Přímé volby starostů ovlivnily život řady Slováků. Ve 23 obcích totiž zvítězili romští kandidáti a jak se ukazuje, u některých z nich jde o pořádný trapas.
Ukázkovým příkladem je Vladimír Pokuta, nový starosta Richnavy, ve které žije 1800 Romů z celkových 2500 obyvatel. Video s jeho "nepovedenou" přísahou je nejsledovanějším slovenským videem na internetu.
Slováci tvrdí, že se ještě nestalo, aby první muž radnice nedokázal přečíst to, co má na papíru. Pokuta se potil a koktal tak, že se ho zželelo předsedkyni volební komise a slib přečetla za něho.
Třiačtyřicetiletý Pokuta ještě před volbami Romům tvrdil, že všechny pracovníky obecního úřadu propustí. Prý "ničemu nerozumí", tvrdil tehdy. Nyní ale už tuší, že pomoc "bílých" potřebuje. Poté, co ho celý národ vidí jako negramotného člověka, který nemá na radnici co dělat, se z něj stal jeden z nejhůře dobytných mužů v zemi.
Romští starostové už nejsou výjimkou. Slováci chtějí vědět, zda umějí číst a psát - čtěte ZDE
Evropa odsouvá Romy za hranice. Slovensko mezitím staví betonové zdi - čtěte ZDE
Slováci neumí řešit romský problém. I policie tajila, že obětí střelce byli Romové - čtěte ZDE
"Pan starosta s vámi mluvit nebude. Pokud se chcete na něco zeptat, pošlete to e-mailem, ale komunikovat s médii nemíní," oznámil HN muž, aniž by se představil. Otázky jsme poslali, odpověď ale ani po třech dnech nepříšla. Ještě že byl nový "pán starosta" po slibu a uveřejnění videa v takovém šoku, že zvedl telefon i HN.
"Měl jsem trému, naučil jsem se anglicky, když jsem tam dva roky pracoval. A přiznám se, že mám problémy se slovenštinou. Zažila jste to? Za všechno můžou média! Nafoukla to! Chtějí mě za každou cenu očernit! Jsem Rom a gadžové to nesnesou!" rozčilil se. Naštvaně dodal: "Umím číst, psát a dokonce i počítat".
Na videozáznam ze čtení přísahy se podívejte ZDE:
Situací, které Slováky znepokojily, je ale více. Mnoho z nich dodnes vzpomíná na divadlo v Žehře. Bývalý starosta Rom Marián Mižigár věřil, že je neomezeným vládcem. Poté, co Ústavní soud rozhodl, že komunální volby byly neplatné, "zabarikádoval" se na úřadu. Často tam přespával a nikoho dovnitř nepouštěl. Odmítl jej předat a dál pobíral plat ve výši 2300 eur. "Tyto peníze mi patří do poslední chvíle, kterou jsem strávil na úřadě," řekl v té době HN. "Ať to zkusí, já znám zákon," dodal. Trvalo dva roky, než starostu nakonec zpacifikovala policie.
Náš romský starosta dokázal víc než my
Výjimky ale existují i v případě romských starostů. Velký Grob je obcí s majoritní většinou "bílých". Přesto si většina zvolila do starostovské funkce Roma. Sedmačtyřicetiletý Viliam Rigo tvrdí, že není žádnou atrakcí. Jednoduše prý dokázal, že i Rom může být pro většinu příkladem.
V obci, kde jako dlouholetý řidič kamionu koupil hospodu, postavil také dům, a hlavně založil sportovní klub. Ke kandidatuře, v níž jednoznačně zvítězil, ho přiměli právě místní. Paradoxní je, že z 1300 obyvatel tu žije asi šest desítek Romů. Přesto si ho "bílí" zvolili a věří mu. "Dokázal více než my všichni," říká před nákupním centrem paní Anna. "Je to bezvadný chlap," říká další z nakupujících.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist