Přestože se vítězem druhého kola prezidentských voleb na Pobřeží slonoviny stal podle volební komise opoziční kandidát Alassan Ouattar, dosavadní prezident Laurent Gbagbo složil přísahu a ujal se nového mandátu.
Gbagbo sice vyhrál první kolo voleb, nezískal ale dostatečný počet hlasů, aby mohl být zvolen přímo. Ve druhém kole ho ale už čekala prohra.
Za legitimního vítěze západoafrickém státu, i mezinárodně uznán, byl prohlášen Alassan Ouattar. Což ve čtvrtek potvrdila i volební komise. Výsledek ale zpochybnil ústavní výbor vedený spojenci současného prezidenta Laurenta Gbagby. V zemi to vyvolalo vlnu protestů a řada zahraničních představitelů, včetně zástupců OSN či USU, Ghabův postup zcela odmítá.
Rada bezpečnosti OSN dokonce varovala, že pokud bude bráněno průchodu demokracie, je připravena přistoupit k náležitým opatřením. K respektování vůle voličů vyzvalo také vedení Africké unie, které je vývojem v zemi velmi znepokojeno.
Francie přímo pohrozila, že je v případě krize odhodlána vojensky zakročit, pokud budou ohroženy její občané nebo její zájmy v Pobřeží slonoviny. Za legitimního vítěze ho c sobotu označil také předseda Evropské komise José Manuel Barroso.
Staronový prezident Pobřeží slonoviny v sobotu prohlásil, že odmítá zahraniční vměšování. "Budu spolupracovat se všemi zeměmi na světě, ale naší svrchovanosti se nikdy nevzdám," řekl podle Reuters Gbagbo krátce po svém uvedení do úřadu.
Uznat Gbagba za prezidenta ale odmítla i Africká unie. Podle Reuters podnikne kroky proti osobám, které nerespektují výsledky vyhlášené volební komisí.
S Gbagbem nebude spolupracovat ani Mezinárodní měnový fond, pokud jej neuzná OSN. Ta již Gbagba odmítla.
Hlasování se mělo uskutečnit už v roce 2005, bylo šestkrát odloženo
Prezidentské volby, které měly ukončit více než deset let politické krize prohloubené občanskou válkou na přelomu let 2002 a 2003, vyvolaly další napětí v zemi. Prohlášení ústavního výboru, že výsledek je neplatný, tak vyvolal násilnosti, při kterých podle agentury Reuters zahynulo nejméně 15 lidí. Příznivci opozice zapalovali v bývalém hlavním městě Abidžanu pneumatiky, házeli kamení a strhávali volební plakáty.
Kvůli obavám z dalších nepokojů hlídkují ve městě vládní vojáci i příslušníci sil OSN.
Podle ústřední komise hlasování 28. listopadu vyhrál opoziční předák Ouattara s 54,1 procenty hlasů. Ústavní komise však s poukazem na údajné volební podvody anulovala statisíce hlasů a přiznala Gbagbovi těsné vítězství 51,5 procenta hlasů. Věrnost Gbagbovi v pátek oznámil i velitel ozbrojených sil.
Podle Ouattarovy strany může upření vítězství jejímu šéfovi znamenat obnovenou podporu někdejších povstalců, kteří ovládají severní část země rozdělené po občanské válce na přelomu let 2002-2003. Premiér země a bývalý povstalecký vůdce Guillaume Soro varoval, že zvrácení výsledků potvrzujících Ouattarovo vítězství ohrozí sjednocení země.
Ouattarovi k volebnímu vítězství v pátek blahopřáli americký prezident Barack Obama, generální tajemník OSN Pan Ki-mun nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy. K respektování výsledku volební komise vyzval západoafrický regionální blok ECOWAS.
Gbagbův tábor vnější tlak odmítá a hrozí vypovězením šéfa místní mise OSN ze země. Podle státní televize bude přesto Gbagbo uveden do úřadu v sobotu ve 13 hodin SEČ.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist