Američtí homosexuálové nadále nesmí otevřeně sloužit v armádě. Platnost kontroverzního armádního pravidla "neptej se a nemluv"potvrdil nejvyšší soud. Dal tak za pravdu odvolacímu soudu v San Francisku, který vydal koncem října předběžné opatření, kterým přinejmenším do svého rozhodnutí zachoval platnost armádního pravidla. Soud se nadále kauzou zabývá.

Posuzování sporného armádního pravidla je však "běh na dlouhou trať", což ilustruje i dosavadní vývoj. V polovině října soud první instance zásadu "neptej se a nemluv" označil za protiústavní a zrušil ji. Vláda prezidenta Baracka Obamy se proti rozhodnutí odvolala a odvolací soud vydal předběžné opatření, kterým přinejmenším do svého rozhodnutí zachoval platnost armádního pravidla.

Stoupenci homosexuálů se pokusili předběžné opatření zrušit, nejvyšší soud ale jejich žádost bez bližšího vysvětlení zamítl. Podle médií je ale pravděpodobné, že po rozsudku odvolacího soudu v San Francisku kauza u nejvyššího soudu skončí. Nejvyšší soud by se v tom případě musel zabývat i podrobnostmi případu a nejen procesními záležitostmi spojenými s předběžným opatřením.

Armáda se musí zbavit homosexuálních vojáků

Pravidlo "neptej se a nemluv" zavedla v roce 1993 vláda prezidenta Billa Clintona. Podle něj se armáda nesmí dotazovat vojáků na jejich sexuální orientaci. Musí se zároveň zbavit těch vojáků, kteří se k homosexualitě sami přihlásí.

Obama je kvůli kontroverzní zásadě ve složité situaci. Sice podporuje zrušení pravidla, chce toho ale dosáhnout vydáním zvláštního zákona. Vládní právníci tak obhajují zachování zásady "neptej se a nemluv", zatímco se vláda snaží přesvědčit zákonodárce ke schválení normy, která by pravidlo odstranila.

 

 

Zákon se administrativa pokusí prosadit na nejbližší schůzi Senátu ještě předtím, než se na počátku ledna ujmou funkce noví senátoři. V novém složení horní komory totiž vládnoucí demokraté oslabí a republikáni se staví ke zrušení zásady kriticky.

Řešení situace u soudu ale kritizují obě strany. Podle nich by okamžité odstranění zásady mohlo ohrozit morálku a stabilitu jednotek v bojových operacích a také zhoršit nabírání nových vojáků.

Aktivisté za práva homosexuálů naopak tvrdí, že lpěním na pravidle se armáda o nové rekruty sama připravuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist