Severokorejští činitelé řekli americkému jadernému expertovi Siegfriedu Heckerovi, že KLDR ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu instalovala 2000 centrifug na obohacování uranu a že jsou už v provozu.

Podle informací agentury Reuters americký expertní tým, jenž KLDR navštívil, nemůže potvrdit, že KLDR odstředivky provozuje, ale americký vědec jich prý tento měsíc na vlastní oči v Jongbjonu viděl stovky.

Šéf sboru náčelníků štábů USA admirál Mike Mullen svědectví Heckera považuje za další důkaz "nepřátelského chování" KLDR. "Z mého pohledu pokračuje Severní Korea cestou, která je destabilizující pro region. (Heckerovo svědectví) potvrzuje obavy, které jsme měli léta o tom, že obohacují uran - což obvykle popírají," řekl Mullen televizi CNN.

Informace sdělené vědci ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii by mohly podporovat domněnku, že se Pchjongjang snaží získat další zdroj štěpného materiálu pro výrobu jaderné bomby.

Severokorejské úřady podle Reuters vzaly Heckera na prohlídku zařízení v jaderném komplexu v Jongbjonu, ale není jasné, proč mu centrifugy ukazovaly. Pravděpodobně jde o odstředivky typu P-2, které ve svém jaderném programu používá Pákistán.

Severokorejští činitelé prý tvrdili, že zařízení vyrábí uran obohacený na 3,5 procenta, což je úroveň nezbytná pro využití v jaderných elektrárnách. Na výrobu atomové bomby by uran musel být obohacen na 90 procent.

Nečekaně moderní vybavení?

Podle jednoho ze zdrojů Reuters byl Hecker "v úžasu" nad tím, jak moderní a sofistikované zařízení na obohacování uranu zřejmě Severokorejci mají. Americký expert však nemohl v zařízení pobýt dostatečně dlouho, aby zjistil, zda je určeno na produkci uranu jako paliva do elektráren, nebo jako jaderné nálože.

Americký expertní tým nemůže potvrdit, že KLDR centrifugy provozuje. "Ale (americkému týmu) se to určitě jevilo jako funkční zařízení," řekl v sobotu agentuře Reuters nejmenovaný zdroj obeznámený se situací. Ten také vyslovil domněnku, že severokorejský jaderný program znovu nabral na obrátkách. "A pravděpodobně to nabralo směr, o němž jsme doufali, (...) že nenastane a jemuž jsme se snažili předejít," dodal zdroj.

Washington už delší dobu tuší, že Pchjongjang program obohacování uranu má, ale jeho zjevná pokročilost by mohla zažehnout novou debatu o tom, jak dále přistupovat k nepředvídatelnému vedení stalinistické země a zda vůbec má smysl obnovovat rozhovory zacílené na ukončení severokorejských jaderných ambicí.

Zmocněnec amerického prezidenta pro Severní Koreu Stephen Bosworth mezitím podle Reuters odcestoval do Jižní Koreje, Japonska a Číny kvůli konzultacím o severokorejských záležitostech.

KLDR nabízí obnovení dialogů se světem

Severní Korea tvrdí, že má zájem se vrátit k zablokovaným rozhovorům o svém odzbrojení výměnou za potravinovou pomoc, ale Soul i Washington nepokládají její sliby ohledně své denuklearizace za upřímné.

Washingtonský Vědecký ústav mezinárodní bezpečnosti tento týden potvrdil, že KLDR buduje v jaderném středisku v Jongbjonu nový experimentální lehkovodní jaderný reaktor. Pracovníci ústavu to zjistili z analýzy satelitních snímků.

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) letos v březnu ve zprávě pro Kongres uvedla, že Pchjongjang skutečně disponuje možností vyrábět jaderné hlavice s náloží o síle několika kilotun. Svůj odhad CIA založila na analýze jaderného testu, který Severní Korea provedla loni v květnu.

Pchjongjang v posledních letech provedl dva jaderné pokusy. To, že by vlastnil funkční jaderné zbraně, však zatím neprokázal.

KLDR odpálila první jadernou nálož už v říjnu 2006 a o dva roky později oznámila, že má k dispozici přes třicet kilogramů plutonia vhodného pro výrobu atomové pumy. Takové množství podle expertů stačí k výrobě až osmi jaderných hlavic.

Asijský tisk v posledních dnech spekuloval o tom, že Severní Korea připravuje svůj třetí pokusný jaderný výbuch.

Související