Aféra Cablegate

Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

Londýnský soud v úterý nařídil propustit spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange na kauci 240.000 liber (7,1 milionu korun) a za dalších podmínek. Assange nicméně zatím zůstává ve vazbě, než se vyřídí švédské odvolání proti kauci, jeho tým zatím shromažďuje potřebné peníze. 

Americké letectvo zablokovalo přístup ze svých počítačů na internetové stránky listů The New York Times, The Guardian a dalších médií, která dávala na svých stránkách prostor pro citlivé diplomatické depeše zveřejněné portálem WikiLeaks. Opatření se týká více než 25 webových stránek, uvedla dnes agentura Reuters.

"Letectvo běžně blokuje v rámci své sítě přístup na webové stránky, na nichž je nevhodný materiál nebo nebezpečný software. To zahrnuje všechny stránky obsahující utajované materiály i (dokumenty) zveřejněné prostřednictvím WikiLeaks," řekla mluvčí letectva Toni Tonesová.

Podle Tonesové je list The New York Times jediný velký americký deník, kterého se opatření týká. Další jsou Der Spiegel v Německu, The Guardian v Británii a Le Monde ve Francii.

Zablokujeme další

"Když (další) webová stránka zveřejní tyto dokumenty, zablokujeme ji," uvedla také Tonesová s tím, že opatření schválili právníci letectva. Zákaz se nicméně nevztahuje na soukromé počítače zaměstnanců, pokud se připojí k internetu mimo vnitřní síť letectva.

Armáda a námořnictvo podle agentury AP podobné kroky nepodnikly. Ministerstvo obrany sice zakázalo zaměstnancům prohlížet si materiály zveřejněné na WikiLeaks, neblokuje ale stránky médií, která o obsahu zveřejněných dokumentů informují.

Mluvčí The New York Times Robert Christie přijaté opatření kritizoval. "Je nešťastné, že se americké letectvo rozhodlo nepovolit svým zaměstnancům přístup k informacím, k nimž se může dostat prakticky každý na světě," řekl. Také odborník na média Ken Doctor se k rozhodnutí letectva postavil skepticky. "Vypadá to jako směšný a neohrabaný pokus, jak se vypořádat se skutečným problémem," prohlásil.

Kdo nemá prověrku, nesmí depeše číst ani doma

Internetový portál WikiLeaks uveřejnil v posledních týdnech na čtvrt milionu citlivých kabelogramů amerického ministerstva obrany.

Bílý dům 3. prosince připomněl všem federálním zaměstnancům, že nikdo bez bezpečnostní prověrky nemá dovoleno číst důvěrné dokumenty, jako jsou diplomatické depeše zveřejňované serverem WikiLeaks, a to ani doma na osobním počítači mimo pracovní hodiny.

Není jasné, jak bude vláda prosazovat toto opatření. Bílý dům uvedl, že zaměstnanci, kteří nechtěně uvidí takovou informaci, by měli v práci kontaktovat svého bezpečnostního pracovníka. Zdůraznil, že zveřejňování depeší serverem WikiLeaks poškozuje národní bezpečnost.

Zveřejňování důvěrných amerických diplomatických depeší na serveru WikiLeaks a v pěti světových médiích pobouřilo Spojené státy a další země.