Přesně v 9 hodin úterního rána dosáhla hladina vody v čínské přehradě Tři soutěsky svého maxima - 175 metrů. Díky dosažení této hranice bude tak vodní nádrž moci konečně začít plnit jednu ze svých hlavních funkcí a začne vyrábět elektřinu pro obyvatele miliardové země.

Už příští rok by Tři soutěsky mohly vyprodukovat až 84,7 miliard kilowatthodin elektřiny, píše státní agentura Sin-chua. Pro lepší představu, jedná se zhruba o stejné množství, které spotřebuje čínské hlavní město Peking za celý rok.

Oproti tomu například americká Hooverova přehrada ležící na hranici států Arizony a Nevady ročně vyprodukuje 4 miliardy kilowatthodin.

Díky poloze na horním toku nejdelší řeky Jang-c'-ťiang, která je odpovědná za jedny z nejhorších záplav v dějinách, tak zároveň brání záplavám dalším.

Vodní gigant se začal napouštět před sedmi lety. Jeho výstavba zabrala 635 kilometrů čtverečních a z cesty čínské chloubě se tak muselo "klidit" více než 1,2 milionů lidí.

Dodnes mnoho historiků nemůže čínské vládě odpustit, že projekt v podstatě zaplavil neupřesněné množství kulturních památek. O naprosté změně a ztrátě domova obyvatel stovek měst nemluvě.

Jak také připomínají kritici projektu, pokud by došlo k havárii, obrovské množství nashromážděné vody by přineslo nevídanou katastrofu. Kromě toho prý zhoršuje stav odpadních vod a průmyslového odpadu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist