Americký jaderný expert zhruba před dvěma týdny informoval, že KLDR instalovala dva tisíce centrifug na obohacování uranu. Sám Siegfried Hecker jich prý viděl několik stovek.

KLDR v úterý přiznala, že centrifugy jsou opravdu v provozu. Slouží prý však jen k mírovým účelům.

"V současnosti postupuje stavba lehkovodního reaktoru a funguje moderní továrna na obohacování uranu s několika tisíci centrifugami, abychom zajistili dodávky paliv," citovala list Rodong sinmun severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.

Zástupci KLDR při návštěvě vědce ze Standfordovy univerzity také tvrdili, že zařízení v jaderném komplexu vyrábí uran obohacený na 3,5 procenta, což je úroveň nezbytná pro využití v jaderných elektrárnách. O tom, že zařízení v jaderném komplexu v Jongbjonu je primárně určeno na výrobu paliva pro civilní jaderné elektrárny, byl přesvědčen i Hecker.

Kvůli nedávnému ostřelování jihokorejského ostrova armádou KLDR a výhrůžkám z Pchjongjangu režim Kim Čong-ila kritizují poitické špičky z celého světa. Na nátlak Spojených států se k žádostem o šestistranné rozhovory přidal i jediný spojenec Severní Koreje, Čína.

Čínský ministr zahraničí zdůraznil, že je velmi naléhavé a důležité povzbudit dialog o situaci na Korejském poloostrově. "Návrat ke konzultacím a rozhovorům je v zájmu všech stran," prohlásil jeho mluvčí Chung Lej. "Zabezpečení míru a stability na Korejském poloostrově je společnou odpovědností všech stran," dodal.

Japonsko a Jižní Korea se k výzvě Pekingu zatím stavějí zdrženlivě. Také podle Bílého domu KLDR nejdřív musí ukázat, že se chce takových rozhovorů účastnit s vážně míněným cílem dosáhnout pokroku. Pchjongjang také musí plnit své závazky a zastavit destabilizační akce. Rozhovory by se měly konat v prosinci a zúčastnit by se jich měly zástupci KLDR, Spojených států, Číny, Jižní Koreje, Japonska a Ruska.

Již 6. prosince se ale uskuteční ještě jedna schůzka týkající se KLDR. Do Washingtonu za ministryní zahraničí Hillary Clintonovou přijede její japonský a jihokorejský protějšek, aby společně hovořily o severokorejském jaderném programu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist