Česko a dalších pět členských států Evropské unie vyzvalo Evropskou komisi, aby připravila celoevropský zákaz popírání zločinů komunismu. Novinářům to v úterý řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Dopis pro Evropskou komisi podepsali ministři zahraničí ČR, Bulharska, Maďarska, Lotyšska, Litvy a Rumunska.
"Já jsem to také podepsal. Jde o zásadní věc, že máme totalitní systémy měřit stejným měřítkem," řekl v Bruselu Schwarzenberg. Podle něj je popírání zločinů komunismu plně srovnatelné s popíráním zločinů nacismu, které je v mnoha zemích EU trestné.
"Po pravdě řečeno, Stalin dokázal zabít ještě víc lidí. Oba byli masoví vrazi a ti, kteří jim přisluhovali, přisluhovali vraždám. Konec," srovnal šéf české diplomacie sovětského diktátora Josifa Stalina s Adolfem Hitlerem.
Schwarzenberg pro Respekt: Na prezidenta bych kandidovat mohl - čtěte ZDE
Levicový Senát odstavil zákon o ocenění protikomunistického odboje - čtěte ZDE
Dopis, který má ČTK k dispozici, je adresovaný eurokomisařce pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingové. Přestože jeho signatáři veřejně hovoří o zločinech komunismu, samotný dopis zmínku o komunismu neobsahuje, ale hovoří obecně o režimech totalitních.
"Upřímně doufáme, že Evropská komise přijme v této oblasti další kroky, včetně možné zákonodárné iniciativy kriminalizovaní veřejného odpouštění, popírání a značné bagatelizace totalitních zločinů," uvádí dopis.
Evropská komise má ještě do konce letošního roku připravit speciální zprávu, která by se měla zmínit o popírání zločinů komunismu, ale ministři šesti členských států chtějí, aby eurokomisařka připravila konkrétní legislativu.
"Budíček" pro Brusel
Šéfové diplomacií šesti podepsaných zemí v dopise nicméně připouštějí, že v současnosti nejsou schopni zajistit pro své návrhy dostatečnou podporu v EU, ale podle nich by byla škoda, pokud by evropská sedmadvacítka tuto šanci nevyužila.
"Každý ví o zločinech nacistického režimu, ale jen část Evropy si je vědoma zločinů komunismu," uvedl litevský ministr zahraničí Audronius Azubalis. Podle něj dopis představuje především "budíček" pro Brusel. Jen samotná Litva během zhruba 50 let pod nadvládou Sovětského svazu přišla přibližně o třetinu svých obyvatel. V současnosti v Litvě žije 3,3 milionu lidí.
Není to poprvé, kdy se Česko s některými dalšími zeměmi snaží v unii o srovnání nacistického a komunistického režimu. Během českého předsednictví EU v loňském roce se česká vláda snažila o vytvoření platformy pro výzkum totalitních režimů, ale bez větších úspěchů. V souvislosti s touto myšlenkou Češi uvažovali o zřízení malé informační kanceláře v Bruselu, která ale zatím neexistuje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist