Stát v sobotu prodal expozici českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 za zhruba 33 milionů korun. Smlouvu v Šanghaji podepsali komisař české účasti Pavel Stehlík a zástupci československo-čínské farmy přátelství, konglomerátu, který leží několik hodin jízdy od Pekingu. ČTK to řekl mluvčí pavilonu Jiří Potužník.
Jednání o prodeji pavilonu začala už nedlouho po zahájení největší výstavy Expo v historii, která své brány otevřela 1. května. Postupně vykrystalizovalo několik subjektů, svůj zájem projevila čínská města, například třímilionové Chu-čou, i aukční síň. Prodejem objektu se Česku částečně vrátí náklady na jeho stavbu a vytvoření prezentace, které dosáhly částky 170 milionů korun. Celkem stát na "kulturní olympiádu národů" vyčlenil půl miliardy korun.
Farma pavilon znovu postaví a bude ho provozovat tak, aby nadále reprezentovala Českou republiku, uvedl Potužník. Podle informací ministerstva zahraničí byla farma postavena v padesátých letech s pomocí tehdejšího Československa.
Dnes z ní je obrovský konglomerát se 180.000 zaměstnanci a ropnou rafinerií, který se nadále rozvíjí. K jejímu vzniku přispělo tehdejší Československo, které poskytlo dar 600 kusů zemědělské techniky a Číňané techniku použili k založení nového zemědělského družstva.
Expo: Český pavilon slaví historický úspěch. Poráží v návštěvnosti i domácí Číňany - čtěte ZDE
Šanghaj: Největší čínské město, kde se nedělá nic malé nebo napůl - čtěte ZDE
Výstava trvá do konce října. Na 22 exponátů a díly, které se dají z českého pavilonu demontovat, si pak farma odveze. Kostra pavilonu patří šanghajskému výstavišti a zůstane na místě.
Česká expozice se skládá z 22 velkých bílých kostek s artefakty umělců, kteří se snaží představit zejména současné Česko. Zvenčí působí pavilon čistým designem, i když je v porovnání s ostatními pavilony nenápadnější. Plášť zdobí tisíce černých puků.
Česká expozice patří na světové výstavě v konkurenci více než dvou stovek vystavovatelů k velmi navštěvovaným, zájem o jeho získání po skončení výstavy Expo projevilo několik subjektů včetně čínských měst a aukční síň. Podle neoficiálních informací čínské úřady městům údajně zakázaly nákup pavilonů z výstavy, na farmu se to ale prý nevztahuje.
Pavilon vidělo již takřka 7,8 milionů návštěvníků. Úspěchem se tak již vyrovnal legendárnímu československému pavilonu na výstavě v Bruselu v roce 1958.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist