Severní Korea hrozí, že bude pokračovat v útocích na svého jižního souseda, pokud ten "jen o 0,001 milimetrů" naruší spornou námořní hranici. Tamní oficiální agentura KCNA napsala, že velení armády je připraveno "vést nemilosrdné vojenské odvetné útoky".
Podle BBC navíc severokorejská státní média píší, že úterní přestřelku ve Žlutém moři zahájili Jihokorejci.
"Navzdory našim opakovaným varováním Jižní Korea odpálila od 13 hodin (5:00 SEČ) desítky granátů. Okamžitě jsme podnikli mohutnou vojenskou akci," uvedla v krátkém prohlášení severokorejská oficiální agentura KCNA.
Velení KLDR zároveň varovalo před dalšími útoky, pokud jihokorejské ozbrojené síly překročí společnou námořní hranici "byť jen o tisícinu milimetru", píče KCNA.
Jihokorejci naopak z útoku viní Pchjongjang. "Toto je jednoznačně plánovaný útok... a je to jasné narušení příměří," prohlásil na tiskové konferenci zástupce jihokorejského ministerstva obrany I Hong-ki.
Reakce na vojenské manévry?
Jihokorejská vláda uvedla, že na ostrov Jon-pchjong dopadlo v úterý odpoledne asi 200 dělostřeleckých granátů. "Severokorejská dělostřelecká jednotka zahájila provokativní střelbu ve 14:34 (6:34 SEČ) a jihokorejské oddíly palbu v sebeobraně okamžitě opětovaly," sdělil agentuře AFP mluvčí jihokorejského ministerstva obrany.
Podle agentury Jonhap při útoku dva vojáci zemřeli, několik dalších je zraněno.
Jeden z velitelů jihokorejské armády pod podmínkou anonymity agentuře AP řekl, že útok přišel poté, co KLDR brzy ráno vyzvala svého jižního souseda, aby ukončil vojenské cvičení v oblasti. Armáda však v manévrech pokračovala a vojáci vystřelili několik granátů směrem do vlastních vod.
Domy v plamenech
Během asi hodinového bombardování bylo poškozeno několik budov, řada střel dopadla do moře. "Nejméně deset domů začalo hořet. Dali nám pomocí tlampačů příkaz, abychom své domy opustili," popsal televizi YTN jeden z obyvatel ostrova. Podle svědků střelba již ustala, ale desítky domů stále hoří a na ostrově, kde žije více než 1300 lidí, probíhá evakuace.
"Kvůli oblakům kouře je špatně vidět. Lidé jsou vyděšení k smrti," dodává další z místních.
V reakci na incident uvedla Jižní Korea svou armádu do nejvyššího možného stupně pohotovosti, podle agentury Reuters se politici sešli v podzemním bunkru v Soulu, aby jednali o reakci.
BBC uvádí, že se jedná o jednu z největších krizí od vyhlášení příměří na Korejském poloostrově v roce 1953.
Sporná hranice
Prezident I Mjong-bak žádá "vážnou akci", úřadům a armádním činitelům nicméně údajně přikázal, aby udělali vše pro to, aby přestřelka nepřerostla ve větší konflikt. Jihokorejská média také napsala, že došlo k telefonickému kontaktu mezi Soulem a Pchjongjangem a že s jihokorejskou vládou jednají síly OSN.
Ostrov Jon-pchjong leží ve Žlutém moři západně od Korejského poloostrova,v pohraniční oblasti, o kterou oba korejské státy vedou dlouholetý spor. Jedná se letos už o třetí vážný incident.
V lednu se ještě třídenní přestřelka obešla bez zraněných, v březnu ale zemřelo 46 námořníků po záhadném potopení jihokorejské korvety Čchonan. Soul tvrdí, že katastrofu způsobilo severokorejské torpédo, to ale Pchjongjang ostře odmítá.
K vyhrocení vztahů na poloostrově přispělo také odhalení z minulého týdne, kdy vyšlo najevo, že KLDR ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu instalovala dva tisíce centrifug na obohacování uranu a ty jsou už v provozu.
Jižní Korea proto zvažuje, zda USA nepožádá o opětovné rozmístění jaderných zbraní na svém území. Do Číny odletěl zmocněnec amerického prezidenta pro Severní Koreu Stephen Bosworth, aby nastalou situaci projednal.
KLDR má jaderný program? Odpovíme rozmístěním jaderných zbraní, reaguje Soul - čtěte ZDE
"Severokorejské bombardování pravděpodobně souvisí s nedávným odhalením programu na obohacování uranu. Je pravděpodobné, že se pokouší otřást USA a Jižní Koreou, aby je donutily k určitým ústupkům," myslí si Li Dong-Bok z Centra pro strategická a mezinárodní studia.
Čína: O mír se musí víc snažit obě strany
Rostoucí napětí na poloostrově patrně souvisí také s nástupnickým procesem uvnitř KLDR, kde se nemocný Kim Čong-Il snaží pro svého syna Kim Čong-una připravit cestu k převzetí moci.
Budoucí vůdce KLDR si upevňuje pozici, zahajuje čistky v armádě - čtěte ZDE
Čína, hlavní spojenec severokorejského režimu, už vyjádřila znepokojení na úterní přestřelkou. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí musí obě strany učinit "více pro to, aby přispěly k míru".
Za nezbytný pak funkcionář na tiskové konferenci označil návrat k šestistranným rozhovorům o severokorejském jaderném programu. O to usiluje i KLDR, ale Bosworth i Soul ho mimo jiné kvůli odhalení zařízení na obohacování uranu pro tuto chvíli vyloučil.
Americká vláda už také kritizovala úterní útok. "Spojené státy ostře odsuzují tento útok a žádají Severní Koreu, aby ukončila svou bojechtivou akci," stojí v prohlášení Bílého domu. Zdůrazňuje se v něm také, že Američané jsou "pevně odhodláni k obraně našeho spojence".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist