Dálkově řízený robot, kterého záchranáři spustili do uhelného dolu na Novém Zélandu k pátrání po 29 zavalených hornících, se porouchal. Naděje, že se horníky zavalené již čtyři dny podaří zachránit, tak opět poklesla. Řekl to dnes médiím policejní velitel Gary Knowles.

"Situace je vážná a čím více se prodlužuje, tím více klesá naděje," řekl Knowles. "Musíme být realisté," dodal.

Záchranáři spustili v pondělí do dolu dálkově řízeného robota schopného přenášet snímky o situaci ve štole. Robot poskytnutý novozélandskou armádou byl modifikován tak, aby bylo zaručeno, že nevyvolá jiskření, které by mohlo zapálit metan. S pomocí robota chtěli záchranáři zjistit, zda byla hlavní štola při explozi zavalena. Avšak robot dokázal tunelem postoupit jen asi 550 metrů a porouchal se. Od místa, kde jsou předpokládáni zavalení horníci, je asi ještě dva kilometry.

Ze štoly jsou pravidelně každých 30 minut uskutečňovány testy nebezpečných plynů, ty ale stále ukazují jejich vysokou koncentraci. Vyslat do podzemí záchranářské týmy proto nelze, uvedl Knowles.


"Zvažujeme s hochy ze záchranářských týmů všechny hypotézy, a jelikož jedna z nich připouští, že zavalení horníci již nejsou naživu, připravujeme se na takovou možnost," řekl policejní velitel.

Po páteční explozi se podařilo z dolu na západě novozélandského Jižního ostrova dostat jen dvěma lidem, ale 29 horníků se pohřešuje a dosud s nimi nebylo navázáno spojení. Zavalení horníci jsou ve věku od 17 do 62 let, z toho 24 je Novozélanďanů, dva Australané, dva Britové a jeden Jihoafričan.

Související