Poprvé od ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong dostanou Severokorejci šanci vysvětlit své konání Američanům. Do Pchjongjangu však nemíří delegace z Bílého domu, ale guvernér Nového Mexika Bill Richardson.

„Jsem stále více znepokojen nedávnými akcemi Severní Koreje, které vyvolaly napětí a přispívají k nestabilitě na Korejském poloostrově,“ vysvětlil Richardson svou motivaci vyměnit na pár dnů kancelář v Santa Fe za hotelový pokoj v šedém Pchjongjangu. „Nevezu žádné zprávy, ale chci pomoci v této nestálé době,“ dodal.

Hispánský politik, kterého agentura AP označila za „zkušeného likvidátora potíží“ bude v Severní Koreji pobývat čtyři dny, přiletět by měl už ve čtvrtek.

Zdůraznil, že do Pchjongjangu, kde už v minulosti pomáhal vyjednat například propuštění vězněných Američanů či předání ostatků vojáka padlého v Korejské válce, se chystá čistě jako „soukromá osoba“.

K rozhovorům prý Richardsona pozval první vicepremiér KLDR Kim Gye Gwan, který je zároveň hlavním vyjednavačem země o jejím jaderném programu. Nedávno přitom vyšlo najevo, že v zemi je nejspíš několik utajených zařízení na obohacování uranu a podle jihokorejské výzvědné služby se izolovaný stát zřejmě připravuje na provedení třetí jaderné zkoušky.

KLDR hrozí jadernou válkou. Uprchlíci z Kimovy říše chtějí bojovat za Jih - čtěte ZDE

Člen Demokratické strany, který působil jako velvyslanec při OSN a ministr pro energetiku v Clintonově vládě, není prvním politikem, který se vydává na setkání se severokorejskými vůdci „soukromě“.

Spojené státy tento postup v minulosti několikrát použily, když potřebovaly vyřešit palčivý problém a zároveň se vyhnout oficiálnímu jednání s totalitním režimem. Propuštění občanů USA vyjednali například dva bývalí prezidenti – Jimmy Carter a Bill Clinton.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley novinářům řekl, že jeho úřad o plánované cestě ví a očekává, že po návratu se s nimi guvernér spojí.

Také on ale zopakoval, že Richardson rozhodně nepředá žádný oficiální vzkaz. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová se mezitím ve středu sešla se svými jihokorejskými a japonskými protějšky, aby vyhrocenou situaci v oblasti prodiskutovali a dohodli se na způsobu, jak přesvědčit Čínu, aby na Kim Čong-ila vyvíjela větší nátlak.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist