Spojené státy a Čína chtějí spolupracovat navzdory vzájemným rozporům a rozdílům. Vyplynulo to ze středeční schůzky prezidentů Baracka Obamy a Chu Ťin-tchaa ve Washingtonu.
"Budeme spolupracovat se Spojenými státy a dalšími zeměmi na tom, abychom účinně reagovali na globální výzvy, jako je změna klimatu, terorismus, mezinárodní zločin, energie a bezpečnost zdrojů, potravinová bezpečnost, veřejné zdraví a vážné národní katastrofy," uvedl rovněž Chu na společné tiskové konferenci po jednání.
Obama několikrát svázal vztah s Čínou s vytvářením pracovních míst v USA, což je nyní kvůli vysoké nezaměstnanosti citlivá otázka. Byznysmeni včera podepsali dohody o obchodu ve výši 45 miliard dolarů. Čína si koupí například 200 letounů Boeing.
Podle Obamy existují problémy, při jejichž řešení si obě země nevystačí s vlastními silami a budou spolupracovat. Příkladem může být společný postup při přijetí nedávných sankcí proti íránskému režimu kvůli jeho jadernému programu, který Spojené státy dlouhodobě znepokojuje.
"V jiných oblastech budeme soutěžit. Bude to zdravá konkurence, která bude obě země nutit k inovacím a větší konkurenceschopnosti. Takto si představuji vztah Spojených států a Číny v 21. století a je to také vztah, ve kterém jsme pokročili dnes," sdělil americký prezident. Již dříve řekl, že tento vztah považuje za určující pro toto století.
Na lidská práva došlo
Obama se ve středu nečekaně jasně vyjádřil k dodržování lidských práv v Číně. Obě země se podle něj dohodly, že o této věci budou dále diskutovat.
Šéf Bílého domu podotkl, že uznává odlišný vývoj Číny i její politický systém. Lidská práva ale považuje za něco, co tyto rozdíly přesahuje, a hodlá na ně Peking nadále upozorňovat. Uvedl také, že nezpochybňuje čínský nárok na Tiber, podporuje ale dialog čínského vedení s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.
„Za třicet let našich novodobých vztahů se tato otázka zlepšila a věřím, že za dalších třicet se ještě vylepší,“ prohlásil Obama.
Na tiskové konferenci se dlouho zdálo, že Chu, který s tiskem běžně nemluví, na otázku na lidská práva nebude reagovat. Zprvu otázku o lidských právech pominul, zato se rozpovídal po dotazu čínské státní televize ve frázích o vzájemném respektu a spolupráci.
Zpravodaj agentury Bloomberg mu ale úvodní otázku o lidských právech připomenul v dalším kole dotazů. Čínský vůdce se vymluvil na technické problémy s překladem. Při tiskové konferenci nebylo jinak běžné simultánní tlumočení, což zaskočilo i Baracka Obamu.
Chu pak zdůraznil, že Čína respektuje univerzalitu lidských práv. Použil obvyklou frázi oficiálních čínských představitelů, že „Čína je stále rozvojová země, která se snaží zlepšovat životní podmínky svých obyvatel“.
Nakonec ale čínský prezident odpověděl a mimo jiné řekl, že Čína ohledně lidských práv urazila hodně cesty, že ji také mnoho práce čeká. Peking ale podle něj má zájem na tom, aby se situace v zemi v tomto ohledu zlepšovala. Na špatnou situaci ohledně lidských práv v Číně během návštěvy upozorňovali demonstranti před Bílým domem, kteří nabádali Obamu, aby čínskému režimu nevěřil.
Bezpečnost a měna nade vše
Kromě lidských práv a ekonomické spolupráce ve středu spolu oba státníci jednali i o bezpečnostních tématech. Zejména o situaci na Korejském poloostrově, kde kvůli jadernému programu KLDR a jejím útokům na Jižní Koreu panuje napětí. Obama se vyslovil pro demilitarizaci oblasti. Poděkoval také Číně za její podporu nedávnému referendu v jižním Súdánu.
Obama na svého čínského kolegu tlačil kvůli kurzu čínské měny. Američané jüan již delší dobu považují za uměle podhodnocený, což zvýhodňuje čínské vývozce. Šéf Bílého domu ve středu řekl, že by Peking měl svou měnu uvést do běžných tržných podmínek. Hovořil i o nerovném přístupu amerických firem na čínský trh a ochraně duševního vlastnictví.
Zároveň ale uznal, že i Spojené státy musejí změnit svou ekonomiku. Nadále podle něj není udržitelný systém, kdy si země půjčovala od celého světa, aby měla na svou spotřebu, a zároveň nevyráběla dost vlastního zboží. Podle Obamy tak USA přispěly ke globálním nerovnováhám.
Chu je nyní ve Spojených státech na čtyřdenní cestě, kterou zahájil v úterý. Po středečním dopoledním jednání s Obamou jej čeká oběd na americkém ministerstvu zahraničí. Večer se pak vrátí do Bílého domu, kde jej americký prezident bude hostit na státní večeři. Té se odmítl zúčastnit nový předseda Sněmovny reprezentantů, republikán John Boehner. Vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid Chu Ťin-tchaa dokonce nazval diktátorem. Později se své vyjádření snažil mírnit.
Zatímco čínský vůdce zachovával spíš kamennou tvář, Obama byl uvolněnější a snažil se i vtipkovat: ocenil například prezidenta Chua za odvahu, že se rozhodl uprostřed zimy navštívit jeho domovské Chicago. Oba prezidenti se potkali poosmé.
Téma: Ustupuje Západ asijským tygrům? Jak semě mění ekonomické uspořádání světa
čtěte ve čtvrtečních HN
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist