Aféra Cablegate

Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

Počítačoví hackeři zaútočili na servery společností, které se po spuštění zveřejňování tajných depeší snaží práci serveru WikiLeaks znepříjemnit. Cílem jejich útoků se tak stal Amazon, PayPal, MasterCard i Visa. A jak avizují, "Operace odplata" bude pokračovat.

Nizozemská policie ve čtvrtek oznámila, že zatkla šestnáctiletého chlapce, který prý se skupinou úzce spolupracuje. Dokonce se na některých útocích i sám podílel.

"Pravděpodobně je součástí větší skupiny hackerů, kteří jsou vyšetřováni," uvedl státní žalobce v Haagu s tím, že v pátek ho čeká soud v Rotterdamu.

Skupina počítačových pirátů, která si říká "Anonymous Operations" již varovala před dalšími útoky na server PayPal, který spravuje internetové účty. Zároveň ale také popřela, útok na Amazon.com v nejbližší době.

"V současnosti Amazon napadnout nemůžeme. Předchozí plán s tím sice počítal, ale nemáme pro to zatím nástroje," sdělila skupina prostřednictvím Twitteru.

Proti jejich snaze už ale vystoupili správci sociální sítě Facebook a Twitter, kteří profily stránek, na nichž se hackeři scházeli, smazali. Jak ale zástupci kybernetických pirátů vzkázali, další ataky budou přesto pokračovat s jediným cílem, pomstít se všem, kteří chtěli projekt WikiLeaks nějak poškodit.

Chceme internet bez kontroly

"Náš cíl je jednoduchý: Zajistit právo na to, aby internet zůstal svobodný a nebyl kontrolován žádnou entitou, společnostmi, ani vládami," napsali v otevřeném dopise hackeři.

Facebook ve svém prohlášení uvedl, že ke smazání přistoupil poté, co zakladatelé stránek nabádali stále další a další uživatele k nelegální činnosti - k zablokování jiných stránek prostřednictvím distribuovaného odmítnutí služby. Web je tak zaplaven velkým množstvím dat a spadne do režimu offline.

Twitter stránky hackerů také smazal, krátce potom ale byly vytvořeny profily nové, se stejným obsahem. Jak prozradil v telefonickém rozhovoru se stanicí BBC mluvčí skupiny Anonymous, "kampaň zesiluje a připojuje se stále více lidí".