Záplavy v severovýchodní Austrálii již postihly více než 200.000 lidí v oblasti rozlehlejší než Francie a Německo dohromady. Tisíce domácností a podniků v australském státě Queensland byly zaplaveny po několikadenních deštích, dvě města musela být zcela evakuována. Jihu kontinentu naopak v důsledku vysokých teplot hrozí lesní požáry.
"Je to bezpochyby tragédie nebývalých rozměrů," uvedla premiérka Queenslandu Anna Blighová. "Máme 22 obcí a měst, která jsou buď z velké části zaplavena nebo izolována, protože cesty, které do nich vedou, byly odříznuty od okolního světa." Severovýchod země je sice na vydatné deště a záplavy v tomto období zvyklý, ale letošní srážky jsou podle premiérky extrémní.
Z domovů byly od začátku týdne evakuovány tisíce lidí. Město Emerald ve střední části Queenslandu muselo jen za posledních 24 hodin opustit asi 1000 lidí, protože hrozilo, že se jim ve městě nebude dostávat potravin, čisté vody a elektřiny. Emerald dnes měly navštívit Blighová s australskou premiérkou Julií Gillardovou, podle serveru BBC však na území nemohly přistát.
Kvůli záplavám byly uzavřeny uhelné doly v Queenslandu i jeho největší přístav pro vývoz této suroviny. Ve svých dolech v důsledku toho zpomalily nebo zcela přerušily činnost nadnárodní těžařské koncerny Rio Tinto nebo Anglo American. Kvůli naplaveninám, které poškodily navigační systém, byl pro dopravu uzavřen také přístav ve městě Bundaberg, odkud do světa putují dodávky cukru. Austrálie patří mezi jeho přední světové vývozce. Přístav ročně vypraví na 400.000 tun surového cukru.
Podle agentury Reuters má nejhorší záplavy v Austrálii za posledních 50 let na svědomí klimatický jev El Niňo, který ochlazuje vody ve východním Pacifiku a zapříčinil přívalové deště, jež v posledních dvou týdnech postihly severovýchod kontinentu.
Na většině postiženého území je již méně srážek, ale hladiny řek v některých oblastech stále ještě stoupají. Podle queenslandské premiérky Blighové jsou rozvodněné tři říční systémy a některé z postižených obcí zůstanou pod vodou i déle než týden. Náklady na likvidaci škod prý půjdou do miliard dolarů. V zatopených oblastech úřady varují před možnými útoky krokodýlů a hadů.
Jihoaustralské státy Viktoria a Jižní Austrálie se kvůli vysokým teplotám a přetrvávajícímu suchu naopak potýkají s lesními požáry. Požárníkům se díky mírnému ochlazení podařilo šíření menších požárů zabránit. Podle meteorologů se ale teploty v příštích dnech mohou znovu dostat přes 40 stupňů Celsia. Úřady již varovaly, že v případě zhoršení podmínek mohou být požáry katastrofické. Turisté v oblasti si podle nich mají připravit evakuační plán.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist