Letoun Boeing 787 Dreamliner musel nouzově přistát při úterním testovacím letu v Texasu, když se jeho kabina náhle naplnila kouřem. Nejsou informace o tom, že by při nečekané situaci byl někdo zraněn. Podle leteckých úřadů není jasné, co kouř v kabině vyvolalo. Společnost ve středu kvůli incidentu pozastavila další testovací lety Boeingu 787, uvedla agentura Reuters.
"Rozhodli jsme se nelétat s dalšími stroji, dokud incidentu lépe neporozumíme," oznámila mluvčí Boeingu Loretta Gunterová. Zatím podle ní není jasné, jak dlouho bude výluka trvat. "(Testovací) týmy se zatím zaměří na pozemní zkoušky," dodala.
Kouř se v kabině objevil, když se stroj pohyboval nedaleko texaského Lareda. Letoun proto nouzově přistál na místním letišti a posádka ho ihned opustila po nouzových skluzavkách.
Událost podle Reuters posiluje dohady o budoucnosti Boeingu 787. Agentura připomíná, že vývoj stroje se opozdil o tři roky a v současnosti se spekuluje, že zpoždění bude ještě vyšší. Boeing ale trvá na tom, že první dodávku objednaných letounů uskuteční podle současného plánu, tedy v prvním čtvrtletí příštího roku.
S problémy se ale Boeing 787 potýkal i v minulosti. V září se například při testovacím letu objevil vážný problém u jednoho z motorů vyrobeného firmou Rolls-Royce.
Model 787 Dreamliner je prvním komerčním letadlem na světě vyrobeným z uhlíkatých vláken namísto hliníku. Je tak výrazně lehčí a odolnější než nynější letadla, a díky tomu má mít i nižší spotřebu paliva a levnější údržbu. Letoun 787 je prvním novým projektem Boeingu od roku 1995, kdy začal létat model 777.
Quantas nechává A380 na zemi
Problémy s motory Rolls-Royce má i Airbus A380. Letecká společnost Singapore Airlines zastavila provoz tří z 11 svých obřích letadel tohoto typu. Z motorů letadel totiž unikal olej.
Za nehodu airbusu může váš motor, viní Rolls-Royce šéf aerolinek - čtěte ZDE
Co se vlastně stalo na palubě obřího A380: výbuch, oheň, šok a nouzově dolů - čtěte ZDE
První vážná závada na obřím A380 přinutila stroj k nouzovému přistání - čtěte ZDE
Potíže s motorem měl minulý týden i Airbus A380 provozovaný australskými aerolinkami Qantas, který musel nouzově přistát v Singapuru.
Singapore Airlines po potížích stroje australské společnosti krátce zastavily provoz obřích Airbusů, brzy ho ale znovu obnovily. Současný krok přišel poté, co britská společnosti Rolls-Royce doporučila provést další kontroly motorů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist