Evropská unie od minulého týdne zjišťuje, jak je možné, že Itálie použila dotace z rozvojových fondů na uspořádání koncertu Eltona Johna.

Na případ upozornil italský europoslanec Mario Borghezi s tím, že peníze byly určeny na rozvoj chudších regionů.

Jak připomněl mluvčí Evropské komise Ton van Lierop, kulturní projekty mohou být do tohoto projektu zahrnuty také. "Ale jen za určitých podmínek, které komise schválí," podotknul již v pátek s tím, že většinou se financují například renovace historických památek.

V opačném případě by mohla být celá věc klasifikována jako zneužití fondů. "A to poté vyzveme Itálii, aby částku odečetla při předložení příští žádosti o podporu," uvedl mluvčí.

Italské úřady z celkové částky 50 milionů eur, které od EU získaly, na koncert vynaložily 720 tisíc eur (v přepočtu zhruba 18 milionů korun). Jak van Lierop řekl agentuře AP celý neapolský festival přišel úřady na 2,25 milionů eur.

Elton John vystoupil v rámci kulturního svátku Piedigrotta. Kromě svých nejznámějších písní jako je například Candle in the Wind, zazpíval také italskou "hymnu" O Sole Mio.

Umělecký ředitel festivalu ale vysvětluje, že koncert rozvoji regionu zcela určitě pomohl. Přenášela ho prý celostátní televize, kterou sledovalo přes sto tisíc diváků. Do samotné Neapole kvůli tomu přijelo na šest tisíc turistů, prohlásil Dario Scalabriniho.

"Stále nechápu, v čem je problém... Peníze měly jít na zviditelnění města a to také šly," brání se ale všem nařčením Scalabrini.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist