Představitelé serveru WikiLeaks v pátek prohlásili, že nejsou nijak spojení se skupinou hackerů, která v uplynulých dnech napadla stránky řady velkých firem i švédských úřadů.

"Útoky distribuovaného odmítnutí služby jsou patrně dílem internetové skupiny známé jako Anonymové. Tato skupina není s WikiLeaks spřízněna," uvedl mluvčí portálu Kristinn Hrafnsson. Podle něj skupina hackerů portál ani nijak nekontaktovala. "WikiLeaks nedostal předem žádné upozornění o činnosti Anonymů," dodal Hrafnsson.

Mluvčí portálu také odmítl říct, zda WikiLeaks vnímá útoky příznivě nebo negativně. "Je to odraz názoru veřejnosti na činnost cílů (útoků)," řekl pouze.

Hackeři zaútočili na stránky Visy i MasterCard, které přestaly zprostředkovávat platby ve prospěch WikiLeaks. Dali najevo, že chtějí napadnout i systém PayPal, který učinil stejné opatření jako obě asociace platebních karet. Terčem útoku se stala i švýcarská banka PostFinance, která Assangemu zrušila účet, nebo web Sarah Palinové - tady šlo zřejmě o odplatu za kritické výroky na adresu serveru i jeho zakladatele.

Napadena byla i stránka švédské vlády. Na základě švédského zatykače byl přitom v Británii Assange zatčen, protože je ve Švédsku podezřelý ze sexuálních zločinů.

Zatímco jedna skupina hackerů napadla společnosti, jež vystoupily proti WikiLeaks, jiní hackeři už dříve zaútočili naopak na stránky portálu. Obě skupiny kybernetických "pirátů" k tomu využívají distribuované odmítnutí služby, při němž je cíl útoku zahlcen velkým množstvím dat a přestane být přístupný.