Fenomén jménem iPod v posledních letech doslova zaplavil ulice měst po celém světě. Podle nové studie ale designově povedená a výkonná "hračka" dokáže i zabíjet.

Lidí se sluchátky na uších, kteří umírají na ulicích, stále přibývá, oznámila americká nezisková organizace Governors Highway Safety Association (GHSA) ve své studii.

Opírá se přitom o čísla za první pololetí roku 2010, která byla vyšší než rok předešlý. Obává se tak, že trend klesající úmrtnosti chodců, který se drží poslední čtyři roky, je u konce.

K populárním iPodům se navíc stále ve větší míře přidávají i smartphony. Lidé prostě chtějí být online i mimo kanceláře a domovy.

Smrtelná kombinace

"Vždy jsme se více zaměřovali na řidiče, ale jak se ukázalo, je potřeba úplně stejně sledovat i nepozorné chodce," říká Jonathan Adkins, šéf oddělení komunikace GHSA. On sám prý přestal během dvacetiminutové cesty do práce iPod poslouchat úplně.

"Dejte dohromady chodce nebo běžce s iPodem a řidiče s mobilním telefonem a máte dokonalý recept na katastrofu," dodává Adkins.

V oficiálním prohlášení, které citoval server Pittsburgh Post-Gazette, ředitel organizace Vernon F. Betkey Jr. připomíná, že chodci zaviní až dvanáct procent všech dopravních nehod, což je "malá, ale významná část".

"Každý, kdo cestuje rušným městem jistě viděl nespočet přecházejících chodců zcela zabraných do rozhovoru nebo poslouchající hudbu. Tak jako se řidiči potřebují soustředit na bezpečnou jízdu, chodci se musí koncentrovat na bezpečnou chůzi - bez rozptylování," vysvětluje Betkey.

A jeho slova potvrzují nehody napříč celým světem. Mnoho těch, kteří na ulicích či železničních přejezdech byli zraněni nebo po dopravní nehodě zemřeli, mělo v uších sluchátka, což dokresluje i poněkud bizarní nehoda z května 2008.

Tehdy třiadvacetiletého muže v kanadském městečku Cranbrook usmrtil vrtulník. Student z Keni se právě procházel klidnými ulicemi města, když se na něj zřítil vrtulník. Jedním z důvodů podle vyšetřovatelů bylo, že kvůli hlasité hudbě ve sluchátkách padající vrtulník neslyšel a nestihl se tak narozdíl od jiných chodců schovat do bezpečí.

Výjimkou není ani Česko. Minulý rok v lednu na kolejích v Pardubicích zemřel osmnáctiletý muž, který kvůli hudbě ve sluchátkách neslyšel přijíždějící vlak. Podobná nehoda se stala také zhruba osm měsíců dříve v Otrokovicích.