Prozatímním tuniským prezidentem byl v sobotu prohlášen sedmasedmdesátiletý Fuád Mbazaa, předseda tuniské Sněmovny reprezentantů. Ústavní rada státu, nejvyšší autorita v ústavních záležitostech, tak definitivně zamezila návratu uprchlého prezidenta Zína Abidína bin Alího, který zemi opustil v pátek. Nyní pobývá v Saúdské Arábii.

Tuniská Ústavní rada zároveň nařídila, že nové prezidentské volby musejí být uspořádány do 60 dní.

V zemi pokračují nepokoje. Požár zachvátil vězení v Monastiru a některé objekty v Tunisu. Desítky lidí v žaláři zahynuly.

Po nočním zákazu vycházení ale země otevřela svůj vzdušný prostor a letiště mají pro civilní lety fungovat normálně. Cestovní kanceláře začaly odvážet turisty, kteří zde kvůli nepokojům uvízli.

Premiér Muhammad Ghannúší začal jednat s opozicí o nové vládě a předčasných volbách.

Lidé unášeli vše, co šlo pobrat

Násilí v Tunisu v sobotu pokračovalo vyrabováním velkoprodejny Géant na předměstí. Policie po pátečním vyhlášení výjimečného stavu v sobotu podle agentury AFP obsadila centrum metropole s cílem zabránit shromažďování obyvatel, zatímco vládní a opoziční představitelé se chystají jednat o řešení situace po útěku prezidenta Zína Abidína bina Alího.

Desítky lidí odnášely ze supermarketu v obchodním centru vše, co dokázaly pobrat. Část obchodu byla vypálena. Vše se podle očitých svědků odehrálo bez přítomnosti bezpečnostních sil. V pátek byly terčem rabování a ničení velkoprodejny francouzských firem Carrefour a Casino, které si lidé spojují s vládní mocí.

Tunisané protestují několik týdnů proti vysoké nezaměstnanosti, korupci, cenzuře tisku a autoritářské vládě. Oficiálně si střety vyžádaly 23 mrtvých, podle očitých svědků a humanitárních organizací může ale skutečná bilance být mnohem tragičtější.

Tuniský prezident bin Alí kvůli dlouhotrvajícím protestům v pátek i s rodinou opustil Tunisko. Saúdskoarabské úřady potvrdily, že bin Alí přicestoval do království i s rodinou v sobotu časně ráno a že tam po určitou dobu zůstane. "Království naprosto podporuje tuniský národ a doufá, že se Tunisané semknou, aby překonali obtížné období svých dějin," stojí v oficiálním prohlášení Saúdské Arábie k událostem v Tunisku.

Původně se spekulovalo, že míří do Francie, ale ta v pátek oznámila, že ho na svém území nepřijme. Al-Džazíra také původně hlásila, že bin Alí míří do oblasti Perského zálivu, pravděpodobně do Kataru.

Představitelé opozice sdělili, že jsou připraveni spolupracovat s premiérem Muhammadem Ghannúším. Ghannúší už v sobotu zahájil konzultace s politickými stranami a osobnostmi. Opoziční politici po jednání oznámili, že premiér přistoupil na návrhy týkající se vytvoření koaliční vlády. Další jednání se mají odehrát v neděli, kdy prý budou také zveřejněny jeho výsledky.