Mohutnou explozi v místní uhelné šachtě zaznamenala důlní služba v lokalitě Atarau na západním pobřeží novozélandského Jižního ostrova.

Výkonný ředitel vlastníka dolu společnosti Pike River Coal Peter Whittall podle agentury Reuters řekl, že v podzemí zřejmě uvízlo 27 horníků.

Novozélandská média uvedla, že na povrch se po explozi již dostali dva horníci a další tři k němu podle nepotvrzených zpráv míří. Dalších 24 podle serveru nzherald.co.nz zůstává nezvěstných.

Podle novozélandského rozhlasu se z dolu ozval výbuch a kontakt s havíři pracujícími pod zemí byl přerušen. Místní starosta Tony Kokshoorn novinářům řekl, že v dole bylo v době exploze 25 až 30 lidí.

Policie toto číslo zatím nepotvrdila. O příčinách výbuchu zatím nejsou žádné informace. Na místě neštěstí zasahují oddíly hasičů. Podle velitele místní policie by se pohřešovaní mohli nacházet až 1500 metrů hluboko.

Novinářům ředitel Whittall sdělil, že jeden ze zachráněných prý v podzemí zaznamenal explozi. Příčina neštěstí se podle něj dál zjišťuje.

Server CNN s odvoláním na první zprávy z vyšetřování uvedl, že elektrikář, který se do dolu vydal zjistit příčinu výpadku proudu, našel řidiče jednoho z důlních strojů smeteného v šachtě do hloubky asi 1500 metrů.


Důl je hluboký 2,3 kilometru a těží se v něm vysoce kvalitní uhlí vyvážené pro potřeby ocelářských podniků. Naleziště patří k největším na Novém Zélandu s odhadovanými zásobami přes 58 milionů tun. Jak uvedl Reuters, důl je v provozu asi rok a jeho otevření provázely četné technické problémy.

Místo výbuchu je nedaleko dolu Strongman, kde v roce 1967 došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí na Novém Zélandu. Pod zemí tehdy při explozi zahynulo 19 horníků.

Související