Aktuální zpravodajství, reportáže přímo z Egypta, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.
Na jedné straně statisíce protivládních demonstrantů, na straně druhé několik tisíc stoupenců Husního Mubáraka. Tak v úterý večer vypadalo náměstí Tahrír, které se v posledních dnech stalo epicentrem protestů.
Příznivci egyptského prezidenta přišli vyjádřit svoji podporu také ve středu. Doufají tak, že se jim Mubárakovo rozhodnutí nekandidovat v volbách podaří ještě zvrátit. Armáda ale vyzvala všechny demonstranty, aby ukončili všechny protesty a vrátili se domů.
Již během večera museli vojáci v Káhiře a Alexandrii několikrát zasahovat - na některých místech došlo k hromadným bitkám mezi opozičními a provládními stoupenci. Další vlna násilností mezi oběma tábory vypukla ve středu krátce po poledni.
Zatímco se režimu "zabarikádovali" na káhirském Tahríru, tisíce Mubárakových stoupenců začaly umělé zábrany demontovat a snaží se dostat přímo do centra náměstí, píše server BBC News.
Islamisté využívají protestů v Egyptě a hlásí se o slovo. A mají šanci uspět - čtěte ZDE
Odejdi! skandují davy v Káhiře. Mubárakův slib, že odstoupí v září, jim nestačí - čtěte ZDE
Egypt vyvolal paniku na trzích hlavně kvůli ropě. Roste strach z uzavření Suezu - čtěte ZDE
Demonstranti i přes výzvy armády ale nadále zůstávají v ulicích a jsou připraveni k dalším protestům. Někteří strávili noc přímo na náměstí Tahrír v postavených stanech. Jak k tomu podotýká server BBC News, ukazuje to jasně na to, že jsou odhodláni vytrvat.
Egyptský ministr financí Sámir Radván uvedl, že Mubarakův návrh na pokojné předání moci je v nejlepším zájmu země. Navíc vláda je podle něj připravená jednat s kýmkoli, včetně Muslimského bratrstva. Jeho členové ale stejně jako opoziční vůdce Muhammad Baradej žádají okamžité odstoupení prezidenta. Až poté prý začnou jednat.
Dalších protestů se obává i jemenský prezident
Kvůli obavám z masivních protestů nespokojeného lidu se rozhodl do příštích voleb (v roce 2013 - pozn.red.) nezasáhnout také jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih. V parlamentu prohlásil, že je proti obnově svého mandátu i proti "dědičnému předání moci". Požaduje prý "zmrazení ústavních změn v národním zájmu".
Sálih zároveň vyzval k ukončení protestů. Jemenské spojenectví pro reformu (Al-Islá), které je hlavní opoziční silou označila jeho proslov za pozitivní, "Den hněvu" ohlášený na čtvrtek se ale prý konat bude.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist