Když v české PwC, jedné z poradenských společností, která dnes patří k tzv. velké čtyřce, přijímají absolventy, většinou s velkým přehledem vedou ženy - činí až osmdesát procent všech nově přijatých. Během putování po kariérním žebříčku se však ženy z firmy postupně "vytrácejí" a na samém vrcholu se čísla obrátí. Ve vedení je tak nyní jen pětina žen.

Jednou z těch, kterým se podařilo dostat na vrchol, je Věra Výtvarová (39), která se loni stala partnerkou společnosti v oblasti auditu. Do firmy nastoupila žena, která se zároveň umístila na 23. místě v letošním žebříčku 25 nejvlivnějších žen českého byznysu sestavovaném Hospodářskými novinami, jako absolventka VŠE v roce 1994. "Tehdy mě lákala možnost práce v multikulturním prostředí a šance se spoustu věcí naučit. O jiných věcech jsem nepřemýšlela. Oproti tomu se současné absolventky často při pohovorech ptají, zda se mohou stát partnerkou firmy i v případě, že budou chtít mít děti. Jsou zvyklé uvažovat v dlouhodobé perspektivě," říká Výtvarová, která je matkou pětileté dcery a dvouletého syna.

Po mateřské jsem si připadala nejistá

Zatímco mnoho kolegyň se podle Výtvarové musí během práce rozhodnout, jakým prioritám dají přednost, jí pomohl manžel, který odešel na rodičovskou dovolenou. O této možnosti přitom partneři diskutovali už před svatbou. Protože budoucí manžel žil v horském středisku Harrachov, mohla rodina žít spokojený život na čerstvém vzduchu a věnovat se sportu. "Nakonec jsme ale zjistili, že většina našich přátel stejně žije v Praze a v Harrachově je romantická atmosféra zhruba tři měsíce v roce," vzpomíná Výtvarová a dodává: "Navíc muž měl chuť si péči o děti zkusit. Lákalo ho, že nebude muset každý den do práce."

Manažerka navíc brzy zjistila, že její muž zvládá péči o děti a domácnost lépe než ona sama. Zatímco mnoho žen by si podle jejích slov na úklid, praní či vaření našlo výpomoc, on vše obslouží sám. "Nyní mám největší strach, že manžel řekne, že experiment skončil a on se chce vrátit do zaměstnání," usmívá se Výtvarová, která se občas vidí s dětmi pouze o víkendu.

Na otázku, zda jí během posledních let nebylo občas líto, že nemůže být s dětmi více, žena odpovídá: "I když mohu působit jako krkavčí matka, nebylo. Nehodnotím čas strávený s dětmi na základě jeho délky, ale kvality. Řekla jsem si, že v týdnu budu hodně pracovat a víkendy věnuji opravdu pouze rodině," říká Výtvarová. Manažerka se navíc s manželem domluvila na posílání průběžných zpráv - každý den jí přijde mobilním telefonem informace, co se ten den doma zajímavého stalo. "Může jít o fotku prvních samostatných krůčků našeho dítěte nebo nepořádku, který udělalo při jídle," říká Výtvarová, která si rodinu připomíná i jejich obří fotkou vyvěšenou v kanceláři.

S prvním dítětem zůstala žena doma asi tři čtvrtě roku, s druhým už to bylo jen několik měsíců. Když se po první mateřské vracela do zaměstnání, pocítila nejistotu, kterou dříve neznala. Zatímco před odchodem měla pocit, že patří mezi lidi, na které firma sází a umožňuje jim cestu vzhůru, po návratu si nebyla jistá.

"Zašla jsem tehdy za šéfem a řekla mu, že časem budu chtít další dítě, ale zároveň se chci rychle vrátit do práce. A té práci dát opravdu hodně. Tento přístup se ukázal jako správný, protože firma pochopila, o co usiluji," říká Výtvarová.

Podle ní přitom PwC chápe, že na snaze žen pokračovat v kariéře i s dětmi může sama hodně získat. Nabízí jim tak možnost práce na částečný úvazek, flexibilní pracovní dobu či práci z domova. "Protože firem, které nabízí manažerkám práci na částečný úvazek stále není mnoho, ženy jsou pak k firmě hodně loajální. Jsou také ochotné kopírovat cykličnost našeho byznysu, ve kterém máme největší zápřah od ledna do března. V létě se tak mohou věnovat více dětem," popisuje Výtvarová.

U nás peče bábovku manžel

Život v obrácených rolích občas přináší úsměvné okamžiky. Když manžel Výtvarové jednoho dne zjistil, že zatímco on žehlí, ona odpočívá na gauči a sleduje fotbal, prohlásil, že k dokonalému obrázku už chybí jen pivo a donesl jí ho z lednice. Komplikovaná situace nastala ve chvíli, když jedno z dětí onemocnělo a muselo strávit nějaký čas v nemocnici. Na dětském oddělení, které umožňuje pobyt pouze matkám s dětmi, být nemohl. "Musel by získat písemný souhlas ostatních matek, že jim nevadí, když je uvidí v noční košili. Navíc na oddělení byla jen jedna sprcha bez dveří," vzpomíná Výtvarová.

Manžel Výtvarové také někdy naráží na fakt, že rodičovství je v Česku stále více spojeno s matkami než otci. "Když se v mateřské školce objevilo na nástěnce, že maminky mají dětem upéct bábovku, manželovi to bylo líto. U nás peče totiž zpravidla on," usmívá se žena, která už je zvyklá na fakt, že po příchodu domů musí dát muži prostor, aby jí sdělil, co nového se událo.

VĚRA VÝTVAROVÁ
Aby byla v obraze, dostává šéfka auditu z PwC z domova jednou denně zprávu, co se událo.
FOTO: HN - FILIP SINGER