Podivné historky okolo ruských špionů dopadených v USA, deportace ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta z Thajska do USA či začínající soudní proces ve Vídni s údajnými zábijáky odpůrců čečenského promoskevského prezidenta Ramzana Kadyrova mohou ve svém součtu podkopat "nový počátek" ve vztazích Ruska se Spojenými státy a se Západem jako celkem. I taková varování zaznívají ze středečních komentářů ruského tisku.
"Škody na pověsti mají tu nepříjemnou schopnost, že se zvětšují spolu s tím, jak se hromadí," upozornil v listu Kommersant politolog Dmitrij Oreškin. Ojedinělé případy prý partneři raději přehlédnou, ale ve větším množství je přimějí zamyslet se nad účelností partnerství a jeho riziky. Situaci zhoršuje oslabení amerického prezidenta Baraka Obamy a rostoucí kritika Obamova "restartu" vztahů s Moskvou v USA.
Na vídeňský proces s trojicí obviněných z účasti na vraždě zběhlého člena Kadyrovovy gardy Moskva nejspíše hned nezareaguje a bude vyčkávat na další postup.
"Logika Moskvy je prostá: Evropa životně závisí na ruských energiích, a tak překousne i tuto věc a uklidní se. A USA nutně potřebují přepravu do Afghánistánu a spolupráci s Moskvou ohledně Íránu. Ale podobné úvahy nepřihlížejí k dlouhodobějším následkům z nahromadění nedůvěry," varuje Oreškin.
Rychlý proces. Rusko a USA si ve Vídni vyměnily špiony - čtěte ZDE
Agentka s profilem na Facebooku. Americká média uchvátila údajná ruská špionka - čtěte ZDE
S ohledem na případy opakovaně souzeného ropného magnáta Michaila Chodorkovského, úmrtí právníka zahraničního fondu Sergeje Magnitského v ruské cele, otrávení zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v Londýně či vražd bratrů Jamadajevových, kteří také patřili ke Kadyrovovým odpůrcům, může vídeňský případ podle politologa časem dostat jiný rozměr.
Evropští politici totiž dostávají další argument k hledání alternativ, které by zmenšily energetickou závislost, i k přibrzdění rozhovorů o zrušení víz pro Rusko. Pochyby vznikají i u investorů, kteří mohou dát přednost podnikání v Brazílii, Indii či Číně.
Studená válka
Celkově vývoj situace hrozí zachováním starých a vytvořením nových překážek mezi Západem a Ruskem, což rozradostní jedině stoupence 'euroasijské cesty rozvoje'," uvádí list Kommersant.
"Na první pohled rozdílné záležitosti spojuje společný rys: Moskva v zahraničí naplno nevyužívá ani 'měkkou sílu' kulturních a vědeckých úspěchů a osobních kontaktů intelektuální elity, ani vysoce vyspělé metody práce. Zato jsou v chodu hluboce zastaralé nástroje studené války: dodávky zbraní, verbování agentů a ovlivňování smýšlení," píší Vedomosti.
V Butově případu, okolo kterého zaznívá z Moskvy antiamerický pokřik, se však podle listu Rusku vymstilo hlavně to, že dosud nemá s Bangkokem uzavřenu dohodu o právní pomoci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist