Další podezřelou zásilku odhalila ve čtvrtek řecká policie. Adresátem tentokrát bylo francouzské velvyslanectví v Aténách. Experti už bombu odpálili.
Zásilka s bombou byla zajištěna u zasilatelské firmy a podle agentury Reuters policie objevila několik dalších podezřelých balíčků u zasilatelské firmy na předměstí Atén.
V Řecku bylo od pondělí zadrženo 14 zásilek amatérské konstrukce s výbušninami určenými ambasádám v Aténách i úřadům v zahraničí. Adresátem podobných balíčků byli Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová i Silvio Berlusconi.
Anarchisti v hledáčku
Opakování podobných incidentů donutilo Atény jednat a Řecko přerušilo doručování poštovních zásilek do zahraničí. Třaskavé zásilky už ale mohly být na cestě.
"Pokud bylo balíkových bomb víc, musí už být v zahraničí," citovala agentura Reuters policisty.
Dva muži, kteří se pokusili zaslat nálož prezidentovi Sarkozymu, byli mezitím obviněni z terorismu. Vyšetřování se ale teprve rozbíhá. Policie má v hledáčku hlavně řecké anarchisty, odpovědné v minulosti za sérii útoků proti bankám.
Vystrašená Evropa
Evropu podezřelé zásilky notně vystrašily. Je to jen pár dnů, kdy se pokusili stejnými prostředky vyhodit do vzduchu letadla na cestě do Spojených států jemenští islamisté.
Představují tedy třaskavé dopisy z Řecka stejně vážnou hrozbu? Spíše nikoli, zdá se.
"Nebezpečí, které dnes představují islámští radikálové, je nesrovnatelně větší," řekl listu New York Times německý analytik Guido Steinberg z Ústavu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti. "V budoucnosti nás ohrožuje především terorismus ve stylu bombajských atentátů, i když řecké dopisové bomby bychom neměli přeceňovat."
"Tyto incidenty nenaznačují žádnou souvislost s mezinárodními teroristickými skupinami," uvedl ve středu řecký ministr zahraničí Dimitris Drutsas.
Policisté zatím zveřejnili fotografie pětice mužů ve věku 21 až 30 let. Pátrají po nich kvůli jejich příslušnosti k hnutí Konspirace ohňových buněk. Vyšetřovatelé soudí, že jejich hlavním cílem je přitáhnout pozornost médií.
Přísnější bezpečnostní opatření
Co dál? Evropa bude možná muset zpřísnit bezpečnostní opatření. Itálie a Německo soudí, že Evropská unie by měla přísněji kontrolovat leteckou přepravu pošty. Třeba Bulharsko na nic nečekalo, naordinovalo přísná opatření všem svým zastupitelským úřadům.
Řecká média to oceňují. Vládu v Aténách naopak kritizují, že zareagovala pozdě, k přísným kontrolám prý měla přistoupit dříve.
Přísnější bezpečnostní opatření si přitom vyžádaly i zásilky z Jemenu z minulého týdne. Jemen zavedl přísnější kontroly zavazadel i kontroly posílaných balíčků. Německo prodloužilo zákaz nákladních letů s Jemenem, stejný krok učinila i Británie. Německo vyzvalo ke společnému postupu Evropskou unii a Spojené státy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist