Média ji překřtila na nejvíc sexy počítačového hackera. Tahle přezdívka vychází z fotografie, která koluje na internetu a jednadvacetiletá studentka newyorské univerzity původem z Ruska se na ní snaží tvářit svůdně.

Jmenuje se Kristina Svečinskaja a v těchto dnech se jistě tváří méně vyzývavě. Minulý měsíc byla zatčena a bude-li odsouzena, hrozí jí až čtyřicet let v americkém vězení. Je součástí případu, který je označován za jeden z největších v historii počítačového zločinu.

Agenti FBI spolu s britskými policisty v minulých měsících postupně odkryli dobře organizovanou skupinu, která vysávala účty drobných podnikatelů a soukromníků. Princip byl známý - hackeři rozesílali emaily s trojským koněm, díky němuž pak mohli sledovat dění v napadených počítačích. Při troše štěstí dokázali odhalit čísla účtů a k nim přihlašovací údaje. Zmíněný typ trojského koně lze na internetu koupit.

Podle FBI se jim tímto způsobem podařilo vysát stovky účtů, z nichž část spravuje britská HSBC. Britská policie v té souvislosti rovněž minulý měsíc v Essexu zatkla jedenáct Východoevropanů, další část gangů byla zatčena na Ukrajině. Před newyorským soudem v té souvislosti stane 37 osob.

Bílý kůň s provizí deset procent

Žaloba studentku viní ze zločinného spolčení za účelem páchání bankovních podvodů a praní špinavých peněz. Konkrétně pak z toho, že na falešná jména zakládala bankovní účty, na něž hackeři okamžitě převáděli peníze z vyloupených účtů.

Sloužila tak jako bílý kůň, který měl z každé transakce desetiprocentní provizi. Účty, které založila, údajně protekly tři miliony dolarů.

Podobných bílých koní fungovalo v gangu několik. Šlo většinou o studenty původem převážně z Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu a Běloruska, kteří se nechali zlákat nabídkami na snadný výdělek.

Newyorský státní návladní Preet Bharara, který má případ na starosti, před začátkem líčení novinářům řekl: "Dnes ke krádeži nepotřebujete zbraň, masku ani rychlé auto. Stačí jen internet a vynalézavost. Zločin se dá uskutečnit mžiknutím oka. Stačí jeden klik myší."

Je to lehčí než pašování heroinu

Britský novinář a spisovatel Misha Glenny vstoupil do širšího povědomí v 90. letech, kdy pracoval jako dopisovatel BBC a Guardianu na Balkáně. Světovou proslulost mu přinesla kniha McMafia, kde na základě svých novinářských zkušeností popisoval, jak organizovaný zločin využívá možností, které přináší globalizace. HN se ho v souvislosti s nyní odhaleným případem počítačové kriminality zeptaly:

HN: Ve své knize jste jednu kapitolu věnoval počítačovým zločinům, nyní na toto téma píšete celou knihu. Co vás na tom tak fascinuje?

Kybernetické zločiny zažívají neuvěřitelný nárůst. Je to pochopitelné. Proč riskovat, že tě zastřelí pohraničník při pokusu přenést dvacet kilo heroinu, když můžeš stejné peníze vydělat ze svého obýváku s mnohem menším rizikem?

HN: Dobře, ale hackerem nemůže být každý, potřebujete mít nějaké znalosti.

To sice ano, ale nemusíte být geniálním programátorem. Malware, ty škodlivé programy, si můžete jednoduše koupit a vytvořit si s jejich pomocí botnet, síť infikovaných počítačů, jejichž majitelé o tom nebudou mít tušení. Teď třeba byla pozatýkána skupina východoevropských, převážně ruskojazyčných hackerů, která používala známý malware Zeus, který se dá na internetu koupit.

HN: Zdá se, jako by se hackerům v Rusku zvláště dařilo.

O Rusku se často mluví, ale velmi silná hackerská scéna je třeba v Brazílii nebo Číně. V zásadě potřebujete zemi s relativně slušnou úrovní vzdělání, která je ale spíše chudá a z nějakých důvodů, politických, společenských, mají mladí lidé omezené možnosti se v životě prosadit. Pamatujete na slavné „nigerijské dopisy“? Teď se šíří elektronicky a většina z nich nyní chodí z Honkongu. Logicky, je tam více schopných hackerů.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist