Americký jaderný expert zhruba před dvěma týdny informoval, že KLDR instalovala dva tisíce centrifug na obohacování uranu. Sám Siegfried Hecker jich prý viděl několik stovek.
KLDR v úterý přiznala, že centrifugy jsou opravdu v provozu. Slouží prý však jen k mírovým účelům.
"V současnosti postupuje stavba lehkovodního reaktoru a funguje moderní továrna na obohacování uranu s několika tisíci centrifugami, abychom zajistili dodávky paliv," citovala list Rodong sinmun severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.
Zástupci KLDR při návštěvě vědce ze Standfordovy univerzity také tvrdili, že zařízení v jaderném komplexu vyrábí uran obohacený na 3,5 procenta, což je úroveň nezbytná pro využití v jaderných elektrárnách. O tom, že zařízení v jaderném komplexu v Jongbjonu je primárně určeno na výrobu paliva pro civilní jaderné elektrárny, byl přesvědčen i Hecker.
Kvůli nedávnému ostřelování jihokorejského ostrova armádou KLDR a výhrůžkám z Pchjongjangu režim Kim Čong-ila kritizují poitické špičky z celého světa. Na nátlak Spojených států se k žádostem o šestistranné rozhovory přidal i jediný spojenec Severní Koreje, Čína.
KLDR údajne spustila další dva tisíce centrifug na obohacení uranu - čtěte ZDE
KLDR má jaderný program? Rozmístíme jaderné zbraně, reaguje Soul - čtěte ZDE
Šokovaní Jihokorejci si uvědomili: Jestli zaútočí na Soul, jsme bez šance - čtěte ZDE
Čínský ministr zahraničí zdůraznil, že je velmi naléhavé a důležité povzbudit dialog o situaci na Korejském poloostrově. "Návrat ke konzultacím a rozhovorům je v zájmu všech stran," prohlásil jeho mluvčí Chung Lej. "Zabezpečení míru a stability na Korejském poloostrově je společnou odpovědností všech stran," dodal.
Japonsko a Jižní Korea se k výzvě Pekingu zatím stavějí zdrženlivě. Také podle Bílého domu KLDR nejdřív musí ukázat, že se chce takových rozhovorů účastnit s vážně míněným cílem dosáhnout pokroku. Pchjongjang také musí plnit své závazky a zastavit destabilizační akce. Rozhovory by se měly konat v prosinci a zúčastnit by se jich měly zástupci KLDR, Spojených států, Číny, Jižní Koreje, Japonska a Ruska.
Již 6. prosince se ale uskuteční ještě jedna schůzka týkající se KLDR. Do Washingtonu za ministryní zahraničí Hillary Clintonovou přijede její japonský a jihokorejský protějšek, aby společně hovořily o severokorejském jaderném programu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist