Novozélandští záchranáři se v pondělí chystají spustit robota do uhelného dolu, v němž se od pátku pohřešuje 29 horníků. Zprávy, které robot pošle na povrch, odpoví příbuzným na nevyřčenou otázku: Může se tu opakovat chilský zázrak?

Novou naději dal v pondělí rodinám premiér Joh Key, když prohlásil, že zavalení mohli přežít. "Podle toho, co vím, je v dole kyslík a je velká šance, že horníci se dostali do kapsy s přísunem kyslíku," pronesl na tiskové konferenci. Právě to, jaké jsou v dole podmínky, má nyní zjistit robot poskytnutý armádou, který nahoru pošle zprávu o koncentraci nebezpečných plynů. Je modifikován tak, aby bylo zaručeno, že nevyvolá jiskření, které by mohlo zapálit metan.

Až pokud budou výsledky příznivé, mohou dolů sestoupit záchranáři.

Na povrchu ale mezitím sílí zlost a zaznívají už i hlasy zpochybňující připravenost novozélandského důlního průmyslu - považovaného za jeden z nejbezpečnějších na světě - čelit podobným katastrofám. "Všichni jsme frustrovaní, každý je rozčilený, podrážděný," řekla Laurie Drewová, jejíž jednadvacetiletý syn Zen je mezi pohřešovanými horníky.

"Je to čas velké zkoušky a rodiny pociťují velkou míru strachu, obav a frustrace," souhlasí premiér Key.

Po páteční explozi se podařilo z dolu na západě novozélandského Jižního ostrova dostat jenom dvěma lidem, 29 horníků se pohřešuje a dosud s nimi nebylo navázáno spojení.

V neděli večer začali záchranáři hloubit průzkumný vrt o průměru 15 centimetrů, z něhož budou odebrány vzorky vzduchu pod zemí. Do hlavní šachty v dole se podle předpokladů dostanou odpoledne, kdy otvorem spustí kameru, aby bylo možné zaznamenat jakékoliv známky života v zavalené šachtě.

Související