Nejdůležitější polští politici a armádní činitelé už nebudou moci létat jedním letadlem. Dohodly se na tom kanceláře nejvyšších představitelů země. Nová opatření jsou důsledkem loňské letecké katastrofy u západoruského Smolenska, při které zahynulo 96 lidí, včetně prezidenta Lecha Kaczyńského a prakticky celého velení armády.

Na palubu jednoho letadla už nesmí vejít najednou prezident a premiér, premiér s vicepremiérem a prezident s předsedou dolní komory parlamentu, který se v případě smrti hlavy státu ujímá jejích povinností. "Díky dohodě se budeme moci vyhnout situaci, jakou jsou ústavní problémy nebo ochromení fungování státu v důsledku nějakého neštěstí," řekl dnes v listu Gazeta Wyborcza šéf kanceláře premiéra Donalda Tuska Tomasz Arabski.

Zda politici budou pravidla dodržovat, záleží čistě na nich. Podle polských zákonů nikdo nemůže zakázat například prezidentovi a premiérovi, aby cestovali jedním letadlem, pokud by to chtěli.

V jednom letadle nesmí sedět také více než polovina členů vlády nebo velení armády, včetně velitelů jednotlivých složek armády. Mezi oběťmi leteckého neštěstí z loňského 10. dubna byl například tehdejší náčelník generálního štábu, velitel letectva, velitel námořních ozbrojených sil a velitel pozemních sil.

Česká republika nemá psaná pravidla pro společné cestování vrcholných představitelů státu, podle zavedené praxe se ale nikdy v letadle nesejde například prezident s premiérem a předsedou Senátu. Náčelník generálního štábu nikdy necestuje společně se všemi svými zástupci.

Opatření jsou důsledkem nehody u Smolenska

Polská delegace v čele s prezidentem Kaczyńským cestovala do Katyně ležící nedaleko Smolenska poklonit památce tisíců Poláků, jež tam v roce 1940 postříleli příslušníci tajné sovětské policie NKVD. V době, kdy letadlo ve Smolensku přistávalo, ležela nad tamním letištěm hustá mlha a stroj Tu-154m havaroval. Podle závěrů Mezistátního leteckého výboru, který je organizací 12 postsovětských států, včetně Ruska, katastrofu letounu zavinily chyby posádky, vystavené psychickému tlaku nadřízených. Ruská strana prý za ni žádnou odpovědnost nenese.

Polská komise pod vedením ministra vnitra Jerzyho Millera měla svoji verzi závěrů vyšetřování zveřejnit ještě tento měsíc, ale zřejmě se tak stane až na přelomu března a dubna. Vyšetřovatelé chtějí provést simulaci poslední fáze letu se strojem Tu-154m, který Polsko vlastní, nicméně letadlo má technickou poruchu.

Není tak vyloučeno, že polská strana svoji zprávu o příčinách letecké katastrofy zveřejní v době, kdy si Poláci budou připomínat první výročí této tragické události.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist