Proslulý britský think tank Economist Intelligence Unit vypracoval tři možné scénáře dalšího vývoje událostí v Egyptě.
1. Vláda s opozicí se dohodnou
Nejpravděpodobnější scénář předpokládá přechod k novému režimu na základě širokého konsenzu. Výsledkem by bylo zvolení nového prezidenta přijatelného pro obě strany, což vylučuje postavy, jako jsou viceprezident Umar Sulejman, nový premiér Ahmed Šafik či Mohamed Baradej, bývalý šéf Mezinárodní jaderné agentury. Vyhovovat by mohl exministr zahraničí a současný generální tajemník Ligy arabských států Amr Músa, který je ochoten funkci na jeden mandát přijmout.
2. Režim udělá menší změny
Viceprezident Sulejman přijme do vlády někoho z opozice a ústava dozná drobných změn, které otevřou cestu pro nové prezidentské volby. Nejpravděpodobnějším výsledkem v takovém případě by byly jen částečně svobodné volby, kterých by se většina opozice odmítla zúčastnit. Možné by byly i sankce ze strany USA a EU.
3. Vláda tvrdě potlačí opozici
Konfrontace bude pokračovat, Mubárakův režim (i bez něj) se bude snažit udržet kontrolu, potlačí demonstrace a zavede nějakou formu vojenské vlády. Potom by následovaly volby, v nichž by se bez soupeřů ucházel o post hlavy státu viceprezident Sulejman nebo premiér Šafik.
Pro dosavadní Mubárakovy západní spojence by toto bylo nepřijatelné a následovaly by sankce včetně zmrazení kont v zahraničí a zákazu dodávek zbraní. To by otevřelo cestu k ozbrojenému odporu islamistů a možná části armády.
Aktuální zpravodajství, reportáže přímo z Egypta, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.
Egypt ani po 17 dnech masových nepokojů nezměnil svého vládce. Přestože se od čtvrtečního odpoledne spekulovalo o tom, že prezident Husní Mubárak abdikuje, k přímé rezignaci se navzdory obrovským protestům lidu opět neodhodlal. Ve svém večerním projevu oznámil, že předal část pravomocí viceprezidentu Umaru Sulejmanovi a vládu předá až po zářijových volbách. "Moc chci předat pokojně svému řádně zvolenému nástupci," řekl Mubárak.
Mubárak přednášel nejspíš jednu z nejdůležitějších řečích za celou svou kariéru. Za téměř hrobového ticha, které na masově obsazeném centrálním náměstí Tahrír zavládlo. "Jsem na vás hrdý, jako na symbol nové generace," začínal svůj projev. Jenže když skončil, Egypťané nejásali. Čekali Mubárakovo odstoupení a odpoledne a večer dokonce slavili vítězství a otevření cesty k demokratizaci země.
V Káhiře se po Mubárakově proslovu znovu čekají protesty. Jak reportérům stanice BBC řekl jeden z opozičních demonstrantů, dav na Tahríru je připravený pochodovat přímo před prezidentský palác, aby v plné síle ukázal svou nespokojenost s Mubárakovým rozhodnutím. A to přesto, že z náměstí je sídlo vzdáleno deset kilometrů. Miliony lidí zachvátilo zklamání a bezradnost. Jsou zoufalí a znovu rozzuření.
Podobné rozčarování a všeobecný hněv jako v Káhiře ale panuje i na dalších místech Egypta. Dopisovatel BBC v Alexandrii na Twitter po Mubarakově projevu napsal: "Velitelství armády je teď absolutně obklíčeno demonstranty. Přísahám, dnes se tady něco stane..."
Všichni čekají, jak se zachová armáda, která byla dosud pasivní. Její zvýšenou aktivitu a možný vojenský puč předpovídalo odpoledne opoziční Muslimské bratrstvo, které bylo z Mubárakova projevu rovněž hodně rozčarované
Sulejmán: Ustaňte v protestech a jděte domů
Umar Sulejmán vyzval protivládní demonstranty, aby ustali v protivládních protestech a "šli domů". Sulejmán krátce po Mubárakově projevu prohlásil v televizi, že učiní vše, co je v jeho silách, aby zajistil pokojné předávání moci v souladu s ústavu. Zároveň slíbil, že splní požadavky lidu na demokratické reformy prostřednictvím dialogu, který podle něj již začal a který už má svou vytyčenou cestu.
"Dveře k dialogu jsou stále otevřené," řekl viceprezident. Zároveň prohlásil, že Egypťané nebudou vtaženi do chaosu a že nebudou zneužiti "k sabotáži".
"V" jako Vítězství
Mubárakův projev utnul spekulace o jeho demisi, které se hromadně začaly světem šířit odpoledne a v podvečer středoevropského času. Přidal se k nim i šéf CIA Leon Panetta. Egyptský prezident podle něj měl odstoupit. Egyptský ministr informatiky ale všechny zprávy jako jediný popřel s tím, že Mubárak z čela země neodstupuje. To se potvrdilo.
Do ulic Káhiry, kam vyšly miliony lidí, odpolední zprávy přinesly vítěznou náladu. "Všichni troubí na klaksony svých vozů a ukazují do vzduchu vztyčené "V" jako znak vítězství," popisoval situaci přímo z Káhiry dopisovatel BBC na svém Twitterovém účtu. Podle dalšího svědectví to na Tahríru vypadalo jako na "koncertě těsně před tím, než má přijít kapela".
Čile se diskutovalo i na webových serverech. Třeba na tom, který patří katarské televizní stanici al-Džazíra. "Vytrvejte úžasní Egypťané, vaše požadavky jsou právoplatné a naše srdce jsou s vámi. Buďte, prosím, trpěliví," napsala Američanka Susan Madah. Muhammad Nahí Saqr z Palestiny vzkázal: "Egypťané nechtějí jen konec Mubáraka, chtějí pád celého režimu. Dá-li Bůh bude zítřek rozhodujícím dnem, kdy Mubárak skončí a režim padne."
Jak odpoledne a večer diskutovali lidé v arabském světě
Muhammad (Egypt): "Jeden faraon odejde a přijde jiný. Tím, že bude ovládat vojsko uvrhne, zemi do další let plných zaostalosti a korupce, ve kterých země udržuje vojenská vláda od svého počátku v roce 1952. To je podle mě také důvod zaostalosti země. Proč se vojáci nemůžou držet od politiky dál? Jako se nechává chleba na pekaři, má se nechat politika na lidech. Vojáci mají ochraňovat zemi a lid a ústavu poté, co se náležitě upraví, a mají nechat lid, aby si zvolil prezidenta a vládu, jaké chce." Abú Azám al-Mubárak Abú Azám (Súdán): "Problematickou situaci v Egyptě vyřeší vojenská ruka jasným oznámením převzetí moci, aby v zemi nezavládl chaos, vyhlásí přechodné období na šest měsíců a potom prezidentské volby." Ahmad Chidr as-Sájis (Džidda): "Pan Mubárak se musí podřídit vůli lidu, okamžitě by měl odejít." Mahmúd Muhammad Fathí (Egypt): "Ať vám Bůh žehná, kéž Bůh požehná této revoluci a završí ji jasným úspěchem, kéž by odešel Mubárak a Sulajmán a všichni jejich chráněnci a nám vládl Boží zákon." Abd ar-Rahmán: "Vítězství je na dosah, Egypťané. Ano, takhle se nám po třiceti letech útlaku a korupce vrací síla a hrdost." |
Vývoj situace v Egyptě očekával během čtvrtka s napětím celý svět. Americký prezident Barack Obama ve svém projevu v Michiganu uvedl, že jsme svědky historických událostí, momentu přeměny. "Spojené státy udělají vše pro podporu klidného přechodu na demokracii v Egyptě," řekl Obama. Ovšem poté, co Mubárak odmítl odejít, mluvčí Bílého domu uvedl, že Obama se ještě ve čtvrtek setká se svým národním bezpečnostním týmem.
Americký prezident prý Mubárakův projev sledoval na palubě svého Air Force One. "To není to, co administrativa (USA) říkala, že by prezident Mubárak měl udělat," komentoval současnou situaci v Egyptě politický korespondent stanice CNN John King.
Na oznámení o možné Mubárakově demisi zareagoval i světový trh. Poklesly ceny ropy.
Nemocnice nemají personál, všichni stávkují
K nespokojeným lidem, kteří v centru Káhiry i nocují, se ve čtvrtek připojili také lékaři ve svých typických bílých pláštích.
Jen z klíčové káhirské nemocnice odešlo protestovat do ulic města na tři tisíce pracovníků. Vedení tak muselo kvůli nedostatku personálu zařízení uzavřít, píše server BBC News.
Pistolníci káhirské ulice: „Zavazadla, pasy? Vyndejte vše, co máte.“ - čtěte ZDE
Irácká odnož Al-Káidy vyzývá Egypťany ke svaté válce - čtěte ZDE
"Tohle není o našich platech, je to o těch, kteří jsou zodpovědní za vedení země. A o tom, jak získat svobodu," vysvětloval pro agenturu AFP důvody svého protestu Soha Muhammad z káhirské nemocnice.
Egypťané proti režimu prezidenta Husního Mubáraka protestují již sedmnáctý den. Ten pod nátlakem sice slíbil, že do záříjových voleb nezasáhne, a stejně tak ani jeho syn, vzdát se své funkce hned ale nehodlá.
Káhira tak v úterý podle médií zažila největší protivládní protesty vůbec a další "kolo" je ohlášeno již na tento pátek.
Protestují právníci, řidiči i textiláci
Kromě lékařů přišli na náměstí Tahrír, kde je v současnosti postavený centrální "obranný kemp" protestujících, také právníci, zaměstnanci textilek a oceláren a řidiči autobusů. Jak k tomu podotýká AFP, právě textiláci se stali největší skupinou těch, kteří odešli z práce, aby podpořili demonstranty.
Kvůli nim nemohou teď některé společnosti vyrábět a stejně tak jsou uzavřena také autobusová nádraží v okolí Káhiry.
"Požadujeme soud pro Mubáraka a jeho režim. Protestujeme proti korupci," uvedl Muhammad Zarie pochodující ve skupině advokátů v rozhovoru s reportéry agentury AP.
A další se přidávali sborovým provoláváním hesel poukazující na původní povolání egyptského prezidenta jako: "Mubáraku, ty pilote, jak jsi získal 70 miliard dolarů?"
Většina demonstrantů, kteří do Káhiry přijeli i ze vzdálenějších provincií, navíc plánují, že v centru egyptské metropole přespí. Egyptský ministr zahraničí Ahmad Abúl Ghajt už ale varoval, že pokud budou demonstrace pokračovat, přijde armádní převrat. A vojenského puče se podle prohlášení obává opoziční hnutí Muslimské bratrstvo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist