Spojené státy se v pátek přesvědčily o dalším způsobu, kterým může být spáchán teroristický útok. Do země směřovaly dvě zásilky s výbušninami z Jemenu, nikoli však prostřednictvím klasických leteckých linek, ale jako balíčky v nákladních letadlech. Klíčový tip přišel ze Saúdské Arábie.
Balíčky, které se podařilo díky spolupráci tajných služeb zadržet v Británii a Spojených arabských emirátech, byly adresovány židovskému centru a synagoze v Chicagu. USA kvůli tomu ještě v pátek zkontrolovaly na svém území náklady několika dalších letadel a jedno auto společnosti UPS.
"Šlo o věrohodnou teroristickou hrozbu," řekl americký prezident Barack Obama ve večerním televizním vystoupení. Za incidentem podle šéfa Bílého domu stála odnož Al-Káidy sídlící v Jemenu. Spojené státy udělají všechno proto, aby tamní pobočku této teroristické organizace zničily, uvedl Obama.
Úřady ve Spojených státech v pátek v reakci na čtvrteční odhalení podezřelých zásilek, prověřily několik nákladních letadel a jedno auto přepravní společnosti UPS. Ta kvůli podezřelým balíčkům pozastavila dopravu zásilek z Jemenu.
"Kvůli této hrozbě byla přijata bezpečnostní opatření a byly také podniknuty dodatečné kroky na letištích v Newarku a Filadelfii," uvedl v pátečním prohlášení mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.
Silné zázemí v Jemenu
Podle dosavadních informací byla v balíčku zadrženém v Británii zvláštně upravená náplň do tiskárny nebo kopírky. Obsahovala údajně dráty a bílý prášek. Jak vypadala druhá podezřelá zásilka objevená v letadle v Dubaji, zatím není známé.
V Jemenu, odkud pocházely podezřelé zásilky, mají islamistické skupiny nepřátelské vůči Spojeným státům a patřící k teroristické síti Al-Káida silné zázemí. Vznikly zde údajně i plány neúspěšného pokusu o bombový útok na dopravní letadlo směřující loni v prosinci do Detroitu, kdy se muži z Nigérie podařilo propašovat na jeho palubu výbušninu ukrytou ve spodním prádle.
Americká média spekulují, že podobně jako v prosinci i v pátek mohlo jít pouze o zkoušku. Teroristé pomocí podobných pokusů mohou zjišťovat, jak fungují americká bezpečnostní opatření.
Teroristi prošli letišti v USA neodhaleni. Metoda pozorovatelů nefunguje - čtěte ZDE
Nálože z hřebíků či energy drinků. Podívejte se, kde teroristé nedávno zahrozili - čtěte ZDE
K incidentu paradoxně došlo ve stejný týden, kdy se šéf British Airways Martin Broughton vyslovil proti drastickým bezpečnostním opatřením na amerických letištích. Většina kontrol s vyzouváním bot, vybalováním notebooků a zabalováním šampónů do průhledných sáčků je podle něj "zcela směšná" a nepředstavuje nic víc, než šikanu cestujících.
Nejnovější vývoj mu dává zapravdu. Jak napsaly světové agentury, teroristické organizace jsou stále o krok před leteckými společnostmi a přicházejí se stále novými nápady.
Téma voleb je jiné
Rychlá reakce americké vlády na teroristickou hrozbu demokratům nejspíš v úterních volbách do Kongresu nijak nepomůže. Podle politologa Larryho Sabata z Virginské univerzity je totiž hlavním tématem voleb stav ekonomiky Spojených států a ne bezpečnost či boj proti terorismu.
"Na volby by měla vliv jen vojenská odpověď (na pokus o teroristický útok)," řekl Sabato agentuře Reuters.
Postup vlády demokratického prezidenta Baracka Obamy nicméně ocenil například republikánský kongresman a odborník na bezpečnost Peter King. "Administrativa zde odvedla vynikající práci," řek v rozhovoru pro televizní stanici Fox News.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist