Známí hrdinové polských kreslených filmů Bolek a Lolek budou mít už letos své sochy. Město Bielsko-Biala, kde jsou ateliéry, v nichž filmy vznikaly, koupilo podle deníku Polska The Times od právních zástupců dědiců práva na výrobu soch dvou kreslených postaviček.

Polská města se snaží přitáhnout pozornost domácích i zahraničních turistů. Loni například západopolský Świebodzin nechal postavit údajně největší sochu Ježíše Krista na světě. Bielsko-Biale leží blízko Ostravy a Frýdku-Místku, je jediné větší polské město, kam se už dá z Česka dojet přímo po dálnici.

V rámci propagace regionu budou moci obyvatelé města tento víkend ještě hrát hru o dukáty s obrázky obou hrdinů. Dukáty jsou vydány v bronzové a stříbrné podobě, na jaře mají být vydány ještě v omezeném množství pro sběratele dukáty zlaté.

Bolek a Lolek jsou pravděpodobně nejpopulárnějším polským kresleným seriálem, který znají děti po celém světě. Primátor "rodného" města obou kreslených hrdinů Jacek Krywult chce prý občanům připravit překvapení, proto zatím není jasné, kde přesně sochy budou stát a jak budou vypadat. Jedna z možností je před ateliéry, kde mezi lety 1962 až 1986 vzniklo přes 150 dílů seriálu a dva celovečerní filmy s Bolkem (ten vyšší a štíhlejší) a Lolkem (ten menší a tlustší).

Místo na umístění pomníku nabídlo také největší místní nákupní centrum, Galeria Sfera.

Nezvyklý pomník doplní ještě plastika globusu, neboť velkou část seriálu tvoří příhody z cest obou postaviček po světě. Deník Polska The Times uvedl, že sochy by měly být vysoké zhruba sto třicet až sto čtyřicet centimetrů. „Socha už se tvoří,“ řekla listu Anna Zgierska, šéfka PR oddělení městského úřadu v Bielsko-Biale. Pomník by mohl být slavnostně odhalen už po Velikonocích.