Statisíce lidí v Káhiře i v dalších egyptských městech v noci na dnešek slavily abdikaci prezidenta Husního Mubáraka. Prezident v pátek po osmnácti dnech masových protestů a po téměř třiceti letech v úřadu odstoupil z funkce. Po celou noc nad metropolí vybuchovaly ohňostroje, v ulicích vlály egyptské vlajky a lidé zpívali, tančili a zvedali nad hlavu děti.
"Egypt je volný," znělo v ulicích. "Tohle je předpokládaný konec každého diktátora," řekl podle serveru BBC jeden z demonstrantů.
Pád egyptského režimu slavily i tisíce lidí - a nejen Egypťanů - na různých místech zeměkoule. Například i ve filipínské Manile či americkém Houstonu.
Egyptské úřady dnes oznámily, že Suezský průplav je otevřen pro námořní dopravu a jeho provoz normálně pokračuje. Obsluha průplavu tento týden stávkovala a v nedalekém městě Port Saíd se konaly protesty. A české cestovní kaceláře oznámily, že koncem příštího týdne opět obnoví zájezdy do Egypta.
"V turistických letoviscích kolem Rudého moře panuje klid, turistům zde v tomto okamžiku nehrozí žádné nebezpečí a vyřešeny byly i určité potíže se zásobováním," uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura s poukazem na to, že zájezdy již obnovily například britské cestovky.
Mubárak: hrozí extrémismus
Dvaaosmdesátiletý diktátor při svém odstoupení varoval, že demokracie, kterou "razí USA" bude ve skutečností "extrémismus a radikální islám. Což je prý vidět i na situaci v Iránu či s Hamasem v Gaze. "To je zhouba Blízkého východu," řekl.
Mubárakova slova před odchodem: Teď v Egyptě čekejte extremismus a radikální islám - čtěte ZDE
Husní Mubárak po třech týdnech protestů rezignoval. Moc v Egyptě převzala armáda - ZDE
Na rezignaci Mubáraka reagovalo Švýcarsko - zmrazilo všechny účty, které by v jeho bankách mohly odstoupivšímu egyptskému prezidentu patřit. Oznámil to mluvčí ministerstva zahraničí v Bernu. Obstaveny byly také účty Mubárakových blízkých a spolupracovníků, aby tím snížila možnost, že budou vyplundrovány egyptské státní fondy.
Dnes ráno se na hlavním káhirském náměstí Tahrír (Osvobození), které bylo v posledních dnech centrem až stotisícových protestů, znovu sešly tisíce lidí. Po ranních modlitbách bylo v ulicích metropole opět slyšet troubení z klaksonů.
"Mubáraka donutila odejít revoluce mládeže"
Podle agentury AFP vojsko kolem náměstí Tahrír začalo odstraňovat některé barikády a zátarasy z ostnatých drátů. Z ulic začaly mizet ohořelé vraky aut, které zde zůstávaly po dřívějších střetech demonstrantů s pořádkovými silami. Tanky stojící v ulicích směrem k náměstí se přesunuly na kraj vozovky a uvolnily cestu.
Oslavy se konaly i v Alexandrii nebo Asijútu na severu země. Zde lidé podle BBC stříleli do vzduchu. Mnozí kavárníci ve svých podnicích při nočních oslavách rozdávali nápoje zdarma.
"Revoluce z 25. ledna zvítězila. Mubárak odstupuje a armáda vládne," oznámil napsal dnes egyptský deník Al-Gumhúríja. "Lid svrhl režim" a "Revoluce mládeže donutila Mubáraka odejít", citovala agentura Reuters titulky z první strany listu Al-Ahrám. Egyptská státní televize, dosavadní bašta stoupenců Mubárakova režimu, začala vysílat reportáže z oslav po celé zemi.
V zemi vládne armáda, pomoci jí má ústavní soud
Viceprezident Umar Sulajmán v pátek oznámil, že Mubárak předal pravomoci nejvyšší vojenské radě, jejíž hlavou je ministr obrany Muhammad Husajn Tantáví. Ještě ve čtvrtek přitom Mubárak v televizním projevu tvrdil, že viceprezidentovi svěří jen část svých pravomocí a že si prezidentský úřad hodlá podržet až do řádných zářijových voleb. Vojenská rada se podle televize Al-Arabíja chystá rozpustit vládu a pozastavit činnost parlamentu. Vládnout chce ve spolupráci s hlavou ústavního soudu.
Ve svém druhém pátečním prohlášení armáda podle agentury AP zdůraznila, že nebude u moci dlouho. Podotkla, že ozbrojené síly nejsou náhradou legitimní vlády, další plány prý ale nenaznačila.
Přes očekávání demokratických změn v egyptských ulicích je podle analytiků citovaných AP další vývoj přinejmenším nejistý. Armáda jako dosud nejmocnější instituce v zemi podle nich využila nepokojů k upevnění své pozice a za použití síly a vztahů s veřejností pomohla ke zrodu situace podobající se "měkkému převratu".
Mubárakovi věrní se obávají o svůj byznys. Jestli padne, přijdou o všechno - čtěte ZDE
Egypt znovu otřásá finančními trhy. Mubárak zemi zničí, tvrdí analytici - čtěte ZDE
V zemi tento týden zazněla varování před převratem, pokud budou nepokoje pokračovat. Podle analytiků vojsko v případě dalších protestů a pokračujících stávek bude muset rozhodnout, jestli puč vyhlásit a tvrdě zakročit. "Do té doby se situace nezmění, pokud se armáda nerozhodne ji změnit," řekl podle AP analytik Michael Hanna z newyorského analytického střediska Nadace století (TCF).
Události v Egyptě sledují pozorně také další severoafrické, arabské i východní země. Napodobit egyptské protivládní protesty se dnes chtějí pokusit v Alžírsku.
Na oznámení o Mubarakově demisi dnes podle agentury Reuters v úvodníku deníku China Daily poprvé reagovala také Čína. List zdůraznil nutnost sociální stability a nastolení pořádku. Podle agentury AFP se textu vyhnul zmínkám o důvodech povstání a slovo demokracie se v něm neobjevilo ani jednou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist