Na severovýchodní pobřeží Austrálie dnes dorazila první předzvěst nebezpečného cyklonu Yasi v podobě silných poryvů větru. Tisíce lidé se zabarikádovaly ve svých domech, další tisíce jsou v evakuačních centrech. V Ayru jižně od města Townsville již vichr vyvrátil první stromy a přerušil dodávky proudu, informovaly agentury AP a DPA.

Meteorologové varují, že Yasi může být nejničivější bouří, jaká kdy zasáhla Austrálii.

Podle úřadů cyklon plnou silou udeří v oblasti mezi městy Cairns a Innisfail, přinést by s sebou měl až 700 milimetrů dešťových srážek, obavy panují i z několikametrových vln.

"Je to velmi divoký a intenzivní cyklon. Lidé mají před sebou strašné hodiny," uvedla ve středu podle AP australská premiérka Julia Gillardová.

"Je to příšerná, smrtící bouře. (...) Její dopad na lidské životy bude pravděpodobně mnohem větší, než zažily předchozí generace," upozornila queenslandská premiérka Anna Blighová.

Na útěk už je pozdě

Yasi v úterý zesílil na nejvyšší, tedy pátý stupeň škály a očekává se, že se rychlost jeho větrů zvýší na více než 300 kilometrů v hodině.

V ohrožené oblasti byla uzavřena letiště. Více než deset tisíc lidí se zde uchýlilo do evakuačních center. V Cairnsu, který leží asi 2250 kilometrů severně od Sydney, jsou evakuační centra již zcela přeplněná.

Na útěk je nyní podle queenslandské premiérky Anny Blighové už příliš pozdě. "Lidé musejí najít úkryt tam, kde právě jsou," prohlásila dnes podle DPA. Z větší části tak na sebe bude nyní odkázáno asi 300.000 osob. Úřady jim dopředu radily, aby se předzásobili jídlem a pitím.

V domech by měli vypnout přívod elektřiny a plynu, zabednit okna a vystlat si malou místnost matracemi a počkat tam, až se cyklon přežene.

Odborníci očekávají, že Yasi bude silnější než cyklon Larry, který udeřil na Queensland v březnu 2006 a připravil o střechu nad hlavou tisíce lidí, napsal server BBC.

Východoaustralský Queensland se stále ještě nevyrovnal s následky silných záplav na začátku tohoto roku. Deště způsobily škody za pět miliard dolarů (přes 88 miliard korun) a srazily tempo hospodářského růstu na polovinu. Záplavy usmrtily nejméně 35 lidí a zničily 30.000 domů a domácností. Očekává se, že Yasi přinese do oblasti další lijáky.

 

Tropická cyklóna Yasi na záběrech NASA. Snímek je z půl šesté ráno středoevropského času. Očekává se, že bouře s plnou silou zasáhne pevninu krátce po poledni.

Cyklon Yasi