám se to stát nemůže. Takže slovo solidarita je v Evropské unii někdy papírové slovo," podotkl český ministr. "Soukromě ministři říkají: Máte úplnou pravdu, máte naši podporu, ale soukromou. A jsou to ti ministři malých zemí. Ti si to umí představit... Podpora velkých států není," dodal.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist