Největší encyklopedie světa

První den spuštění Wikipedie se datuje na 15. ledna 2001.

První slova napsal sám zakladatel projektu internetové encyklopedie Jimmy Wales. Napsal tehdy "Ahoj světe".

První editace článků proběhla druhý den. Za první měsíc provozu dobrovolníci vytvořili zhruba tisíc článků.

Současná Wikipedie má asi 17,5 milionu článků ve 270 jazycích. Každým dnem přibývají dva tisíce dalších.

Editace článku číslo jedna miliarda proběhla 16. dubna 2010.

Každý měsíc Wikipedii "otevře" okolo 400 milionů návštěvníků.

Na projektu spolupracuje podle oficiálních čísel na 80 tisíc editorů. Objevily se ale zprávy, že několik tisíc jich odešlo. To ale Wales odmítá.

Do roku 2015 chce Wikipedia dosáhnout miliardy uživatelů. Zaměří se prý hlavně na ženy a obyvatele rozvojových zemí.

Kritici Wikipedii vyčítají, že mnoho článků je nepravdivých.

V sobotu uplyne deset let od chvíle, kdy Jimmy Wales napsal na stránky svého encyklopedického projektu první slova "Ahoj světe". Od té doby se Wikipedia stala osmou nejnavštěvovanější stránkou na internetu (některé zdroje uvádí pátou příčku), kterou každý den používají miliony lidí.

Následující scénář zná nejspíš každý: Objeví se článek o čemkoli či během rozhovoru nebo sledování televizních zpráv zazní něco zajímavého, člověk si řekne, že si to "musí" vygooglovat, a hned jeden z prvních odkazů je na stránky Wikipedie. Klikne a má před sebou hledané heslo "v celé své kráse".

Někdy stránka s výkladem stačí, jindy se ale musí proklikat několika jazyky v levé liště, aby byl spokojený. A někdy zadané heslo neexistuje, ale odkaz nabízí možnost "vytvořit ho".

Svobodná a zadarmo

The free encyclopedia that anyone can edit, tedy "svobodná (a zároveň zadarmo) encyklopedie, kterou může editovat každý". To je krédo Wikipedie, díky němuž se stala oblíbenou na celém světě. Ke své práci ji používají jak děti na základních školách potící se nad svými referáty, tak i odborníci, kteří si chtějí buď jen ucelit znalosti nebo rozšířit obzory.

Právě to je ale zároveň to, co kritici projektu vyčítají. Je totiž velice snadné napsat téměř cokoli nebo "udělat chybu". Některé články jsou pak nepravdivé a čekají jen na své odhalení, než je pak někdo z editorů opraví.

Současná Wikipedia má okolo 17,5 milionu hesel ve 270 jazycích. Nejvíc jich je v angličtině, přes 3,5 milionu, a každý další den přibydou asi dva tisíce. V čestině zatím je více než 180 tisíc hesel. Všechny přitom vytvářejí editoři - dobrovolníci.

Jak ale zakladatel projektu prozradil v rozhovoru se serverem BBC News, plány Wikipedie jsou smělé. Chtěla by získat novou generaci těch, kdo na stránky přispívá, zvláště žen. Ze současných 400 milionů uživatelů by Jimmy Wales chtěl do roku 2015 dosáhnout jedné miliardy. K růstu ale prý potřebuje nové rozhraní.

Musíme podpořit své staré uživatele, protože to byli oni, kdo stránku vybudovali," říká Wales. "Na druhou stranu potřebujeme mít můstek pro ty nové," vysvětluje s tím, že se mnozí obávají přispívat kvůli složitým kódům (Wiki mark-up - pozn. red.) potřebným k editaci, které se po výzvě na stránkách objeví.

"Jsou to dobří lidé a nechtějí nic pokazit, tak jdou pryč," tvrdí Wales. Budou tak prý hledat zkušené editory do týmu, kteří se o nováčky postarají.

Miliony dolarů i bez reklamy

Jedna věc se ale prý nezmění a to je financování. Wikipedia funguje jako nezisková organizace, která stojí na finančních darech od svých uživatelů. "Minulý rok jsme dosáhli 16 milionů dolarů rychleji, než kdykoli předtím," oznamuje Wales, který kampani na získávání peněz propůjčil svou tvář.

A podle něj to "bohužel" byl jeden z důvodů, proč lidé přispívali ve větší míře. "Možná proto, že se už nikdo nechtěl koukat na můj ošklivý obličej. Řekli si prostě: Když mu dáme peníze, zmizí!" směje se.

"Ve skutečnosti moc peněz nemáme - provozujeme web pro 408 milionů návštěvníků a máme na to jen 20 milionů dolarů," vysvětluje Wales. Svou strategii prý ale změnit nehodlá a reklamy, které by zajisté peníze přinesly, na svém webu nechce.

Kam tedy bude Wikipedie směřovat? Především k obyvatelům rozvojových zemí, kteří mají čím dál větší přístup k internetu. "Soustředíme se teď na Indii a další země rozvojového světa," prohlásila výkonná ředitelka projektu Sue Gardnerová. Kvůli cenzuře internetu v Číně by totiž miliarda obyvatel v Indii mohla snadno pomoci k vysněné hranici počtu čtenářů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist