Ekvádor v pondělí nabídl útočiště Julianu Assangeovi, zakladateli internetového serveru WikiLeaks, který zveřejňuje citlivé americké vojenské a diplomatické informace. Australan Assange požádal o povolení k pobytu a k práci ve Švédsku, ale tamní soud nařídil jeho zatčení pro údajné sexuální delikty. Postupně mu azyl odepřela většina zemí, vesměs spojenci USA. Assange obvinění označuje za odvedu za zveřejnění citlivých dat z Iráku a nyní z americké diplomacie.

Náměstek ministra zahraničí levicově orientovaného Ekvádoru Kintto Lucas v pondělí řekl, že jeho země je připravena poskytnout Assangeovi útočiště "bez jakýchkoli potíží a bez jakýchkoli podmínek". Prohlásil, že Ekvádor chce Assange pozvat, aby mu umožnil svobodně vykládat své názory. Ocenil lidi jako Assange, kteří podle jeho slov "neustále hledají a pokoušejí se osvětlit temné kouty (světa) informací".

Serveru WikiLeaks a jeho zakladateli hrozí kvůli zveřejňování tajných amerických informací stíhání ve Spojených státech. Austrálie v pondělí oznámila, že pokud USA stíhání zahájí, pomůže jim a připojí se k němu.

WikiLeaks v neděli zveřejnil první část ze čtvrt milionu tajných amerických diplomatických dokumentů, jejichž publikaci ohlásil. V létě zveřejnil citlivé informace o válkách v Iráku a v Afghánistánu. Krátce nato byl Assange ve Švédsku obviněn ze sexuálních deliktů.


Ekvádor patří ke skupině levicově orientovaných latinskoamerických států. Loni vyhostil dva americké diplomaty, z nichž jednoho obvinil, že řídí operace americké tajné služby CIA v zemi, a druhého, že se vměšuje do jejích vnitřních záležitostí.

Související