Karibské Haiti si ve středu připomíná smutné výročí: 12. ledna 2010 v 16:53 místního času zemi zasáhlo zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály, které si vyžádalo přes 200 tisíc obětí.
I rok po katastrofě zůstává humanitární situace kritická. Na ostrově se šíří cholera, většina trosek a sutin zůstává neodklizena a obnovu země stěžují politické nepokoje a malá akceschopnost vlády.
"Řada lidí propadá beznaději. U těch, co mají připojení na internet, se po Facebooku začaly šířit fotografie mrtvých známých a příbuzných, ale samozřejmě spousta lidí se snaží hledět dopředu,“ popisuje situaci Marie Skálová, vedoucí hatiské mise společnosti Člověk v tísni. Ta je jednou z několika českých nevládních organizací, které v zemi díky příspěvkům od dárců z řad veřejnosti pomáhají.
Člověk v tísni se původně zaměřoval zejména na děti - tisícům žáků umožnil vrátit se do škol a poskytl jim i psychosociální podporu. Aktuálně se ale projekty organizace zaměřují i na nový problém země - choleru, která si podle odhadů OSN vyžádala už přes 2700 obětí.„Skutečný počet obětí bude daleko vyšší. V současné chvíli je prevence cholery prioritou i pro organizace, které se na zdraví nezaměřují,“ říká Marie Skálová, vedoucí haitské mise Člověka v tísni.
Jak probíhal na Haiti uplynulý rok? Jak se pracuje v zemi, kterou vedle humanitární krize sužují i vážné politické nepokoje? Jak se člověk na tak náročnou misi připravuje? A komu pomohly, pomáhají a pomůžou české peníze?
Na dotazy čtenářů odpovídala Marie Skálová.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist