Prozatímním tuniským prezidentem byl v sobotu prohlášen sedmasedmdesátiletý Fuád Mbazaa, předseda tuniské Sněmovny reprezentantů. Ústavní rada státu, nejvyšší autorita v ústavních záležitostech, tak definitivně zamezila návratu uprchlého prezidenta Zína Abidína bin Alího, který zemi opustil v pátek. Nyní pobývá v Saúdské Arábii.
Tuniská Ústavní rada zároveň nařídila, že nové prezidentské volby musejí být uspořádány do 60 dní.
V zemi pokračují nepokoje. Požár zachvátil vězení v Monastiru a některé objekty v Tunisu. Desítky lidí v žaláři zahynuly.
Po nočním zákazu vycházení ale země otevřela svůj vzdušný prostor a letiště mají pro civilní lety fungovat normálně. Cestovní kanceláře začaly odvážet turisty, kteří zde kvůli nepokojům uvízli.
Premiér Muhammad Ghannúší začal jednat s opozicí o nové vládě a předčasných volbách.
Lidé unášeli vše, co šlo pobrat
Násilí v Tunisu v sobotu pokračovalo vyrabováním velkoprodejny Géant na předměstí. Policie po pátečním vyhlášení výjimečného stavu v sobotu podle agentury AFP obsadila centrum metropole s cílem zabránit shromažďování obyvatel, zatímco vládní a opoziční představitelé se chystají jednat o řešení situace po útěku prezidenta Zína Abidína bina Alího.
Desítky lidí odnášely ze supermarketu v obchodním centru vše, co dokázaly pobrat. Část obchodu byla vypálena. Vše se podle očitých svědků odehrálo bez přítomnosti bezpečnostních sil. V pátek byly terčem rabování a ničení velkoprodejny francouzských firem Carrefour a Casino, které si lidé spojují s vládní mocí.
Tunisané protestují několik týdnů proti vysoké nezaměstnanosti, korupci, cenzuře tisku a autoritářské vládě. Oficiálně si střety vyžádaly 23 mrtvých, podle očitých svědků a humanitárních organizací může ale skutečná bilance být mnohem tragičtější.
Tuniský prezident bin Alí kvůli dlouhotrvajícím protestům v pátek i s rodinou opustil Tunisko. Saúdskoarabské úřady potvrdily, že bin Alí přicestoval do království i s rodinou v sobotu časně ráno a že tam po určitou dobu zůstane. "Království naprosto podporuje tuniský národ a doufá, že se Tunisané semknou, aby překonali obtížné období svých dějin," stojí v oficiálním prohlášení Saúdské Arábie k událostem v Tunisku.
Původně se spekulovalo, že míří do Francie, ale ta v pátek oznámila, že ho na svém území nepřijme. Al-Džazíra také původně hlásila, že bin Alí míří do oblasti Perského zálivu, pravděpodobně do Kataru.
Situace v Tunisku se dramatizuje, uprchl prezident, vzdušný prostor byl uzavřen - čtěte ZDE
Nepokoje v Tunisku přesvědčily prezidenta. Po 23 letech se vzdá úřadu - čtěte ZDE
Představitelé opozice sdělili, že jsou připraveni spolupracovat s premiérem Muhammadem Ghannúším. Ghannúší už v sobotu zahájil konzultace s politickými stranami a osobnostmi. Opoziční politici po jednání oznámili, že premiér přistoupil na návrhy týkající se vytvoření koaliční vlády. Další jednání se mají odehrát v neděli, kdy prý budou také zveřejněny jeho výsledky.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist