Až pět let vězení hrozí buddhistickému mnichovi, u kterého bhútánská policie našla 72 balíčků žvýkacího tabáku. Stane se tak zřejmě prvním obyvatelem země, který doplatí na lednové zpřísnění antikuřáckých zákonů.

„Obviníme ho z pašování zakázaného materiálu, což je zločin čtvrtého stupně,“ řekl BBC příslušník protidrogových složek.

Tažení proti kouření, které je v Bhútánu považováno za škodlivé pro osobní karmu, zahájili před šesti lety, kdy byl zakázán prodej tabákových výrobků. Vláda si od něj slibovala, že se toto malé himalájské království stane „první nekuřáckou zemí světa“. Opatření se však minulo účinkem, protože cigarety a tabák se začaly ve velkém pašovat ze sousední Indie.

Letos v lednu proto vláda přitvrdila a zavedla přísné postihy pro pašeráky. „Nový zákon dal policii práva prohledávat domy a pohrozil uvězněním prodavačům, kteří by nabízeli tabák i kuřákům, kteří neukážou potvrzení o dovozu od celníků,“ popisuje agentura Reuters. Legálně může každý obyvatel země dovést měsíčně 200 cigaret nebo 150 gramů jiných tabákových výrobků.

Čínský závazek zakázat kouření se rozplývá jako dým - čtěte ZDE

Obviněný čtyřiadvacetiletý mnich, který je novicem ve starobylém klášteře, nakoupil tabák v Indii a tvrdí, že ho měl pouze pro osobní použití a že nové zákony neznal. Trestu se ale zřejmě nevyhne, píší místní média.

Podle zpráv světových agentur přijali Bhútánci zpřísnění zákonů smírně, „i když při tom poněkud reptají“.