Berlusconiho kauzy

V současné době čelí italský premiér obvinění z uplácení svědka v takzvaném případu Mills, dále obvinění z daňových úniků v případu Mediaset a ze zneužití důvěry v případu Mediatrade. Další tři procesy byly zmrazeny loni na jaře, kdy byl přijat zákon zaručující mu imunitu na 18 měsíců. Tento zákon byl 13. ledna částečně zrušen a Berlusconi teď musí případ od případu vždy zdůvodňovat svou nepřítomnost u soudu takzvanou legitimní překážkou vyplývající z jeho funkce. (čtk)

Italská soudkyně Cristina Di Censo v úterý oficiálně předala žalobu na premiéra Silvia Berlusconiho. Ten tak stane 6. dubna před soudem, kde se bude zpovídat z obvinění, že platil za pohlavní styk se sedmnáctiletou tanečnicí, Maročankou přezdívanou Ruby. Soudní tribunál budou tvořit tři ženy.

"Nečekali jsme nic jiného. Máme tu tři dámy. Dobře, ženy vždy rádi vidíme, jejich společnost je někdy i příjemná," cituje reakci Berlusconiho právníka Piera Longa polský list Gazeta Wyborcza.

"Rubygate"

V aféře "Rubygate" je 74letý předseda vlády vyšetřován od 21. prosince, kromě trestného činu placených intimních styků s nezletilou je také podezřelý, že zneužil svého služebního postavení, když zasahoval do činnosti milánských policistů, kteří "jeho" Ruby zadrželi za údajnou krádež.

Z dokumentů, které v lednu zveřejnila prokuratura, navíc vyplývá, že se večírků v jeho rezidencích v Miláně a na Sardínii v roce 2009 zúčastnila i další tehdy ještě nezletilá dívka Iris Berardiová.

Agentura Bloomberg uvádí, že za tyto trestné činy může padnout rozsudek až 15 let odnětí svobody, ale podle názoru jejích reportérů je nepravděpodobné, že by premiér nakonec skončil za mřížemi vzhledem k jeho věku a možnosti, že při procesu odvolání budou jeho právníci poukazovat na promlčecí lhůtu.

Dárek na uvítanou: Sedm tisíc eur

Světová média se však shodují, že bez ohledu na konečné rozhodnutí soudu jde už nyní o vážný úder pro Berlusconiho politickou kariéru.

Berlusconi, který už se před soudem v minulosti zpovídal v souvislosti se svým podnikáním, odmítá, že by se dopustil jakýchkoliv sexuálních deliktů.

Přiznává však, že v souvislosti s Rubyným zatčením volal milánským policistům, podle slov jeho právníků si prý myslel, že jde o neteř tehdejšího egyptského prezideta Husního Mubáraka a nechtěl dopustit narušení vztahů mezi oběma zeměmi.

Pohlavní styk s premiérem popírá i Ruby, zároveň však přiznává, že od něj na prvním setkání dostala sedm tisíc eur.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist