Stát v sobotu prodal expozici českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 za zhruba 33 milionů korun. Smlouvu v Šanghaji podepsali komisař české účasti Pavel Stehlík a zástupci československo-čínské farmy přátelství, konglomerátu, který leží několik hodin jízdy od Pekingu. ČTK to řekl mluvčí pavilonu Jiří Potužník.

Jednání o prodeji pavilonu začala už nedlouho po zahájení největší výstavy Expo v historii, která své brány otevřela 1. května. Postupně vykrystalizovalo několik subjektů, svůj zájem projevila čínská města, například třímilionové Chu-čou, i aukční síň. Prodejem objektu se Česku částečně vrátí náklady na jeho stavbu a vytvoření prezentace, které dosáhly částky 170 milionů korun. Celkem stát na "kulturní olympiádu národů" vyčlenil půl miliardy korun.

Farma pavilon znovu postaví a bude ho provozovat tak, aby nadále reprezentovala Českou republiku, uvedl Potužník.  Podle informací ministerstva zahraničí byla farma postavena v padesátých letech s pomocí tehdejšího Československa.

Dnes z ní je obrovský konglomerát se 180.000 zaměstnanci a ropnou rafinerií, který se nadále rozvíjí. K jejímu vzniku přispělo tehdejší Československo, které poskytlo dar 600 kusů zemědělské techniky a Číňané techniku použili k založení nového zemědělského družstva.

Výstava trvá do konce října. Na 22 exponátů a díly, které se dají z českého pavilonu demontovat, si pak farma odveze. Kostra pavilonu patří šanghajskému výstavišti a zůstane na místě.

Česká expozice se skládá z 22 velkých bílých kostek s artefakty umělců, kteří se snaží představit zejména současné Česko. Zvenčí působí pavilon čistým designem, i když je v porovnání s ostatními pavilony nenápadnější. Plášť zdobí tisíce černých puků.

Česká expozice patří na světové výstavě v konkurenci více než dvou stovek vystavovatelů k velmi navštěvovaným, zájem o jeho získání po skončení výstavy Expo projevilo několik subjektů včetně čínských měst a aukční síň. Podle neoficiálních informací čínské úřady městům údajně zakázaly nákup pavilonů z výstavy, na farmu se to ale prý nevztahuje.

Pavilon vidělo již takřka 7,8 milionů návštěvníků. Úspěchem se tak již vyrovnal legendárnímu československému pavilonu na výstavě v Bruselu v roce 1958.