Cena za vedení EU

Francie - 4,2 miliardy korun

Francouzské předsednictví EU je považováno za jedno z nejdražších. V roce 2008 stálo podle BBC 171 milionu eur (cca 4,2 miliardy korun při kurzu 25 Kč/EUR).

Česko - 3,43 miliardy korun

České předsednictví Evropské unii stálo 3,43 miliardy korun, přičemž 2,13 miliardy korun bylo vyčerpáno během samotného předsednictví roku 2009. Při přípravě se utratilo 1,01 miliardy v roce 2008 a o rok dříve zhruba 287 milionů korun.

Slovinsko - 2,5 miliardy korun

Slovinské předsednictví v roce 2008 stálo 62,3 milionu eur (zhruba 2,5 miliardy korun).

Finsko - 1,8 miliardy korun

Finské předsednictví v roce 2006 stálo 75 milionů eur, což je zhruba 1,8 miliardy korun.

zdroj: bbc, agentura STA, oficiální stránky předsednictví


Česko mělo vlastně štěstí, že si na předsednictví najalo právě společnost Promopro. Alespoň to dnes tvrdí majitel společnosti Jaroslav Veselý. Jeho firma Promopro získala bez soutěže zakázku na audiovizuální služby a od státu za to inkasovala půl miliardy. V původní rámcové smlouvě je  přitom odhadnutá cena na 85 milionů korun.
 
Veselý teď tvrdí, že tolik měly stát jen akce v Kongresovém centru Praha. Ostatní náklady se vyšplhaly díky výjezdním zasedáním v regionech. Kdyby prý zakázku získala jiná společnost, musela by si techniku stejně pronajímat od Promopra a všechny služby by se tím jen prodražily. "Stejně by si museli pronajímat techniku od nás," tvrdí Veselý.
 
Pražský podnikatel také popírá, že by jeho firma inkasovala 766 milionů, jak napsal deník Právo. "Bylo to 496 milionů. Někdo si musel splést dopropisy a faktury a sečetl špatné částky. Na všechno mám doklady, jestli za mnou přijde policie, vše vysvětlím a doložím" tvrdí Veselý.
 
Kvůli zakázce se dostal do zájmu policie současný ministr obrany Alexandr Vondra. Právě on byl vicepremiérem pro evropské záležitosti a jeho podřízení si Promopro vybrali jako dodavatele. Zakázku prověřuje policie poté, co podal trestní oznámení finančně analytický útvar ministerstva financí. Ministerští úředníci, kteří mají na starosti boj s praním špinavých peněz totiž narazili na podezřelou transakci mezi majiteli Promopra manželi Veselými.

Pochybnou zakázku na audiovizuální a tlumočnické služby během českého předsednictví se snaží vláda vysvětlit už téměř týden. Na webu zveřejňuje smlouvy, ministr Alexandr Vondra, hlavní postava předsednictví, tvrdí, že bylo nutné utratit stamiliony - summitů se totiž v Česku konalo víc, než se předpokládalo.

Jenže všechna vysvětlování spíš vyvolávají jen další otázky.

1. Záhada: Kolik jsme zaplatili?

Zní to neuvěřitelně, ale na Úřadu vlády netuší, kolik zakázka stála. Deník Právo přišel minulý týden s číslem 766 milionů a nikdo z politiků ho nezpochybnil. A dále, že na účet firmy Promopro přiteklo 525 milionů - zbytek prý tvořily jakési zápočty a dobropisy, které Vondra ani vládní úředníci nedokážou rozklíčovat. "Těch faktur je hodně a lidé, kteří vše měli na starost, už na úřadu dlouho nepracují," tvrdí mluvčí vlády Jan Osúch. Do toho spolumajitel firmy Promopro Jaroslav Veselý přichází s prohlášením, že státu fakturoval 496 milionů. "Nikdo neupozornil média a ani ministry, že pracují s nesmyslnou částkou," stěžuje si.

2. Kam peníze odtekly?

Firma Promopro není prázdnou schránkou, ale renomovaným hráčem v konferenčním byznysu. Na druhou stranu některé toky peněz budí pochybnosti. Podle trestního oznámení, z nějž cituje deník Právo, si měla firma díky zakázce přijít na 147 milionů (z toho 42 milionů údajně skončilo na účtech majitelů), zbylých 378 milionů poslala elektrotechnické společnosti NWDC, jíž část zakázky postoupila. Proto je důležité znát celou částku za zakázku - jestli v celé kauze "létají" podezřelé stamiliony, nebo vše na korunu sedí.

3. Kontroloval někdo utrácení?

Smlouva s firmou Promopro byla obecná, chybělo v ní, kolik stát zaplatí. Podle Vondry proto, že v polovině roku 2009 ještě nebylo jasné, kolik předsednických akcí a jak rozbujelých bude Česko hostit. HN přitom zjistily, že úředníkům muselo být už při začátku předsednictví jasné, že původní propočet 85 milionů určitě překročí. Už v lednu 2009 firma za přípravu na summity fakturovala přes 80 milionů.

4. Proč nebyl tendr?

Výběrové řízení nebylo nutné vypisovat, protože Promopro mělo exkluzivní smlouvu s Kongresovým centrem Praha, kde se měla konat většina akcí, zní Vondrův argument. Jenže předsednické akce se konaly i mimo Prahu, nebyl tedy důvod, aby je zajišťovala jediná firma. Úředníci si to nepřipustili, protože Kongresové centrum má od Promopra audiovizuální a informační síť. "Nemá smysl to měnit," říkal týdeníku Ekonom v prosinci 2007 Radomír Karlík úřadu vlády.

5. Šlendrián, nebo korupce?

Trestní oznámení podané ministerstvem financí míří podle informací HN pouze na penězovody, ne na podstatu - tedy, zda byla předražená či zmanipulovaná. Zarážející je lehkost, s jakou se úředníci dohodli s firmou na nákladech 85 milionů a pak zaplatili devětkrát víc.

6. Důvody prodražení?

Další a další peníze navíc všichni přičítali tomu, že narychlo přibývaly nové předsednické akce. Veselý také namítá, že měli více práce, než se laikovi může zdát: vybudování zázemí pro novináře, satelitní přenosy, stavební úpravy, odkoupení techniky z Kongresového centra, dvouměsíční vytápění zámku Hluboká na teplotu nařízenou památkáři... Přesná čísla však neznáme.

7. Přepuštěná zakázka. Proč?

Promopro část prací přepustilo společnosti NWDC, která se zabývá datovými službami. Tvrdí, že samo by tak obří zakázku nezvládlo. Stoprocentním majitelem NWDC se stal během předsednictví Vlastimil Maxa. Jeho vyjádření se nepodařilo sehnat, recepční ve firmě jen slíbila, že se mu pokusí předat vzkaz.

8. Kdo za to může?

Podle hlavních aktérů vždycky někdo jiný. Vondra tvrdí, že smlouvu podepsal šéf Úřadu vlády Jan Novák. Ten kontruje, že Vondra o všem věděl a Promopro prosazoval.

9. Jak aféra vyplavala?

Oficiální verze zní: Analytický útvar ministerstva financí zachytil podezřelé převody peněz a začal je šetřit. Protože však vyplavaly i podrobnosti o zakázce, je Vondra přesvědčen, že stopy vedou ke Kalouskovi a jeho náměstkovi Martinu Bartákovi, který má pod sebou analytický útvar. Vondra tvrdí, že právě po něm se teď snaží zbavit armádu korupce. "Můžete si to dát do souvislosti," říká Vondra.

10. Co vyšetří policie?

Detektivové zřejmě neseženou neprůstřelné důkazy, že zakázku někdo ovlivnil, či dokonce uplatil. Pokud se však jednalo o trestuhodné plýtvání, nemuseli by mít problém: smlouvy a faktury podpisovali konkrétní lidé.