Americké úřady chtěly získat od internetové sítě Twitter osobní údaje zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange a zprávy, které Assange prostřednictvím Twitteru přijal nebo odeslal. Požadavek byl vznesen v rámci vyšetřování úniku tajných informací z americké armády a diplomacie, které WikiLeaks získal a začal zveřejňovat. Podle agentury AP to v sobotu oznámil Assange, kterého na americkou žádost upozornili provozovatelé Twitteru.
Američtí vyšetřovatelé sháněli kromě informací o Assangeovi stejné údaje i o dalších osobách spojených s WikiLeaks: o islandské poslankyni Birgittě Jonsdottirové, o nizozemském hackerovi Ropu Gonggrijpovi a o americkém programátorovi Jacobu Applebaumovi.
Po Twitteru žádali vyšetřovatelé také korespondenci vojína Bradleyho Manninga. Ten je podezřelý, že stáhl z vojenské sítě desítky tisíc tajných diplomatických depeší a dokumentů o válkách v Afghánistánu a v Iráku, které později nabídl WikiLeaks. Pokud bude usvědčen, hrozí mu až 52 let vězení.
Assange potřebuje peníze na obhajobu. Napíše autobiografii za 1,2 milionu eur - čtěte ZDE
Někdo mě chtěl zabít, proto mě převezli do jiného vězení, prozradil Assange - čtěte ZDE
Vyšetřovatelé požádali Twitter o informace 14. prosince a internetová síť o tom později informovala dotčené uživatele. Agentury neupřesnily, zda Twitter požadované údaje vyšetřovatelům předal.
Assange označil postup amerických vyšetřovatelů za šikanu. "Kdyby se íránská vláda snažila vynutit si informace o zahraničních novinářích a aktivistech, ochránci lidských práv z celého světa by se ozvali," prohlásil.
Zakladatel WikiLeaks se také obává, že stejnou žádost o osobní informace mohly dostat i další sociální síť Facebook nebo internetový gigant Google. Vyzval obě společnosti, aby ho na případný požadavek amerických vyšetřovatelů upozornily.
Zástupci Facebooku ani Googlu se k Assangeově výzvě nevyjádřili.
WikiLeaks loni publikoval desítky tisíc amerických vojenských dokumentů o válkách v Iráku a v Afghánistánu. Koncem roku také začal zveřejňovat americké diplomatické depeše. Údajně jich vlastní přes čtvrt milionu, na stránkách portálu se jich ale zatím objevilo přes 2000. Zveřejňování depeší ostře kritizovaly USA, ale i vlády jiných zemí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist