Poprvé od ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong dostanou Severokorejci šanci vysvětlit své konání Američanům. Do Pchjongjangu však nemíří delegace z Bílého domu, ale guvernér Nového Mexika Bill Richardson.
„Jsem stále více znepokojen nedávnými akcemi Severní Koreje, které vyvolaly napětí a přispívají k nestabilitě na Korejském poloostrově,“ vysvětlil Richardson svou motivaci vyměnit na pár dnů kancelář v Santa Fe za hotelový pokoj v šedém Pchjongjangu. „Nevezu žádné zprávy, ale chci pomoci v této nestálé době,“ dodal.
Hispánský politik, kterého agentura AP označila za „zkušeného likvidátora potíží“ bude v Severní Koreji pobývat čtyři dny, přiletět by měl už ve čtvrtek.
Zdůraznil, že do Pchjongjangu, kde už v minulosti pomáhal vyjednat například propuštění vězněných Američanů či předání ostatků vojáka padlého v Korejské válce, se chystá čistě jako „soukromá osoba“.
K rozhovorům prý Richardsona pozval první vicepremiér KLDR Kim Gye Gwan, který je zároveň hlavním vyjednavačem země o jejím jaderném programu. Nedávno přitom vyšlo najevo, že v zemi je nejspíš několik utajených zařízení na obohacování uranu a podle jihokorejské výzvědné služby se izolovaný stát zřejmě připravuje na provedení třetí jaderné zkoušky.
KLDR hrozí jadernou válkou. Uprchlíci z Kimovy říše chtějí bojovat za Jih - čtěte ZDE
Člen Demokratické strany, který působil jako velvyslanec při OSN a ministr pro energetiku v Clintonově vládě, není prvním politikem, který se vydává na setkání se severokorejskými vůdci „soukromě“.
Spojené státy tento postup v minulosti několikrát použily, když potřebovaly vyřešit palčivý problém a zároveň se vyhnout oficiálnímu jednání s totalitním režimem. Propuštění občanů USA vyjednali například dva bývalí prezidenti – Jimmy Carter a Bill Clinton.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley novinářům řekl, že jeho úřad o plánované cestě ví a očekává, že po návratu se s nimi guvernér spojí.
Také on ale zopakoval, že Richardson rozhodně nepředá žádný oficiální vzkaz. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová se mezitím ve středu sešla se svými jihokorejskými a japonskými protějšky, aby vyhrocenou situaci v oblasti prodiskutovali a dohodli se na způsobu, jak přesvědčit Čínu, aby na Kim Čong-ila vyvíjela větší nátlak.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist